0
تخفیف ها و فروش ویژه
راه اندازی موتور سه فاز با برق تکفاز 3 اسفند ماه
در این مقاله می خوانیم

در این مطلب راه اندازی موتور سه فاز با برق تکفاز را به شما آموزش خواهیم داد. حتما بسیاری از شما دستگاه‌هایی دارید که روی آن الکتروموتورهای سه فاز بسته شده است، از انواع موتورهای بالابر ساختمانی گفته تا موتور بتونیر یا حتی موتور پمپ‌های آب خانگی و غیره. گاهی اوقات ممکن است در شرایطی قرار بگیرید که دسترسی به برق تکفاز ممکن نباشد. در این صورت چه باید کرد؟ آیا راهی برای راه اندازی موتور سه فاز با برق تکفاز وجود دارد یا باید چاره دیگری اندیشیده شود؟ ما در ادامه به این سوالات پاسخ خواهیم داد. اما در کل باید گفت بله، راه اندازی موتور سه فاز بصورت تکفاز شدنی است اما یک راهکار دائمی نیست و نباید همیشه این کار را انجام دهید، دلایل آن را در ادامه خواهیم گفت و اطلاعات کاملی در اختیار شما قرار خواهیم داد. با ابزارینو همراه باشید.

راه اندازی موتور سه فاز با برق تک فاز به دو روش

راه اندازی موتور سه فاز در شبکه تکفاز به دو طریق یا دو روش ممکن است، یک روش با استفاده از یک قطعه خازن و دیگری به وسیله اینورتر؛ برای اینکه بهتر به خاطر بسپارید دوباره در زیر هر کدام را نام برده و تک به تک توضیح خواهیم داد:

 • راه اندازی موتورهای سه فاز با برق تکفاز به وسیله خازن
 • راه اندازی موتور سه فاز با تک فاز به وسیله اینورتر تک فاز به سه فاز

روش اول


راه اندازی موتورهای سه فاز با برق تکفاز به وسیله خازن

نکاتی که درباره این روش باید بدانید این است که صرفا از آن در مواقعی استفاده می‌شود که دسترسی به برق سه فاز وجود ندارد. طبیعتا اگر وجود داشت شما هم الان در حال خواندن این مطلب نبودید و نیازی به امتحان کردن این روش وجود نداشت.

یکی دیگر از مواردی که می‌توان به این روش استناد کرد زمانی است که می‌خواهید یک الکتروموتور سه فاز را تست کنید، اما برای تست، برق سه فاز ندارید، در این حالت به دلیل اینکه برای چند لحظه می‌خواهید تست را انجام دهید می‌توان، از برق تکفاز بهره برد.

الکتروموتورها دو مدل سیم بندی دارند:

 • سیم بندی مثلثی
 • سیم بندی ستاره‌ای

در صورتی که سیم بندی الکتروموتور مثلثی باشد و ولتاژی معادل 230 ولت داشته باشد، راه اندازی موتور سه فاز با برق تک فاز آسانتر است، هرچند در سیم بندی مدل ستاره‌ای نیز این امکان وجود دارد اما به دلیل اینکه ولتاژ تغذیه موتور تکفاز پایین است، سرعت موتور خیلی کاهش می‌یابد.

این نکته مهم را فراموش نکنید!

شاید توضیح این نکته در قالب یک مثال خیلی بهتر باشد. فرض کنید بازیکنی مثل کریستیانو رونالدو با یک توپ چهل تکه شوت بزند، قدرت و سرعت توپ چقدر است؟ براساس برآوردها میانگین سرعت شوت‌های رونالدو 120 تا 150 کیلومتر بر ساعت است! رقم شگفت انگیزی است، حالا اگر قرار باشد یک فرد آماتور یا یک نوجوان با این توپ شوت بزند سرعت شوت چقدر کاهش خواهد یافت؟ مشخص نیست ولی قطعا رقمی کمتر از 70 کیلومتر بر ساعت است. بنابراین رابطه نیرو با سرعت یک رابطه متقابل است. پس اگر شما قصد راه اندازی موتور سه فاز با برق تکفاز را دارید، در واقع دارید یک سوم نیرو وارد می‌کنید، پس انتظار نداشته باشید موتور سه فاز تمام سرعت و توان خود را به نمایش بگذارد.

به همین دلیل توان الکتروموتور شما به یک سوم کاهش پیدا خواهد کرد و چیزی در حدود 30 درصد از گشتاور خود را از دست خواهد داد.

آموزش راه اندازی موتور سه فاز بصورت تکفاز با خازن

روتور الکتروموتور برای گردش نیاز به اختلاف فاز دارد، پس اولین نکته برای این کار ایجاد اختلاف فاز در تغذیه سیم پیچی استاتور است. برای این کار از چه چیزی باید استفاده کنیم؟ خازن.

پیش از این اشاره کردیم که مدل سیم بندی الکتروموتورها به دو صورت است، یکی سیم بندی مثلثی و دیگری ستاره‌ای. کافی است در هر یک از مدل‌ها مطابق شکل زیر یک خازن اضافه کنیم.

راه اندازی موتور سه فاز با برق تک فاز - اتصال ستاره

اما یک نکته مهم در انجام این کار وجود دارد. به هیچ وجه خازن نباید به صورت موازی با برق تک فاز نصب شود. کاری که شما باید انجام دهید این است که یک طرف خازن را اتصالی که تغذیه دارد وصل کنید و طرف دیگر را به قسمتی که تغذیه نمی‌شود.

راه اندازی موتور سه فاز با برق تک فاز - اتصال مثلث

خازن مورد نیاز برای راه اندازی موتور سه فاز در شبکه تکفاز

بهترین خازن برای این کار خازن‌های روغنی است، ظرفیت خازن را هم می‌توانید براساس توان موتور محاسبه کنید که تقریبا برای هر اسب بخار چیزی معادل 50 میکرو فاراد باید به ظرفیت خازن اضافه شود.

مزایا و معایب راه اندازی موتورهای سه فاز با برق تکفاز با خازن

در جدول زیر مزایا و معایب استفاده از روش خازنی برای راه اندازی موتور سه فاز به تکفاز را می‌توانید مشاهده کنید:

مزایامعایب
هزینه کمی داردتوان موتور به یک سوم کاهش می‌یابد
تجهیزات آن در دسترس استگشتاور موتور کاهش می‌یابد

روش دوم


راه اندازی موتور سه فاز با برق تک فاز با اینورتر

دستگاه‌هایی به نام اینورتر وجود دارد که می‌تواند برق تکفاز 220 ولت شهری را گرفته و آنرا به برق سه فاز 220 ولت تبدیل کند. در این روش شما نیازی نیست کار خاصی انجام دهید، فقط کافی است برق تکفاز را به ورودی اینورتر وصل کنید تا برق خروجی سه فاز را دریافت کنید. در شکل زیر می‌توانید این فرآیند را مشاهده کنید.

راه اندازی موتور سه فاز با برق تک فاز با اینورتر

مزایا و معایب راه اندازی موتورهای سه فاز با برق تکفاز با اینورتر

قطعا این روش، روش بسیار مطمئن‌تر و آسانتری است و اگر بابت هزینه خرید اینورتر مشکلی ندارید، بهتر است این راه بی‌دردسر را انتخاب کنید. در جدول زیر می‌توانید مزایا و معایب این روش را نیز مشاهده کنید:

مزایامعایب
سهولت انجام کارقیمت بالای دستگاه اینورتر در مقایسه با خازن
عدم کاهش قدرت موتوربرای کارهای موقتی به صرف نیست
عدم کاهش گشتاور الکتروموتور
راه اندازی سافت یا نرم الکتروموتور
عدم آسیب به الکتروموتور

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 3 / 5. تعداد نظرات 11

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare