0
تخفیف ها و فروش ویژه
روش راه اندازی کاتر آسفالت بر بنزینی 19 شهریور ماه
در این مقاله می خوانیم

کاتر آسفالت بر دستگاهی است که با نصب تیغه مناسب می‌توان سطوح مختلفی از جمله آسفالت، بتن، سنگ، سرامیک و مواردی همچون این را برش داد، البته همانگونه که می‌دانید برای برش هر یک از این موارد باید تیغه مناسب انتخاب شود، مثلا هرگز نباید با تیغه آسفالت بر، اقدام به برش بتن کرد. کاتر آسفالت بر یکی از تجهیزات بسیار کاربردی در موضوعات عمرانی است، در گذشته برای برداشتن قسمتی از آسفالت مجبور به کندن بخش بزرگی از آن بودیم اما حالا با یک کاتر آسفالت بر به راحتی محیط مد نظر را می‌توان برش داد. این مقدمه را گفتیم تا درباره شیوه کار با این وسیله بسیار کارآمد توضیح دهیم، بنابراین تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا علاوه بر آموزش راه اندازی دستگاه، روش صحیح کار با دستگاه آسفالت بر را نیز فرا بگیرید.

روش راه اندازی کاتر آسفالت بر

انواع کاتر بتن شامل کاترهای بنزینی، دیزلی و برقی موجود است، راه‌اندازی کاترهای برقی نیازی به توضیح اضافه ندارد؛ چراکه با اتصال به برق روشن می‌شود، اما انواع دیزلی و بنزینی به وسیله هندل روشن می‌شود، ولی پیش از اینکه سیم هندل را بکشید باید دکمه پاور را در حالت روشن قرار دهید، شیر بنزین را باز کنید، ساسات را بکشید و پس از آن با کشیدن هندل موتور روشن خواهد شد. موتور این دستگاه روی یک شاسی بسیار نیرومند قرار گرفته که تاثیر زیادی در انجام عملیات برش دارد.

اگر هنوز اقدام به تهیه دستگاه کاتر آسفالت بر نکرده‌اید، بهتر است مطلب زیر را بخوانید:

مقاله مرتبط: 5 نکته طلایی برای انتخاب دستگاه کاتر آسفالت بر

روش صحیح کار با دستگاه آسفالت بر

در روش صحیح کار با کاتر بتن مسلح ابتدا باید تیغه مناسب را روی آن نصب کنید، کافی است مهره‌ای که در قسمت اتصال به تیغه است را باز کنید، تیغه را در پین فلزی قرار داده و حالا مهره را محکم ببنید. مطمئن باشید که تیغه دقیقا در جای خود سفت شده است در غیر این صورت هم تیغه آسیب خواهد دید، هم دستگاه و هم ممکن است خطراتی برای اپراتور و سایر افراد به وجود آورد. بعد از بستن تیغه، حالا موتور را روشن کرده و پشت دستگاه قرار بگیرید، حتما پیش از شروع به کار محلی که قصد برش دارید را مشخص کرده‌اید، معمولا این کار را با کشیدن یک خط مشخص می‌کنند، حالا تیغه کاتر آسفالت بر را روی خطی که کشیدید بگذارید، برای این کار، موازی تیغه کاتر، یک چرخ بولبرینگی به وسیله یک اهرم فلزی جلوتر از تیغه و دقیقا در زاویه دید شما قرار دارد تا بدانید الان تیغه روی خط کشیده شده قرار دارد یا نه، در تمام طول و فرآیند کاری شما باید مراقب باشید تا چرخ بولبرینگی روی خط کشی شما قرار داشته باشد تا دقیقا طبق نقشه پیش بروید. یک اهرم در اختیار شما است که با چرخش آن به سمت راست، سر شاسی کاتر آسفالت بر بالا و با چرخش به سمت چپ، سر شاسی پایین می‌آید، در واقع با این کار شما عمقی که می‌خواهید برش دهید را مشخص می‌کنید.

مطمئن باشید که تیغه دقیقا در جای خود سفت شده است در غیر این صورت هم تیغه آسیب خواهد دید، هم دستگاه و هم ممکن است خطراتی برای اپراتور و سایر افراد به وجود آورد.

استفاده درست از مخزن آب کاتر

دقیقا مقابل شما یک کلید آبخور تیغه وجود دارد که با حرکت دادن آن، روی تیغه آب ریخته می‌شود تا دما و حرارت آن کاهش یابد، بنابراین حتما قبل از شروع به کار مطمئن شوید که مخزن آب کاتر آسفالت بر پر باشد. بهترین زمان استفاده از مخزن آب زمانی است که تیغه در دل آسفالت یا بتن نفوذ کرده است؛ چراکه در این حالت دمای تیغه به بالاترین حد خود می‌رسد.

چه زمانی از قطع کن فوری استفاده کنیم؟

برای زمانی که دستگاه از کنترل شما خارج شد یا بنابه هر دلیل دیگری شما می‌توانید از قطع‌کن فوری استفاده کنید تا بلافاصله دستگاه از حرکت باز ایستد و آسیبی به کارکنان اطراف و اپراتور نرساند.

برخی نکات مهم در هنگام استفاده از کاتر آسفالت بر

 • حتما مطمئن باشید پوشش فلزی روی تیغه کاتر قرار گرفته باشد.
 • هرگز زمانی که تیغه داخل بتن یا آسفالت در حال برش است دستگاه را خاموش نکنید، این کار هم به تیغه و هم به کاتر آسیب خواهد رساند.
 • زمانی که تیغه داخل آسفالت‌ یا بتن گیر کرد، دستگاه را خاموش کنید، تیغه را بیرون بیاورید و دوباره دستگاه را راه‌اندازی کنید، اما مطمئن باشید که تیغه در جای خود محکم است.
 • نیازی به وارد آوردن فشار اضافی به کاتر در هنگام برش نیست بلکه باید این کار را به نرمی و آرامی انجام دهید.
 • استفاده از کلاه ایمنی، عینک ایمنی و دستکش در هنگام کار با کاتر آسفالت بر فراموش نشود.
 • بعد از پایان کار، حتما کاتر را خاموش کنید و در حالت روشن نگه ندارید.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 4.5 / 5. تعداد نظرات 2

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  مقایسه محصولات