0
تخفیف ها و فروش ویژه
23 شهریور ماه
در این مقاله می خوانیم

تفاوت موتور ویبراتور در بازار از نظر سوخت یا انرژی مصرفی آن‌ها است، به‌این‌ترتیب برخی موتور ویبره‌ها بنزینی هستند برخی دیزلی و دسته‌ای دیگر برقی. مورد دیگری که در تفاوت انواع موتور ویبراتور می‌توان به آن اشاره کرد، قدرت و توانایی این دستگاه‌ها است. موتور ویبراتور همان گونه که از نام آن پیداست دستگاهی است برای ایجاد لرزه و ارتعاش که با اتصال انواع شیلنگ ویبراتور به آن، می‌توان بتن را ویبره کرد و به این وسیله حباب‌های داخل بتن را از بین برد و باعث استحکام هرچه بیشتر بتن شد.

7 تفاوت موتور ویبره برقی، مکانیکی و دیزلی که باید بدانید

این محصول نیز مانند سایر دستگاه‌ها و تجهیزات ساختمانی انواع مختلف برقی، بنزینی و دیزلی دارد که کار همه آن‌‌ها ایجاد ویبره، ارتعاش یا لرزش است و همان گونه که گفتیم تفاوت آن‌ها در چگونگی عملکرد و مصرف نوع سوخت آن‌ها است. در ادامه به تفاوت‌های انواع مختلف این دستگاه اشاره خواهیم کرد، بنابراین اگر به دنبال خرید یک دستگاه موتور ویبراتور هستید، بهتر است با خواندن این مطلب ابتدا نسبت به تفاوت‌های انواع مختلف آن آگاهی کسب کرده و سپس اقدام به خرید کنید.

تفاوت اول


تفاوت موتور ویبراتور بنزینی و دیزلی از نظر عملکرد

همان گونه که می‌دانید موتورهای بنزینی و دیزلی در فرایند خود تفاوت‌هایی دارند که از جمله تفاوت‌های آن‌ها در میزان تراکم هوا است؛ هوا در موتورهای دیزلی تقریباً دوبرابر بیشتر از موتورهای بنزین سوز متراکم می‌شود و به همین علت موتورهای دیزل عملکرد قدرتمندتری دارند، تفاوت دیگر این دو مدل در ایجاد احتراق است که در موتورهای بنزینی ترکیب هوا و بنزین به‌وسیله جرقه ایجاد شده از سوی شمع منفجر می‌شود؛ اما موتورهای دیزل شمع ندارد بلکه به‌واسطه تراکم بالای هوا، گرما تولید شده و عملیات احتراق صورت می‌گیرد.

این نکته را فراموش نکنید که دو نوع سوخت بنزین و دیزل نیز با هم تفاوت‌هایی دارند، مثلا بوی این دو نوع سوخت با هم متفاوت است، سوخت دیزل (گازوئیل) سنگین و روغنی است و نسبت به سوخت بنزین دیرتر تبخیر می‌شود. موتور ویبراتورهای برقی نیز با انرژی برق کار کرده و کلا سیکل متفاوتی از دو نوع دیگر دارند.

تفاوت دوم


تفاوت انواع موتور ویبراتور در حجم و وسعت کار با موتور ویبراتور

یکی از تفاوت‌هایی که می‌توان میان انواع مختلف موتور ویبراتورهای برقی، بنزینی و دیزلی قائل شد، قابلیت آن‌ها برای استفاده در پروژه‌های گوناگون است، معمولا از موتور ویبراتورهای بنزینی و دیزلی برای پروژه‌های وسیع و از موتور ویبراتورهای برقی برای پروژه‌های کوچک و متوسط استفاده می‌شود؛ چراکه قدرت دو نوع بنزینی و دیزلی بیشتر است و استفاده مداوم از آن‌ها آسیبی به موتور وارد نمی‌کند. تفاوت انواع موتور ویبراتور از این نظر تقریبا اهمیت بیشتری دارد.

تفاوت سوم


تفاوت موتور ویبراتور از نظر اندازه، وزن و صدای دستگاه

یکی از تفاوت‌هایی که می‌توان میان انواع مختلف موتور ویبراتورهای برقی، بنزینی و دیزلی قائل شد، قابلیت آن‌ها برای استفاده در پروژه‌های گوناگون است، معمولاً از موتور ویبراتورهای بنزینی و دیزلی برای پروژه‌های وسیع و از موتور ویبراتورهای برقی برای پروژه‌های کوچک و متوسط استفاده می‌شود؛ چراکه قدرت دو نوع بنزینی و دیزلی بیشتر است و استفاده مداوم از آن‌ها آسیبی به موتور وارد نمی‌کند. تفاوت انواع موتور ویبراتور از این نظر تقریباً اهمیت بیشتری دارد.

با این حال نوع دیزلی بسیار قدرتمند بوده و این قدرت به خاطر تراکم هوایی است که این مدل در سیستم احتراق ایجاد می‌کند. حمل و نقل موتور ویبراتورهای دیزلی سخت‌تر و نوع برقی به دلیل سبک و کم حجم بودن به راحتی قابل حمل است.

تفاوت چهارم


قابلیت اتصال انواع شیلنگ ویبراتور به موتور

انواع موتور ویبراتورها قابلیت اتصال انواع شیلنگ‌های ویبراتور 1، 1.5، 2 و 2.5 اینچی را دارند، اما تفاوت انواع موتور ویبراتورهای برقی، بنزینی و دیزلی در این رابطه به نوع و کیفیت ضرباتی است که ایجاد می‌کنند. این امر از آن جهت مهم است که هرچه ضربات همسان و منظم باشد شیلنگ ویبراتوری که به موتور متصل شده آسیب کمتری می‌بیند.

در واقع یک مزیت موتورهای بنزینی نسبت به موتور ویبراتورهای برقی همین مورد است که نوع بنزنی ضربات همسان و یکدستی ایجاد می‌کند که از آسیب به شیلنگ و احتمال پارگی آن جلوگیری می‌کند اما نوع برقی نوسان بالایی در ایجاد ضربات دارد و این امر ممکن است به مرور زمان باعث خرابی یا پارگی شیلنگ شود.
راهنمای انتخاب شیلنگ ویبراتور راهنمای خرید: چگونه یک شیلنگ ویبراتور مناسب برای موتور ویبراتور خود بخریم؟

تفاوت پنجم


تفاوت انواع موتور ویبراتور از نظر قیمت

موتور ویبراتورهای بنزینی فروش بیشتری نسبت به انواع دیگر دارد؛ قیمت این مدل نیز از موتور ویبراتور برقی بیشتر است. مزیت نوع بنزنی این است که در جاهایی که برق در دسترس نیست می‌توان از این موتور ویبراتور استفاده کرد، یک خوبی دیگر نوع بنزینی این است که بنزین همیشه در دسترس است، درحالی‌که اگر برق به هر دلیل قطع شود دیگر امکان استفاده از موتور ویبراتور برقی وجود ندارد، مگر اینکه از یک موتوربرق استفاده کنیم.

تفاوت ششم


تفاوت انواع موتور ویبراتور از نظر عملکرد در شرایط مختلف آب و هوایی

یک علت استقبال بیشتر مشتریان از موتور ویبراتور بنزینی قابلیت استفاده از آن در هر شرایط آب‌وهوایی است و محدودیتی در این زمینه برای این نوع وجود ندارد. اما به‌عنوان‌مثال موتورهای دیزلی در هوای سرد کارایی مطلوبی ندارند، علت راندمان کاری پایین‌تر موتور ویبره بتن دیزلی در هوای سر به نوع سوخت و احتراق آن بازمی‌گردد. سوخت این موتورها دانسیته بیشتری داشته و روغنی است و ازآنجایی‌که روغن در هوای سرد سفت‌تر می‌شود، راندمان کاری دستگاه را پایین می‌آورد.

همانطور که چندبار دیگر در همین مطلب هم اشاره کردیم، فرآیند احتراق در این نوع موتورها به وسیله تراکم بیشتر هوا صورت می‌گیرد نهمان‌طور که چند بار دیگر در همین مطلب هم اشاره کردیم، فرایند احتراق در این نوع موتورها به‌وسیله تراکم بیشتر هوا صورت می‌گیرد نه به‌وسیله شمع، به همین خاطر در هوای سرد این فرایند با تأخیر بیشتری اتفاق می‌افتد، چراکه هوا باید به حدی متراکم شده تا از شدت گرما، انفجار صورت بگیرد، بنابراین اگر هوا سرد باشد، از این دما می‌کاهد. با استفاده از موتور ویبراتور برقی در محیط‌های مرطوب و نمناک مانند تونل‌ها و آبراه‌ها و غیره به علت خطر برق‌گرفتگی توصیه نمی‌شود.

با این حال انواع موتور ویبراتور برقی نه آلودگی صوتی دارند و نه آلودگی هوا در حالی که موتورهای دیزلی و بنزینی اینگونه نیستند، گرچه استفاده از موتور ویبره بتن برقی در محیط‌های بسته و نمناک کمتر توصیه می‌شود اما از طرف دیگر همین موتورها به دلیل عدم تولید آلایندگی‌های سوختی در محیط‌های بسته مناسب‌تر هستند و برای سلامتی افراد و کارگران بهتر است؛ اما دو نوع دیزل و بنزینی این ویژگی مثبت را ندارند.

نحوه بتن ریزی در هوای سرد حتما بخوانید: چرا بتن در هوای سرد و مرطوب ترک می‌خورد؟ راه‌های جلوگیری از آن چیست؟

جدول تفاوت انواع موتور ویبراتورها


جدول ارزیابی انواع موتور ویبراتور برقی، بنزینی و دیزلی

 موتور ویبراتور بنزینیموتور ویبراتور دیزلیموتور ویبراتور برقی
مناسب پروژه‌های کوچک
مناسب پروژه‌های بزرگ×
مناسب استفاده در هوای سرد×
مناسب استفاده در فضاهای مرطوب×
مناسب استفاده در فضاهای بسته××
توان و قدرت دستگاهبالابالامتوسط
آلودگی صوتیمتوسطزیادکم
آلودگی هوامتوسطزیادندارد
قیمتبالامتوسطپایین
ایجاد ضربات منظمبالابالامتوسط
ضوابط ویبره بتن حتما بخوانید: چطور از شیلنگ ویبراتور به درستی استفاده کنیم؟

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 5 / 5. تعداد نظرات 1

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

    ثبت نظر جدید

    پاسخ دهید

    امتیاز شما به مقاله

    Click outside to hide the compare bar
    Compare