لوگو ابزارینو
0
تخفیف ها و فروش ویژه
23 شهریور ماه
فهرست مطالب

تفاوت موتور ویبراتور در بازار از نظر سوخت یا انرژی مصرفی آن‌ها است، به‌این‌ ترتیب برخی موتور ویبره‌ها بنزینی هستند برخی دیزلی و دسته‌ای دیگر برقی. مورد دیگری که در تفاوت انواع موتور ویبراتور می‌توان به آن اشاره کرد، قدرت و توانایی این دستگاه‌ها است. موتور ویبراتور همان گونه که از نام آن پیداست دستگاهی است برای ایجاد لرزه و ارتعاش که با اتصال انواع شیلنگ ویبراتور به آن، می‌توان بتن را ویبره کرد و به این وسیله حباب‌های داخل بتن را از بین برد و باعث استحکام هرچه بیشتر بتن شد.

7 تفاوت موتور ویبره برقی، مکانیکی و دیزلی که باید بدانید

این محصول نیز مانند سایر دستگاه‌ها و تجهیزات ساختمانی انواع مختلف برقی، بنزینی و دیزلی دارد که کار همه آن‌‌ها ایجاد ویبره، ارتعاش یا لرزش است و همان گونه که گفتیم تفاوت آن‌ها در چگونگی عملکرد و مصرف نوع سوخت آن‌ها است. در ادامه به تفاوت‌های انواع مختلف این دستگاه اشاره خواهیم کرد، بنابراین اگر به دنبال خرید ویبراتور بتن هستید، بهتر است با خواندن این مطلب ابتدا نسبت به تفاوت‌های انواع مختلف آن آگاهی کسب کرده و سپس اقدام به خرید کنید.

راهنمای انتخاب شیلنگ ویبراتور راهنمای خرید: جامع‌ترین راهنمای انتخاب شیلنگ ویبراتور

1- تفاوت موتور ویبراتور بنزینی و دیزلی از نظر عملکرد

همان گونه که می‌دانید موتورهای بنزینی و دیزلی در فرایند خود تفاوت‌هایی دارند که از جمله تفاوت‌های آن‌ها در میزان تراکم هوا است؛ هوا در موتورهای دیزلی تقریباً دوبرابر بیشتر از موتورهای بنزین سوز متراکم می‌شود و به همین علت موتورهای دیزل عملکرد قدرتمندتری دارند، تفاوت دیگر این دو مدل در ایجاد احتراق است که در موتورهای بنزینی ترکیب هوا و بنزین به‌وسیله جرقه ایجاد شده از سوی شمع منفجر می‌شود؛ اما موتورهای دیزل شمع ندارد بلکه به‌واسطه تراکم بالای هوا، گرما تولید شده و عملیات احتراق صورت می‌گیرد.

نکته فنی |کارشناس ابزارینو می‌گوید:

این نکته را فراموش نکنید که دو نوع سوخت بنزین و دیزل نیز با هم تفاوت‌هایی دارند، مثلا بوی این دو نوع سوخت با هم متفاوت است، سوخت دیزل (گازوئیل) سنگین و روغنی است و نسبت به سوخت بنزین دیرتر تبخیر می‌شود. موتور ویبراتورهای برقی نیز با انرژی برق کار کرده و کلا سیکل متفاوتی از دو نوع دیگر دارند.

2- تفاوت از نظر حجم و وسعت کار

یکی از تفاوت‌هایی که می‌توان میان انواع مختلف موتور ویبراتورهای برقی، بنزینی و دیزلی قائل شد، قابلیت آن‌ها برای استفاده در پروژه‌های گوناگون است، معمولا از موتور ویبراتور بنزینی و دیزلی برای پروژه‌های وسیع و از موتور ویبراتورهای برقی برای پروژه‌های کوچک و متوسط استفاده می‌شود؛ چراکه قدرت دو نوع بنزینی و دیزلی بیشتر است و استفاده مداوم از آن‌ها آسیبی به موتور وارد نمی‌کند. تفاوت انواع موتور ویبراتور از این نظر تقریبا اهمیت بیشتری دارد.

3- تفاوت موتور ویبراتور از نظر اندازه، وزن و صدا

یکی از تفاوت‌هایی که می‌توان میان انواع مختلف موتور ویبراتورهای دیزلی، بنزینی و دیزلی قائل شد، قابلیت آن‌ها برای استفاده در پروژه‌های گوناگون است، معمولاً از موتور ویبراتور دیزلی و بنزینی برای پروژه‌های وسیع و از موتور ویبراتورهای برقی برای پروژه‌های کوچک و متوسط استفاده می‌شود؛ چراکه قدرت دو نوع بنزینی و دیزلی بیشتر است و استفاده مداوم از آن‌ها آسیبی به موتور وارد نمی‌کند. تفاوت انواع موتور ویبراتور از این نظر تقریباً اهمیت بیشتری دارد.

4- قابلیت اتصال انواع شیلنگ ویبراتور به موتور

انواع موتور ویبراتورها قابلیت اتصال به انواع شیلنگ ویبراتور 1، 1.5، 2 و 2.5 اینچی را دارند؛ اما تفاوت انواع موتور ویبراتورهای برقی، بنزینی و دیزلی در این رابطه به نوع و کیفیت ضرباتی است که ایجاد می‌کنند. این امر از آن جهت مهم است که هرچه ضربات همسان و منظم باشد شیلنگ ویبراتوری که به موتور متصل شده آسیب کمتری می‌بیند.

نکته فنی | کارشناس ابزارینو می‌گوید:

در واقع یک مزیت موتورهای بنزینی نسبت به موتور ویبراتورهای برقی همین مورد است که نوع بنزینی ضربات همسان و یکدستی ایجاد می‌کند که از آسیب به شیلنگ و احتمال پارگی آن جلوگیری می‌کند؛ اما نوع برقی نوسان بالایی در ایجاد ضربات دارد و این امر ممکن است به مرور زمان باعث خرابی یا پارگی شیلنگ شود.

5- تفاوت انواع موتور ویبراتور از نظر قیمت

موتور ویبراتورهای بنزینی فروش بیشتری نسبت به انواع دیگر دارد؛ قیمت این مدل نیز از موتور ویبراتور برقی بیشتر است. مزیت نوع بنزینی این است که در جاهایی که برق در دسترس نیست می‌توان از این موتور ویبراتور استفاده کرد.

یک خوبی دیگر نوع بنزینی این است که بنزین همیشه در دسترس است، درحالی‌که اگر برق به هر دلیل قطع شود دیگر امکان استفاده از موتور ویبراتور برقی وجود ندارد، مگر اینکه از یک موتور برق استفاده کنیم.

6- تفاوت از نظر عملکرد در شرایط مختلف آب و هوایی

یک علت استقبال بیشتر مشتریان از موتور ویبراتور بنزینی قابلیت استفاده از آن در هر شرایط آب‌وهوایی است و محدودیتی در این زمینه برای این نوع وجود ندارد.

اما به عنوان مثال موتورهای دیزلی در هوای سرد کارایی مطلوبی ندارند، علت راندمان کاری پایین‌تر موتور ویبره بتن دیزلی در هوای سرد به نوع سوخت و احتراق آن بازمی‌گردد. سوخت این موتورها دانسیته بیشتری داشته و روغنی است و ازآنجایی‌ که روغن در هوای سرد سفت‌تر می‌شود، راندمان کاری دستگاه را پایین می‌آورد.

همانطور که چندبار دیگر در همین مطلب هم اشاره کردیم، فرآیند احتراق در این نوع موتورها به وسیله تراکم بیشتر هوا صورت می‌گیرد همان‌طور که چند بار دیگر در همین مطلب هم اشاره کردیم، فرایند احتراق در این نوع موتورها به‌وسیله تراکم بیشتر هوا صورت می‌گیرد نه به‌وسیله شمع.

به همین خاطر در هوای سرد این فرایند با تأخیر بیشتری اتفاق می‌افتد، چراکه هوا باید به حدی متراکم شده تا از شدت گرما، انفجار صورت بگیرد، بنابراین اگر هوا سرد باشد، از این دما می‌کاهد. با استفاده از موتور ویبراتور برقی در محیط‌های مرطوب و نمناک مانند تونل‌ها و آبراه‌ها و غیره به علت خطر برق‌گرفتگی توصیه نمی‌شود.

با این حال انواع موتور ویبراتور برقی نه آلودگی صوتی دارند و نه آلودگی هوا در حالی که موتورهای دیزلی و بنزینی اینگونه نیستند، گرچه استفاده از موتور ویبره بتن برقی در محیط‌های بسته و نمناک کمتر توصیه می‌شود اما از طرف دیگر همین موتورها به دلیل عدم تولید آلایندگی‌های سوختی در محیط‌های بسته مناسب‌تر هستند و برای سلامتی افراد و کارگران بهتر است؛ اما دو نوع دیزل و بنزینی این ویژگی مثبت را ندارند.

جدول ارزیابی انواع موتور ویبراتور برقی، بنزینی و دیزلی

 موتور ویبراتور بنزینیموتور ویبراتور دیزلیموتور ویبراتور برقی
مناسب پروژه‌های کوچک
مناسب پروژه‌های بزرگ×
مناسب استفاده در هوای سرد×
مناسب استفاده در فضاهای مرطوب×
مناسب استفاده در فضاهای بسته××
توان و قدرت دستگاهبالابالامتوسط
آلودگی صوتیمتوسطزیادکم
آلودگی هوامتوسطزیادندارد
قیمتبالامتوسطپایین
ایجاد ضربات منظمبالابالامتوسط

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا 1

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  ورود | ثبت نام
  شماره موبایل خود را در کادر زیر وارد کنید
  برگشت
  کد ارسالی را در کادر زیر وارد کنید
  کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
  ارسال مجدد کد تا دیگر
  برگشت
  رمز عبور را وارد کنید
  رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
  برگشت
  رمز عبور را وارد کنید
  رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
  برگشت
  درخواست بازیابی رمز عبور
  لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
  برگشت
  کد ارسالی را در کادر زیر وارد کنید
  کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
  ارسال مجدد کد تا دیگر
  ایمیل بازیابی ارسال شد!
  لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
  تغییر رمز عبور
  یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
  تغییر رمز با موفقیت انجام شد
  Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Price
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
  برای خروج، بیرون از صفحه کلیک کنید.
  مقایسه