لوگو ابزارینو
0
تخفیف ها و فروش ویژه
خرید کاتر آسفالت بر 11 شهریور ماه
فهرست مطالب

کاترهای آسفالت بر و بتن‌بر یکی از ابزارآلات صنعتی برای برش آسفالت و بتن است. این دستگاه از یک شاسی قدرتمند و یک موتور بنزینی چهارزمانه تشکیل شده است. شما برای خرید این دستگاه باید به نکاتی توجه کنید، در حقیقت ما در این مطلب به شما خواهیم گفت یک کاتر آسفالت بر یا بتن‌بر باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد و شما باید در هنگام خرید به کدام ویژگی‌ها توجه کنید. در ادامه مراحل پنج‌گانه انتخاب یک کاتر آسفالت بر یا بتن بر را برای شما شرح خواهیم داد:

مرحله 1: انتخاب بین کاتر برقی، بنزینی و دیزلی

مثل بیشتر ابزارآلات صنعتی ساختمانی و عمرانی که دارای نمونه‌های مختلفی هستند، کاتر آسفالت بر نیز در سه مدل برقی، بنزینی و دیزلی تولید و روانه بازار می‌شوند، شما باید از بین این مدل‌ها، مدلی که متناسب با کار شما بوده و دسترسی به آن آسان‌تر است را انتخاب کنید؛ بنابراین توضیح مختصری درباره هر یک خواهیم داد:

 • کاتر برقی: این مدل از یک الکتروموتور بهره برده و با برق‌کار می‌کند، نسبت به مدل‌های دیگر ضعیف‌تر است و با برق تک‌فاز و سه‌فاز کار می‌کند. برای جاهایی که دسترسی به برق موجود است مناسب است و برای اینکه مساحت زیادی را پوشش دهید باید از سیم‌های بلند استفاده کنید. در کل خرید این مدل به دلیل ایمنی پایین توصیه نمی‌شود.
 • کاتر اسفالت بر دیزلی: این مدل از یک موتور دیزلی بهره می‌برد، قدرت بالایی دارد بااین‌حال آلودگی صوتی زیادی دارد، انواع تیغه‌ها روی آن بسته می‌شود و برای پروژه‌های بزرگ و متوسط بسیار مناسب است.
 • کاتر بنزینی: این مدل از یک موتور درون‌سوز چهارزمانه بنزینی بهره می‌برد، پرفروش‌ترین مدل کاتر آسفالت‌بر در بازار بوده و استقبال خوبی از آن شده است، با سوخت بنزین که همیشه در دسترس است کار می‌کند و برای انواع پروژه‌ها مناسب است. قدرت بالایی داشته و انواع تیغه‌ها روی آن بسته می‌شود.

مرحله 2: تناسب انجین با کاتر و تیغه و انتخاب موتورهای اصلی

روی کاترهای آسفالت بر که به آن‌ها کاتر بتن هم گفته می‌شود، موتورهای مختلفی می‌توان نصب کرد، اگر موتور بنزینی خریداری می‌کنید موتورهای 13 اسب بخار، 15 اسب بخار و 16 اسب بخار موجود است. درصورتی‌که روی کاتر خود تیغه کاتر 35 سانتی ببندید، موتور 13 اسب بخار جواب کار شما را خواهد داد و نیازی به موتورهای قدرتمندتر نیست؛ چراکه عمق برش تیغه 35 سانت کم است.

چند نکته درباره موتور کاتر آسفالت‌بر و بتن‌بر:

 • اگر با موتور 13 اسب بخار تیغه 35 سانتی ببندید، برای برش آسفالت مناسب است اما برای بتن خیر.
 • اگر با موتورهای 15 و 16 اسب بخار، تیغه 45 سانتی ببندید، هم می‌توانید برای برش آسفالت از آن استفاده کنید و هم برای برش بتن، ضمن اینکه عمق برش بیشتری دارد.
موتور کاتر آسفالت بر و بتن بر
 • مشخصات کامل موتور را در فاکتور ذکر کند تا حق پیگیری برای شما وجود داشته باشد.
 • به دلیل اینکه موتور یکی از مهم‌ترین قطعات کاتر آسفالت‌بر است از نمایندگی‌ها و فروشگاه‌هایی خرید کنید که در صورت نیاز، خدمات پس فروش به شما بدهند. ازآنجایی‌که برخی فروشندگان با سوءاستفاده از اعتماد مشتریان، موتورها را با مشخصات غیرواقعی به فروش می‌رسانند، حاضر نیستند خدمات پس از فروشی ارائه دهند!

مرحله 3: انتخاب شاسی کاتر و تفاوت شاسی‌ها

شاید در نگاه اول شاسی چندان مهم به نظر نیاید، چون بسیاری از شاسی‌ها شبیه به هم بوده و از مشخصات ظاهری یکسانی برخوردارند؛ اما این یک اشتباه محض است! چراکه نه‌تنها شاسی مهم است بلکه بعد از 20-30 ساعت کار متوجه ایرادات اصلی خواهید شد که دیگر دیر است.
بنابراین قبل از خرید به نکاتی که ما ذکر می‌کنیم توجه کنید تا بهترین شاسی کاتر را خریداری کنید. اگر بخواهیم بین کاترهای موجود در بازار یک دسته‌بندی کلی داشته باشیم می‌توانیم آن‌ها را در سه دسته جای دهیم:

 • کاترهای آسفالت‌بر خارجی و وارداتی
 • کاترهای آسفالت‌بر ایرانی بی‌کیفیت
 • کاترهای آسفالت‌بر ایرانی باکیفیت

کاترهای آسفالت‌بر خارجی و وارداتی

این مدل کاترها کیفیت بسیار بالای دارند اما به علت قیمت تمام شده آن‌ها به‌خاطر عواملی همچون افزایش قیمت دلار، نوسانات بازار ارز و هزینه ترخیص به‌صرفه نیست و قیمت بسیار بالایی دارد. اگر هزینه برای شما مهم نیست می‌توانید از نمونه‌های خارجی بخرید اما کاترهای باکیفیت ایرانی نیز موجود است که با قیمتی کمتر، همان کیفیت را ارائه می‌دهند.

کاترهای آسفالت‌بر ایرانی بی‌کیفیت و با کیفیت

بین کاترهای ایرانی باکیفیت و بی‌کیفیت تفاوت‌های زیادی وجود دارد که در زیر به بررسی این تفاوت‌ها خواهیم پرداخت:

تفاوت ضخامت ورقه‌های فلزی شاسی

شاسی‌هایی که ورقه‌های نازک‌تری دارند راحت‌تر ساخته می‌شوند، بنابراین برخی تولیدکنندگان به سمت استفاده از ورق‌های با ضخامت پایین می‌روند؛ چرا؟ چون هم آهن کمتری مصرف شده و برای تولیدکننده به صرفه‌تر است، هم راحت‌تر برش خورده و هم راحت‌تر جوش می‌خورد و هم به خاطر اختلاف قیمت حدود 300 هزار تومانی که با شاسی‌های خوب و باضخامت بالا دارد راحت‌تر به فروش می‌رسد.از این نمونه کاترها در بازار بسیار زیاد است؛ اما این تمام ماجرا نیست، چون بعد از مدتی کار با کاتر آسفالت‌بر به مشکلاتی بر می‌خورید که همه ناشی از همین ضعیف بودن ورقه فلزی شاسی است.

حتماً بخوانید: آموزش صحیح کار با کاتر آسفالت بر برای بالا بردن عمر دستگاه

تفاوت در آبخور یک طرفه و دو طرفه

همان گونه که می‌دانید کاترهای آسفالت‌بر دارای یک مخزن آب هستند تا در هنگام کار، آب را روی تیغه کاتر بریزند، کاترهای ایرانی بی‌کیفیت آب را فقط روی یک طرف تیغه می‌ریزند درحالی‌که کاترهای باکیفیت آبخور دوطرفه دارند. وقتی آبخور یک‌طرفه باشد، یک سمت تیغه خنک شده و سمت دیگر داغ می‌شود، این باعث انبساط و انقباض تیغه شده و بعد از مدتی تیغه ازیک‌طرف ترک‌خورده و می‌شکند، اما زمانی که آبخور دوطرفه باشد هم‌زمان دو طرف تیغه خنک شده و مشکلی برای تیغه به وجود نخواهد آمد.

تفاوت در خط نشان کاتر آسفالت بر

«خط نشان» یک اهرم فلزی جلوی کاتر است برای منحرف نشدن اپراتور از خطی که می‌خواهد برش دهد؛ کاترهای بی‌کیفیت ایرانی همان گونه که از ورق‌های با ضخامت پایین برای شاسی استفاده کرده‌اند برای خط نشان هم کمترین هزینه را کرده‌اند، به‌خاطر نازک بودن ورق خط نشان، بعد از مدتی این قسمت دچار ساییدگی شده و امکان استفاده از آن ممکن نیست، همچنین براثر لرزش دستگاه، این خط نشان کج می‌شود. در کاترهای ایرانی باکیفیت این ایراد برطرف شده است، ضمن اینکه به‌صورت اوریب یک نبشی به خط نشان متصل شده تا امکان کج شدن وجود نداشته باشد.

خط نشان دستگاه کاتر

تفاوت در ضخامت ورق کفی و کج شدن موتور

کفی کاترهای باکیفیت ایرانی از ورق‌های 5 میلی‌متری تولید شده ضمن اینکه یک نبشی نیز برای افزایش مقاومت، به آن جوش‌خورده است، این کار باعث می‌شود تا مشکلی که در کاترهای بی‌کیفیت وجود دارد برطرف شود، این مشکل از آنجایی ناشی می‌شود که کفی با ضخامت کم باعث می‌شود تا بعد از مدتی کار با کاتر، موتور به سمت تسمه‌ها کج شده و کارایی دستگاه را تا حد زیادی پایین بیاورد. این اتفاق همچنین باعث لنگ خوردن کاتر نیز خواهد شد؛ بنابراین در هنگام خرید حتماً به این نکته توجه کنید.

تفاوت در داشتن گل پاش، دسته ارگونومیک و مخزن آب اوریبی

کاترهای باکیفیت ایرانی برای جلوگیری از پاشیده شدن گِل به اپراتور از یک ورق فلزی پشت تیغه استفاده کرده تا این مشکل برطرف شود، برای راحتی کار خود حتماً توجه داشته باشید کاتر دارای گِل پاش باشد. همچنین برای راحتی کاربر دسته‌ای که روی کاتر قرار گرفته تا به‌وسیله آن اپراتور کاتر را حرکت دهد باید به صورتی باشد که کمترین خستگی به دست‌ها وارد شود، برای این کار امروزه از دانش ارگونومیک استفاده می‌کنند. یکی از اشکالات کاترهای بی‌کیفیت این است که دریچه مخزن آبی که مقابل اپراتور قرار گرفته یک حفره مستطیلی شکل ساده بود که وقتی می‌خواستید آب را داخل مخزن بریزید، احتمال ریختن آن روی موتور و شاسی و آسیب به قطعات اصلی وجود داشت، کاترهای خوب این مشکل را با ایجاد یک ورقه اوریب داخل دهانه ورودی مخزن آب حل کرده است.

مرحله 4: انتخاب تیغه مناسب برای کاتر آسفالت‌بر و بتن‌بر

این نکته را در گوشه ذهن خود داشته باشید که تیغه کاتر برای برش هر ماده‌ای باید مخصوص خود آن ماده یا متریال باشد، اگر می‌خواهید با کاتر، آسفالت برش دهید باید از تیغه کاتر آسفالت بر و اگر می‌خواهید بتن برش دهید از تیغه کاتر بتن‌بر استفاده کنید، عدم رعایت این نکته عمر مفید تیغه کاتر را کم می‌کند. اما چگونه تیغه مناسب کار خود را برای کاتر انتخاب کنیم؟ به دو سوالی که در ادامه می‌آید پاسخ دهید تا جواب خود را بگیرید!

نحوه تعویض تیغ کاتر آسفالت بر حتماً بخوانید: 7 مرحله حیاتی برای بستن تیغه کاتر آسفالت بر

تیغه برای برش بتن است یا آسفالت؟

برای انتخاب تیغه مناسب اول مشخص کنید از تیغه چه انتظاری دارید؟ آیا می‌خواهید با آن آسفالت برش دهید یا بتن؟ با پاسخ به این سوال شما در نیمه راه انتخاب تیغه کاتر هستید.

تیغه کاتر مناسب برای برش آسفالت و بتن

برش با چه عمقی نیاز دارید؟

 • برای ایجاد برشی با عمق 8 تا 10 سانت باید از تیغه 35 سانتی‌متری استفاده کنید.
 • برای ایجاد برشی با عمق 10 تا 12 سانت از تیغه کاتر 40 سانتی‌متری استفاده کنید.
 • برای ایجاد برشی با عمق 15 الی 18 سانت باید از تیغه 45 سانتی‌متری استفاده کنید.

مرحله 5: از کجا کاتر آسفالت بر بخریم؟

بعد از نکاتی که در بالا ذکر شد حالا نوبت خرید است، ازآنجایی‌که کاتر آسفالت بر و بتن بر یکی از تجهیزات پرفروش می‌باشد، برخی فروشندگان و حتی تولیدکنندگان سودجو برای کاهش قیمت و جذب مشتری از کیفیت قطعات و موتور می‌زنند و با جایگزین‌کردن قطعات دست‌دوم، بی‌کیفیت، کهنه و زدن برچسب و لیبل‌های غیرواقعی سعی در فروش خود دارند.
برای جلوگیری از این اتفاق باید به فروشگاه‌های معتبر رجوع کنید؛ اما چگونه می‌توان فهمید فروشگاهی معتبر یا نامعتبر است؟ معمولاً فروشگاه‌های معتبر دو خدمت را به شما عرضه می‌کنند:

 • ارائه صادقانه اطلاعات: فروشنده‌ای که محصولی چینی را با نام آمریکایی یا آلمانی و با همان قیمت محصول چینی به فروش می‌رساند چیزی از اصول بازاریابی و تبدیل مشتری‌ها به مشتریان دائم نمی‌داند بلکه فقط می‌خواهد یکبار قطعه‌ای را به هر نحوی به فروش برساند. این فروشنده یا فروشگاه نه‌تنها اعتبار خود بلکه اعتبار بازار آن محصول را نیز خدشه‌دار می‌کند. اما فروشندگان معتبر اطلاعات واقعی به مشتری عرضه کرده و بازار را به عرصه دروغ مارکتینگ تبدیل نمی‌کنند!
 • ارائه خدمات پس از فروش: فروشندگانی که اجناس اصل را با نام واقعی، بدون جایگزین‌کردن و ارائه لیبل‌های دروغی یا جایگزین‌کردن قطعات دست دو به‌جای نو به شما عرضه می‌کنند، ترسی از ارائه خدمات پس از فروش نداشته و این خدمت را به مشتریان خود تقدیم می‌کنند.

امروزه با به‌وجودآمدن فروشگاه‌های اینترنتی بزرگ‌ترین بورس هر کالایی در اینترنت است، شما سفارش می‌دهید و باکیفیت و ضمانت محصول خود را که قابلیت پیگیری دارد در هرجایی که بخواهید تحویل می‌گیرید بنابراین برای خرید کاتر آسفالت بر یا بتن بر نیز می‌توانید از فروشگاه‌های اینترنتی خرید کنید. در صورت داشتن هرگونه سوالی پیرامون خرید کاتر آسفالت‌بر یا بتن‌بر می‌توانید با کارشناسان فروشگاه اینترنتی ابزارینو تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت کنید.

بررسی مزایا و معایب انواع کاتر آسفالت بر

هر دستگاهی مزایا و معایب خود را دارد، شاید مزیت یک دستگاه در یک محیط کاری، به‌عنوان عیب همان دستگاه در یک محیط کاری به‌حساب بیاید، به‌عنوان‌مثال مزیت دستگاه کاتر آسفالت بر برقی این است که با نیروی پاک برق‌کار می‌کند، اما در محیطی که دسترسی به برق وجود ندارد، همین مزیت، به‌عنوان عیب شناخته می‌شود. برای راحتی کار شما ما در جدول زیر مزایا و معایب هر یک از انواع کاتر آسفالت بر را تهیه کرده‌ایم که می‌توانید آن را مطالعه کنید:

کاتر بنزینیکاتر دیزلیکاتر برقی
هزینه انرژیزیادکممتوسط
صدای دستگاهمتوسطزیادکم
آلودگی زیست محیطیزیادزیادکم
ایمنیزیادزیادکم
سهولت کارزیادزیادکم
وزن کاترمتوسطزیادکم
قدرت موتورزیادخیلی زیادمتوسط
کیفیت برشبالابالابالا
نوع پروژهمتوسط و بزرگبزرگ و خیلی بزرگکوچک و متوسط

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 4.7 / 5. تعداد نظرات 3

میانگین امتیاز 4.8 / 5. تعداد آرا 4

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  ورود | ثبت نام
  شماره موبایل خود را در کادر زیر وارد کنید
  برگشت
  کد ارسالی را در کادر زیر وارد کنید
  کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
  ارسال مجدد کد تا دیگر
  برگشت
  رمز عبور را وارد کنید
  رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
  برگشت
  رمز عبور را وارد کنید
  رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
  برگشت
  درخواست بازیابی رمز عبور
  لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
  برگشت
  کد ارسالی را در کادر زیر وارد کنید
  کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
  ارسال مجدد کد تا دیگر
  ایمیل بازیابی ارسال شد!
  لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
  تغییر رمز عبور
  یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
  تغییر رمز با موفقیت انجام شد
  Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Price
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
  برای خروج، بیرون از صفحه کلیک کنید.
  مقایسه