0
تخفیف ها و فروش ویژه
11 شهریور ماه
در این مقاله می خوانیم

دستگاه برش بتن یا دستگاه برش آسفالت چیست؟ در واقع این دستگاه، ماشینی است که از آن برای برش سطح بتن یا آسفالت جاده‌ها، خیابان‌ها و کندن آسفالت در مقاطع کوچک به منظور عملیات عمرانی مختلف همچون کابل گذاری، لوله گذاری و تعمیر و ترمیم سطح آسفالت استفاده می‌کنند. قیمت آسفالت بر در مقایسه با قیمت دستگاه برش بتن کمتر است و علت آن هم تیغه مخصوص بتن‌بر می‌باشد. فروش دستگاه برش بتن(بتن بر) نسبت به آسفالت بر (بعلت کارایی بالای آن) بیشتر است. قابلیت دستگاه کاتر در آن است که آسفالت، بتن و حتی بتن مسلح (با تیغه مخصوص بتن مسلح) را به صورت مقطعی برش داده و سطح کناری بدون تخریب باقی خواهد ماند. در این مطلب بررسی جامعی درباره دستگاه کاتر آسفالت بر خواهیم داشت و موضوعاتی همچون انواع دستگاه برش آسفالت، انواع کاتر بتن و قیمت آن‌ها را با هم بررسی خواهیم کرد.

کاتر آسفالت بر شرکت هوپت

یک مدل دستگاه کاتر آسفالت بر ساخت شرکت هوپت

کاتر آسفالت بر چیست؟

حتما در طول روز بارها چاله‌های آسفالته را مشاهده کرده‌اید که در لفظ عامیانه به آن دست انداز می‌گویید، چاله‌هایی که در زمستان درون آن آب جمع شده و علاوه آسیب به جلوبندی خودرو، باعث خیس شدن عابران پیاده هم می‌شود. اگر شما هم از این چاله‌ها دیدید حتما به سازمان‌های مربوط خبر دهید به عنوان مثال در تهران می‌توانید با شماره 137 تماس بگیرید و این موضوع را اطلاع دهید، بعد از این کار، واحد تعمیر و خدمات برای رفع این مشکل اعزام خواهند شد. این واحد با داشتن دستگاهی به نام کاتر اسفالت بر، برشی مربعی شکل یا مستطیلی شکل به دور چاله آسفالته خواهد داد تا بتواند بقیه فرآیند ترمیم را به خوبی انجام دهد. در واقع کاتر آسفالت دستگاهی برای برش آسفالت است، دستگاهی که تیغه‌ای فولادی داشته و می‌تواند تا عمق 20 سانتی را برش دهد بدون اینکه آسیبی به نقاط دیگر برسد.

یک کاتر آسفالت بر خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

هر دستگاهی اگر واجد برخی شرایط باشد، می‌توان آنرا در بین محصولات خوب دسته بندی کرد، برای یک دستگاه کاتر بتن خوب نیز می‌توان موارد زیر را برشمرد:

 1. موتوری با توان و قدرت بالا داشته باشد
 2. قاب محافظ مناسب برای موتور داشته باشد.( این قاب موجب استحکام بیشتر، کاهش لرزش‌ها، جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل موتور و افزایش طول عمر موتور خواهد شد)
 3. مجهز به مخزن آب قابل شستشو جهت خنک کاری تیغه باشد.
 4. مجهز به قاب تیغه جهت جلوگیری از پاشش گرد و غبار و آب به اطراف باشد.
 5. دارای کلید قطع اضطراری جهت جلوگیری از حوادث ناگهانی باشد.
 6. دارای دسته‌های قابل تنظیم و ارگونومیک باشد.

اگر قصد دارید به بازار بروید و یک کاتر آسفالت بر انتخاب کنید، حتما باید برخی نکات ضروری در این باره را بدانید، مطلبی که پیش از این در بلاگ ابزارینو منتشر شده را حتما بخوانید:

خرید کاتر آسفالت بر حتما بخوانید: 5 مرحله تا انتخاب کاتر آسفالت بر که باید بدانید

انواع دستگاه برش آسفالت

انواع دستگاه برش آسفالت را به لحاظ نوع موتور می‌تواند در سه دسته بندی جای داد:

 1. کاتر آسفالت بر با موتور بنزینی
 2. کاتر آسفالت بر با موتور دیزلی
 3. کاتر آسفالت بر با موتور برقی

در این مطلب ما دو مورد اول را بررسی خواهیم کرد و درباره مدل سوم به صورت جداگانه توضیح خواهیم داد. اما در کل باید بدانید استفاده از کاتر آسفالت بر با موتور برقی چندان توصیه نمی‌شود؛ چراکه خطرات کار با آن بالا بوده و ایمنی کمتری دارد.

