0
تخفیف ها و فروش ویژه
نخ علف زن چیست 5 آذر ماه
در این مقاله می خوانیم

بعد از ظهر یک روز پاییزی که هوا طبق معمول در لندن ابری بود، باغبان شهرداری لندن به وسیله دستگاه علف زن در حال مرتب کردن و تراشیدن علف‌های هرز کنار باغچه‌های خیابان بود که یک ماجرای خونین گریبانگیر او شد! او کاملا ناخواسته پای یک نفر را به دو نیم نصف کرده بود و حالا قرمزی خون عابر پیاده، سبزی گل و گیاه باغچه‌های خیابانی را پوشانده بود. این اتفاق باعث شد استفاده از علف تراش به وسیله تیغه‌های فولادی ممنوع شود و به جای آن استفاده از نخ علف زن در اماکن عمومی اجباری شود!

حالا بعد از مدت زمان زیادی که از آن حادثه می‌گذرد، مردم مختلف نیز به جای استفاده از انواع تیغه‌های فلزی، از نخ علف زن استفاده می‌کنند؛ حالا اگر می‌خواهید بدانید نخ علف زن چیست، چه انواعی دارد و چرا باید از نخ علف زن برای تراشیدن علف‌های هرز در باغ و مزرعه و جاهای مختلف استفاده کرد، این مطلب را بخوانید تا دچار حوادث خونین نشوید.

نخ علف زن چیست؟

کار کردن با دستگاه علف تراش و چیدن علف‌های هرزی که جان و توان درختان و گیاهان را برای رشد می‌گیرند کار لذت بخشی است. به ویژه اگر یک دستگاه علف تراش مرغوب به دست داشته باشید. بگذارید همین جا به شما اعلام کنید اگر هوس کردید یک دستگاه علف تراش بخرید، بی‌گدار به آب نزنید، بلکه حتما راهنمای خرید این محصول را مطالعه کنید تا از آن لذتی که گفتیم محروم نشوید!

راهنمای خرید دستگاه علف تراش حتما بخوانید: ابتدا این مطلب را بخوانید بعد علف تراش بخرید!

نخ علف زن در واقع نخ نیست، یعنی از جنس نخ‌های معمولی که برای دوختن زیپ و شلوار و دامن و پارچه نخی استفاده می‌شود نیست! بلکه اصطلاحا به آن نخ می‌گویند. در واقع نخ علف زن یا نخ علف تراش، رشته مواد پلاستیکی منعطفی است که با استفاده از آن می‌توان علف‌های هرز و حتی مزارع گندم و یونجه و غیره را درو کرد، به نوعی می‌توان گفت این نخ، زمین شما را میکاپ کرده و می‌تواند صورت زمین شما را بند بیاندازد!

حتما می‌پرسید چگونه با نخ پلاستیکی می‌توان علف‌ها را تراشید؟! سوال خوبی است، تا بحال شلاق دیده‌اید؟ اگر از نزدیک هم ندیده باشید حتما دست گاوچران‌های آمریکایی در فیلم‌های وسترن زیاد این وسیله را دیده‌اید، مکانیسم عمل یک نخ علف زن، دقیقا مانند یک شلاق است؛ یعنی در ظاهر نرم و منعطف است، اما در باطن چنان می‌سوزاند و چنان سرخ می‌کند که شمشیر قادر به انجام آن نیست!

بنابراین اگر برای تراشیدن علف‌های برنامه دارید، گمان نکنید نمی‌توانید این کار را به نخ علف زن انجام دهید، تا اینجای مطلب مختصری درباره اینکه نخ علف زن چیست گفتیم، حالا بیایید بیشتر با این دوست دشمن علف‌های هرز آشنا شویم!

کاربرد نخ علف زن؛ ماشین اصلاح باغ‌های میوه و سبزیجات!

دستگاه علف تراش و نخ علف زن همان کاری را با زمین کشاورزی یا باغ شما می‌کند که ماشین اصلاح یا موزر با سر و صورت شما! اگر چه ممکن است ماشین اصلاح جای از صورت شما را خط و زخمی بیاندازد؛ اما امنیت استفاده از نخ علف زن بسیار بالا است و کمتر اتفاق افتاده که بلایی سر اپراتور آورده یا تنه درختی را زخم و خش بیاندازد.

در زیر به کاربردهای مختلفی که از نخ علف تراش می‌توانید بکنید اشاره کرده‌ایم:

 • هرس دور درختان میوه
 • تراشیدن علف‌های هرز در زمین‌های کشاورزی
 • تراشیدن علف‌ها و نی‌های کنار جوی آب
 • دروی مزارع یونجه و …

این‌ها بخشی از کارهایی است که با نخ علف زن البته زمانی که روی دستگاه علفتراش نصب شده باشد می‌توانید انجام دهید.

توپی نخ علف زن یا همان قرقره خودمان!

نخ علف زن یا نخ علفتراش روی قسمتی به نام توپی بسته می‌شود. در واقع توپی قسمتی است که به چرخ‌دنده علفتراش بسته می‌شود و کار گردش را انجام می‌دهد. توپی نخ علف زن دو نوع است:

 • مدل‌های پلاستیکی
 • مدل‌های آلومینیومی

مدل آلومینیومی مقاومت بالایی دارد، وقتی شما با علف تراش کار می‌کنید احتمال اینکه توپی به سنگ و اجسام سخت برخورد کند زیاد است در این صورت احتمال شکستگی توپی بالا می‌رود؛ به همین خاطر توپی نخ علف زن مدل آلومینیومی گزینه مناسب‌تری تا مدل پلاستیکی است. با این حال می‌توان گفت بیشترین فروش این قطعه متعلق به مدل پلاستیکی است.

اندازه نخ علف زن چقدر است؟

اندازه نخ علف زن یا ضخامت معمولا سه مدل است:

 • 7 میلی متر
 • 3 میلی متر
 • 7 میلی متر

اندازه نخ علف زن از نظر طول آن نیز با توجه به مدل نخ علفتراش متفاوت است و از 30 متر تا 250 متر متغیر است. برخی از نخ‌هایی که زودتر فرسوده می‌شوند طول بیشتری دارند اما نخ‌هایی که کیفیت بالایی دارند طول کمتری دارند تا قیمت مقرون به صرفه‌تری داشته باشند.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 3.7 / 5. تعداد نظرات 3

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare