0
تخفیف ها و فروش ویژه
کلید اتومات دیجیتال پمپ آب 30 اردیبهشت ماه
در این مقاله می خوانیم

ست کنترل پمپ آب خانگی یکی از محصولات بسیار پرفروش است که اکثر ساکنان آپارتمان‌ها و ساختمان‌های چندطبقه از جمله مشتریان ثابت این محصول هستند. ست کنترل یا کلید اتومات دیجیتال پمپ آب خانگی چند سالی است که رونق زیادی گرفته است، پیش‌ازاین از کلید اتومات مکانیکی و مخزن تحت‌فشار استفاده می‌شود که با تولید ست کنترل، تقریباً استفاده از مخزن تحت‌فشار کاهش یافت بااین‌حال مخزن تحت‌فشار نیز گرچه کمتر استفاده می‌شود اما در برخی ساختمان‌ها استفاده از مخزن بهتر است تا ست کنترل. ما در این مطلب می‌خواهیم نکاتی درباره ست کنترل بیان کنیم، نکاتی کاملاً فنی که در جای دیگری پیدا نخواهید کرد. از بحث‌های فنی و تنظیم ست کنترل گرفته تا اسم واقعی و مزایا و معایب این دستگاه، در پایان این مطلب شما از صفر تا صد هرآنچه باید درباره کلید اتومات دیجیتال بدانید را فراخواهید گرفت.

اسم واقعی ست کنترل چیست و در ایران به چه نامی شناخته می‌شود؟

بهتر است ابتدا از نام واقعی این دستگاه صحبت کنیم، اگرچه در ایران این محصول پرفروش با نام «ست کنترل» شناخته می‌شود اما در زبان انگلیسی به آن automatic digital switch یا کلید اتومات دیجیتال پمپ آب گفته می‌شود. پس نام فنی و واقعی ست کنترل، کلید اتومات دیجیتال است، اما ازآنجایی‌که بسیاری از مردم این قطعه الکتریکی را با نام ست کنترل می‌شناسند ما هم از نام ست کنترل و هم از نام کلید اتومات دیجیتال استفاده می‌کنیم بنابراین هرجا این دو اصطلاح را در متن دیدید معنی آن‌یکی است. پس هیچ تفاوتی بین کلید اتومات دیجیتال پنتاکس یا ست کنترل پنتاکس وجود ندارد و هر دوی آن‌ها یک معنی می‌دهند.

از ست کنترل برای کجا می‌توان استفاده کرد؟

این سوال کلید راهگشای شما و پایه ابتدایی برای خرید یا عدم خرید ست کنترل است. از ست کنترل فقط و فقط برای جاهایی می‌توان استفاده کرد که آب ورودی به پمپ آب خانگی فشار داشته باشد. در مثال‌های زیر منظور از فشار داشتن آب را توضیح خواهیم داد.

مثال یک- فرض کنید پمپی برای یک واحد مسکونی در تهران خریداری کرده‌اید، ازآنجایی‌که آب شهری خودش حدود 1.5 الی 2.5 فشار دارد بنابراین آبی که به پمپ وارد می‌شود دارای فشار است ازاین‌رو برای این پمپ می‌توان از ست کنترل یا کلید اتومات دیجیتال استفاده کرد.

مثال دو- فرض کنید پمپ آبی برای یک قطعه زمین در روستاهای دماوند خریداری کرده‌اید که آب مصرفی آن در داخل یک تانکر یا منبع آب ذخیره شده و هیچ‌گونه لوله‌کشی شهری وجود ندارد. ازآنجایی‌که این آب فاقد فشار است یعنی فشار آن صفر است بنابراین نمی‌توانید از ست کنترل برای آن بهره ببرید.

آب ورودی به پمپ دارای فشار است (مثل آب شهری)می‌توان از ست کنترل استفاده کرد+
آب ورودی به پمپ فاقد فشار است (مانند آب داخل استخر)نمی‌توان از ست کنترل استفاده کرد

نکته مهم: برخی به‌اشتباه فکر می‌کنند اگر منبع آب را بالاتر از پمپ آب خانگی نصب کنند آب ورودی به پمپ دارای فشار خواهد شد و در این صورت می‌توان از ست کنترل استفاده کرد درصورتی‌که این فکر اشتباهی است که حتی برخی از فروشندگان و نصب‌کنندگان پمپ آب خانگی نیز دچار این اشتباه می‌شوند اما بد نیست بدانید حتی اگر این کار را هم انجام دهید، به معنی دیگر هرقدر هم مخزن یا منبع آب را بالاتر از پمپ نصب کنید در نهایت فشار آب برای مصرف‌کننده صفر خواهد بود نه حتی نیم بار! منظور از اینکه می‌گوییم فشار آب برای مصرف‌کننده صفر خواهد بود به این معنی است که با بالاتر نصب کردن مخزن آب نسبت به پمپ، آب ورودی به پمپ دارای فشار خواهد بود اما این فشار برای مصرف‌کننده معادل رقم صفر است. برای درک بهتر این موضوع به تصویر زیر نگاه کنید.

چرا از ست کنترل برای آب بدون فشار نمی‌توان استفاده کرد
 • بالاتر نصب کردن مخزن آب تفاوتی در فشار آب برای مصرف‌کننده ایجاد نخواهد کرد.
 • متراژ یا ارتفاع نصب نیز هیچ تفاوتی در فشار آب برای مصرف‌کننده نخواهد داشت، چه یک متر و چه 100 متر مخزن را بالاتر از پمپ آب نصب کنید بازهم فشار برای مصرف‌کننده معادل صفر خواهد بود بنابراین ست کنترل عمل نخواهد کرد.
 • حداقل فشار زمانی که شیر آب را باز می‌کنید باید نیم (0.5) بار باشد تا ست کنترل عمل کند اما در بهترین حالت این فشار زمانی که مخزن را بالای پشت‌بام نصب کنید معادل (0.3) بار است.
 • کم یا زیادشدن آب داخل مخزن تأثیری در فشار ورودی به پمپ و همچنین فشار آب برای مصرف‌کننده نخواهد داشت، یعنی اگر مخزن شما 200 لیتر باشد یا 2000 لیتر، مخزن پر باشد یا نیمه پر یا خالی، در همه حالت‌ها فشار برای مصرف‌کننده صفر است و کلید اتومات دیجیتال کار نمی‌کند.

یک تست ساده برای اینکه بدانید می‌توانید از ست کنترل (کلید اتومات دیجیتال) استفاده کنید یا خیر

شیر آب را بدون پمپ باز کنید، اگر از شیر، آب آمد یعنی می‌توانید ست کنترل نصب را کنید اما اگر بدون پمپ هیچ آبی از شیر نیامد یعنی شما نمی‌توانید از کلید اتومات دیجیتال استفاده کنید.

بدون پمپ از شیر، آب می‌آیدمی‌توانید ست کنترل نصب کنید+
بدون پمپ از شیر، آب نمی‌آیدنمی‌توانید ست کنترل نصب کنید

یک کلید اتومات دیجیتال پمپ آب خانگی چگونه کار می‌کند؟

همان گونه که در بالا هم توضیح دادیم، ست کنترل زمانی کار می‌کند که حداقل 0.5 بار فشار از داخل آن رد شود، داخل ست کنترل قطعه‌ای به نام فلوسوئیچ وجود دارد که وقتی این میزان فشار آب از آن عبور کند، فعال شده و پمپ را روشن می‌کند. حالا درصورتی‌که فشار آبی که از فلوسوئیچ رد می‌شود زیر 0.5 بار (مثلاً 0.2 بار یا 0.3 بار) باشد کلید اتومات دیجیتال عمل‌نکرده، بنابراین پمپ روشن نخواهد شد. تستی که در بالا ذکر کردیم را انجام دهید تا متوجه شوید می‌توانید از ست کنترل استفاده کنید یا خیر.

ست کنترل تا چه ارتفاعی را ساپورت می‌کند؟

برخی فکر می‌کنند وقتی یک ست کنترل روی پمپ آب نصب کردند دیگر همه‌چیزتمام است و یک برج 100 طبقه‌ای را هم می‌توانند آبرسانی کنند! درصورتی‌که ست کنترل‌های متداولی که در بازار به فروش می‌رسند نهایتاً تا 35 متر ارتفاع را ساپورت می‌کنند. این میزان نیز بستگی به فشار آب در منطقه شما دارد. مثلاً اگر فشار آب شهری در منطقه شما 2.5 بار باشد، ست کنترل تا 20 متر ارتفاع را ساپورت می‌کند اما اگر فشار 1.5 بار شود بیش از 10 متر ارتفاع نباید از ست کنترل انتظار داشته باشید. حالا اگر فشار آب روی 3.5 و 4 بار رفت، می‌توان روی ارقام 30 و 35 متر هم حساب باز کرد.

نکته‌ای که شاید ندانید:

به لحاظ فنی اعداد و ارقامی که برای ست کنترل در مشخصات فنی آن درج می‌شود، اعداد و ارقام آزمایشگاهی است یعنی این میزان در آزمایشگاه با شرایط استاندارد ثبت شده است. یک نکته فنی درباره میزان ارتفاعی که یک ست کنترل می‌تواند ساپورت کند وجود دارد که عبارت است از اینکه معمولاً فشار آب سیستم آب شهری بین 1.5 تا 2.5 بار است و هر یک‌بار فشار آب معادل 10 متر ارتفاع است. حالا اگر طبقه سوم یک ساختمان را در نظر بگیریم که در ارتفاع 10 متری واقع شده است، باید بدانید از این 1.5 بار فشار آب، یک‌بار از آن برای غلبه بر این 10 متر صرف خواهد شد، 0.5 بار دیگر هم فشار پشت شیر آب خواهد شد بنابراین زمانی که شیر آب را باز می‌کنید 0.5 بار فشار دارد که همین امر باعث فعال‌شدن است کنترل و در نتیجه روشن شدن پمپ آب خانگی خواهد شد. حالا اگر ارتفاع 20 متری همین ساختمان را در نظر بگیریم، حداقل فشار آب باید 2.5 بار باشد که 2 بار آن صرف غلبه بر 20 متر ارتفاع شده و نیم بار آن پشت شیر باشد تا ست کنترل عمل کند. برای اینکه ریسک نکنید همواره بین 0.2 تا 0.5 بار بیشتر در نظر بگیرید و مطابق جدول زیر عمل کنید.

فشار آب شهریارتفاع مناسب
3 بار25 متر
2.5 بار15 متر
2 بار10 متر
1.5 بار7 متر

ست کنترل یا کلید اتومات چه مزایایی دارد؟

با تولید کلید اتومات دیجیتال یا ست کنترل، تقریباً می‌توان گفت استفاده از مخزن انبساط به جز مواردی خاص کنار گذاشته شد، مهم‌ترین مزیت این دستگاه نیز بی‌دردسر بودن آن است. کسانی که از مخزن تحت‌فشار یا اتومات مکانیکی استفاده کرده‌اند، سختی کار با آن از جمله تنظیم مداوم باد، سوراخ شدن، ترکیدگی و مواردی ازاین‌قبیل را درک کرده‌اند و از مصائب و مشکلات آن خبر دارند، این در حالی است که ست کنترل هیچ یک از این معایب را ندارد. در جدول زیر می‌توانید مهم‌ترین مزایای این دستگاه پرفروش و محبوب را مشاهده کنید:

ردیف مزیتتوضیحات
1عمر مفید بالابرخلاف مخزن تحت‌فشار که دائماً باید باد آن را تنظیم کنید یا تیوپ آن را هر یک سال یکبار به علت سوراخ شدن یا ترکیدگی تعویض کنید، ست کنترل را یکبار بخرید و سال‌ها با آن کار کنید. البته به شرطی که ست کنترل باکیفیت بخرید.
2بی‌نیاز به شیر بایپس درهنگام قطعی برقدر اتومات مکانیکی وقتی برق قطع می‌شود و پمپ از کار می‎افتد برای اینکه آب به مصرف‌کننده برسد باید شیر بایپس را باز کرد درحالی‌که برای ست کنترل در شرایط قطعی برق نیازی به بازکردن شیر بایپس نیست.
3فشار ثابت آبتا زمانی که آب را باز بگذارید فشار آب ثابت خواهد بود و دچار نوسان نخواهد شد درحالی که در مخزن تحت‌فشار اگر آب دائماً باز باشد پمپ خاموش و روشن خواهد شد.
4عدم وابستگی به مخزن تحت فشارست کنترل بدون مخزن انبساط کار می‌کند درحالی‌که اتومات مکانیکی بدون این مخزن به‌هیچ‌عنوان توان کارکردن ندارد.
5سرعت خاموش کردن پمپ در هنگام قطعی آبخوبی ست کنترل این است که وقتی آب قطع شود حداکثر تا 10 ثانیه بعد از قطعی، پمپ خاموش می‌شود. این کار از سوختن پمپ جلوگیری می‌کند درحالی‌که در مخزن تحت‌فشار پمپ آن‌قدر خشک کار می‌کند که می‌سوزد.
6افزایش دبی (آبدهی)مهم‌ترین علت استفاده از ست کنترل، بهبود وضعیت آبدهی است که در مقایسه با مخزن تحت‌فشار حدوداً 25 درصد راندمان کاری بهتری دارد.
7تنظیم آسانکل فرایند تنظیم ست کنترل همان چیزی بود که در قسمت قبل توضیح دادیم (حتی برخی مدل‌ها نیاز به همین تنظیم را هم ندارند) درحالی‌که تنظیم منبع انبساط کار دشواری است مثلاً باید باد را دائماً تنظیم کنید، لوله‌ها را از آب خالی کنید و …

آیا ست کنترل معایبی هم دارد؟

از قدیم گفته‌اند گل بی‌عیب خداست! هر وسیله‌ای علاوه بر مزیت‌ها، معایبی هم دارد، حتی ممکن است همان مزیت ست کنترل برای یک ساختمان، برای ساختمان دیگر عیب به شمار بیاید، بنابراین مزایا و معایب به نوع کاربری از وسایل نیز ارتباط پیدا می‌کنند. اما معایب این سیستم یعنی سیستم اتومات دیجیتال پمپ آب خانگی در مقایسه با سایر سیستم‌ها از جمله اتومات مکانیکی ناچیز و انگشت‌شمار است که در جدول زیر می‌توانید آن‌ها را ببینید.

ردیفمزیتتوضیحات
1غیرقابل‌استفاده برای آب‌های بدون فشارست کنترل برای آب تانکرها، چاه، استخر و مواردی ازاین‌قبیل که فشار ندارد غیرقابل‌استفاده است و تنها برای آب‌هایی که حداقل 0.5 بار فشار داشته باشد مناسب است مثل آب شهری.
2استهلاک بالای بلبرینگ پمپتا زمانی که آب باز باشد ست کنترل پمپ را روشن نگه می‌دارد که همین امر باعث داغ شدن نافی و استهلاک بلبرینگ خواهد شد.
3غیرفعال‌شدن در هنگام افت فشار آببا کاهش فشار آب‌لوله‌کشی، ست کنترل دیگر عمل نمی‌کند برای همین مجبور به قطع و وصل کردن برق یا ریست کردن ست کنترل هستید تا پمپ کار کند.

بهترین برندهای ست کنترل کدام است؟

دریای از مدل‌های مختلف ست کنترل وجود دارد که انتخاب کردن در بین آن‌ها می‌تواند کار بسیار دشواری باشد، برای همین مشورت با یک متخصص می‌تواند در این قسمت ما بهترین ست کنترل‌ها یا کلید اتومات دیجیتال را به شما معرفی می‌کنیم اما حتماً این توصیه را پذیرا باشید که از خرید اجناس دست‌دوم، فیک و غیرمعتبر خودداری کنید تا هزینه‌ای که صرف تجهیز سیستم تأسیسات خود کردید، به‌خاطر یک جنس بی‌کیفیت هدر نرود. ما در جدول زیر برخی از بهترین برندها به همراه نکات مثبت آن را ذکر کردیم که می‌توانید آن را مشاهده کنید.

ردیفنام برندمزیت
1ست کنترل پنتاکس pentaxبهترین برند موجود در بازار ایران که قیمت متعادلی هم دارد برند پنتاکس ساخت ایتالیا است، مزیت این دستگاه این است که شما می‌توانید خودتان فشار استارت را تنظیم کنید درحالی که برندهای چینی چنین امکانی ندارند؛ مانومتر این برند نیز بسیار دقیق عمل می‌کند.
2ست کنترل Lowara کیفیت بالایی دارد اما قیمت آن نیز چهار برابر بیشتر از پنتاکس است و خرید آن توصیه نمی‌شود چراکه برای پمپ‌های 3 اسب مناسب است.
3ست کنترل استریم streamاین ست کنترل چینی است و تا 10 بار فشار را ساپورت می‌کند اما کیفیت طراحی و دقت آن مناسب است.
4ست کنترل آیمر imerاین ست کنترل برای پمپ‌های 2 اینچ و 2 اسب بخار مناسب است.
5ست کنترل دلتا Delta این ست کنترل نیز ساخت کشور چین است و قیمت مقرون به صرفه‌ای دارد اما به‌دقت ست کنترل‌های قبلی نیست.
6ست کنترل وگو Wegoست کنترل وگو یکی از پرفروش‌های بازار خود است و تا پمپ‌های 2 اسب بخار را نیز پشتیبانی می‌کند.
7ست کنترل ایکار Icarاز جمله دیگر محصولات چینی است که پیچ تنظیم فشار داشته و تا 10 بار فشار نیز توان دارد.
8ست کنترل سئوکا Seocaاین برند یک برند ایرانی است که پیچ تنظیم فشار هم ندارد اما از نظر قیمت بسیار مقرون‌به‌صرفه است.
9ست کنترل فلو Flowست کنترل فلو هم یک برند ایرانی است که به لحاظ قیمت مناسب است.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 3.2 / 5. تعداد نظرات 97

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  whatsapp
  Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Price
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
  • Attributes
  • Custom attributes
  • Custom fields
  برای خروج، بیرون از صفحه کلیک کنید.
  مقایسه