۱- کاتر آسفالت بر با موتور بنزینی

در این دسته از کاترها می‌توان از موتور بنزینی با قدرت ۵ تا ۱۶ اسب بخار استفاده کرد که قادرند عمق برشی تا حداکثر ۱۵ سانت را ایجاد کنند.

این دسته از کاترها کاربری عمومی دارند و به دلیل قیمت مناسب و کارکرد خوب در بیشتر پروژه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاتر بتن بر بنزینی

دستگاه کاتر آسفالت بر با تیغه 45 سانت

۲- کاتر آسفالت بر با موتور دیزل

در بین انواع کاتر آسفالت بر، قدرتمندترین مدل متعلق به نوع دیزلی است؛ به دلیل قدرت و توان بالای موتورهای دیزل، از این موتورها برای کاترهای بزرگ که توانایی ایجاد عمق برش‌های بالای ۲۵ سانتیمتر را دارند استفاده می‌شود. شاسی این دسته از کاترها، بزرگ‌تر و قوی‌تر بوده تا بتوانند وزن سنگین‌تر موتور را تحمل کنند.

کاتر بتن بر دیزلی

دستگاه کاتر آسفالت بر دیزلی

کاتر آسفالت بر چه کاربردهایی دارد؟

از انواع دستگاه برش آسفالت می‌توان در پروژه‌های مختلف عمرانی استفاده کرد، کار تخصصی این دستگاه برش آسفالت است که با تغییر تیغه آن، می‌توانید بتن را هم با آن برش دهید، در زیر مهم‌ترین کاربردهای کاتر آسفالت بر بیان شده است:

 • برش آسفالت، بتن و سرامیک در مقاطع کوچک جهت عملیات عمرانی مختلف

برش سرامیک به وسیله کاتر آسفالت بر

 • برداشت، لکه گیری و ترمیم آسفالت خیابان‌ها، پل‌ها، جاده‌ها و معابر

ترمیم آسفالت خیابان به وسیله کاتر آسفالت بر

 • برش آسفالت و بتن جهت عملیات لوله گذاری و کابل گذاری

برش آسفالت به وسیله کاتر آسفالت بر جهت لوله گذاری

 • ایجاد حفره و شیارهای عمیق در کف سالن جهت عبور آب و تاسیسات

برش بتن با کاتر آسفالت بر جهت ایجاد کانال

 موارد ایمنی درباره حمل و نقل کاتر آسفالت بر

اگر یک دستگاه کاتر آسفالت بر خریداری کردید، حتما قبل از حمل و نقل دستگاه موارد زیر را انجام دهید:

 1. تیغه را باز کنید.
 2. مخزن آب دستگاه را خالی کنید.
 3. راهنمای برش را در حالت عمودی قرار دهید.
 4. با استفاده از چرخ دستی، قاب برش را به بالاترین موقعیت خود برسانید.

نکات مهم درباره تعمیر و نگهداری کاتر آسفالت بر

ما سعی نمودیم اکثر موارد مهم در تعمیر و نگهداری در بخش‌های مختلف دستگاه با موتور بنزینی را به دلیل رایج بودن و کاربردهای زیاد این نوع در جداول زیر به شما انتقال دهیم.

تعمیر و نگهداری در قسمت موتور

جدول مربوط به تعمیر نگهداری موتورهر بار استفادهماه اول یا هر ۲۰ ساعتهر ۳ ماه یا ۵۰ ساعتهر ۶ ماه یا ۱۰۰ ساعتهر ۲ سال یکبار
روغن موتورچک کردن    
عوض کردن   
فیلتر هواچک کردن    
تمیز کردن    
مخزن صافی سوختتمیز کردن    
شمع هاچک کردن- تمیز کردن    
مسیر سوختچک کردن (در صورت نیاز جایگزین گردد)    

تعمیر و نگهداری در کل قسمت‌های ماشین

جدول تعمیر و نگهداری کل قسمت های ماشینیک ساعت بعد از کاردر شروع روزدر زمان تعویض ابزاردر پایان روزهر هفتهبعد از هر مشکلبعد از هر آسیب
تمام قسمت های ماشینکنترل بصری    
تمیز کردن      
فلنج و قسمت های از بین برنده ارتعاش تیغهتمیز کردن     
کشش تسمهکنترل کردن   
مجرا و شیلنگ آبتمیز کردن      
گودی پیچگریسکاری      
محفظه موتورتمیز کردن      
پیچ و مهره های در دسترسسفت کردن و آچارکشی      

تیغه کاتر بتن بر و آسفالت بر

تیغه کاتر آسفات بر و بتن بر انواع مختلفی دارد که از آن‌ها می‌توان برای برش بتن، گرانیت، مواد سرسخت، سرامیک، سنگ گچ و سنگ مرمر استفاده کرد، از نظر کارکرد تیغه، آن‌ها را می‌توان در دو دسته جای داد که در زیر بررسی شده است:

۱- تیغه کاتر آسفالت بر

برش آسفالت نیاز به یک تیغه منحصر به فرد دارد که متفاوت از تیغه‌هایی هست که برای برش بتن، گرانیت یا سنگ مرمر استفاده می‌گردد. از آنجا که آسفالت نرم است، نیاز به یک تیغه الماس سخت با اتصال قوی دارد و تیغه‌های نرم تاثیر چندانی بر روی آسفالت کف خیابان نمی‌گذارند. به همین خاطر باید از تیغه کاتر آسفالت بر استفاده کرد.

تیغه آسفالت بر

یک مدل تیغه کاتر آسفالت بر

در یک تیغه الماس برش آسفالت، لبه‌های خارجی که در دور تیغه قرار گرفته‌اند عمل برش را انجام می‌دهند، زمانی که بر روی لبه خارجی لایه از خرده سنگ بشیند عمل برش انجام نمی‌گیرد، یکی از مشخصه‌های خوب تیغه های سخت نسبت به تیغه‌های نرم هنگام بریدن آسفالت این است که به راحتی این خرده سنگ‌ها را دفع می‌کند.

تیغه‌های برش آسفالت در دو نوع خشک و مرطوب وجود دارد. تیغه‌های خشک نیاز به اتصال ضعیف‌تری نسبت به تیغه‌های مرطوب داشته و نکته مهم آنکه تیغه‌های مرطوب نیاز به خنک کاری با آب و روغنکاری در حین برش دارند.

۲- تیغه کاتر بتن بر

تیغه بتن بر دارای سختی و مقاومت بیشتری نسبت به تیغه‌های آسفالت بر بوده و از آن می‌توان برای برش بتن‌های بدون آرماتور استفاده نمود.

همان طور که می‌دانیم دستگاه برش آسفالت و بتن یکسان بوده و تفاوت اصلی در جنس تیغه‌هایی است که بر روی دستگاه بسته می‌شود و دستگاه را تبدیل به بتن بر یا آسفالت بر می‌نماید. تیغه‌های بتن بر قابلیت برش آسفالت را نیز دارند؛ از آنجایی که سختی بتن بیشتر از سختی آسفالت است، به هیچ وجه از تیغه‌های آسفالت بر نباید برای برش بتن استفاده نمود چون عمر مفید آن‌ها به شدت کاهش پیدا خواهد کرد. گفتنی است قیمت تیغه بتن بر از قیمت تیغه آسفالت بر معمولا بیشتر است.

تیغه بتن بر

یک مدل تیغه کاتر بتن بر

نحوه انتخاب سایز تیغه کاتر آسفالت بر

تیغه آسفالت بر و بتن بر در جنس‌ها، اندازه و ابعاد مختلف برای به وجود آوردن عمق برش‌های متفاوت موجود می‌باشند. برای اینکه بتوانید تیغه مناسب برای دستگاه را انتخاب کنید اولین نکته، جنسی است که می‌خواهید برش دهید و نکته بعدی عمقی است که می‌خواهید ایجاد کنید. در دستگاه‌های کاتر، عمق برش همیشه برابر با یک سوم قطر تیغه است، به عنوان مثال با تیغه قطر ۴۵ سانت می‌توان عمق برش ۱۵ سانت را درآورد.

تیغه آسفالت بر
انواع تیغه کاتر آسفالت بر و بتن بر

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 3.7 / 5. تعداد نظرات 3

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 4 / 5. تعداد نظرات 4

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare