0
تخفیف ها و فروش ویژه
تفاوت شمشه ماله ویبره موتور پایین و بالا 25 مرداد ماه
در این مقاله می خوانیم

شمشه ماله موتوری یا شمشه ویبره بتن از دستگاه‌های پرکاربرد صنعت ساختمانی است که با داشتن یک موتور و یک تیغه بلند می‌تواند در عرض چند دقیقه سطح بتن شما را پرداخت کرده، آنرا تراز کند و سطحی کاملا صاف و یکدست تحویل شما دهد. این دستگاه دو مدل دارد، یکی شمشه ماله موتور بالا و دیگری شمشه ماله موتور پایین، یکی از سوالات رایج مشتریان درباره تفاوت شمشه ویبره موتور بالا با موتور پایین است که در این مطلب قصد داریم به بررسی این دو دستگاه پرداخته و تفاوت‌های آن‌ها را با هم بررسی کنیم. بنابراین اگر ابهامی درباره تفاوت این دو مدل دستگاه دارید حتما تا پایان این مطلب را مطالعه کنید تا ابهام شما برطرف شود.

انواع شمشه ماله موتوری کدام است؟

شمشه ماله موتورب یا برقی است یا بنزینی و انواع بنزینی آن یا موتور بالا است یا موتور پایین. شمشه ماله ویبره دستگاهی است که یک تیغه بلند [2 متری تا 6 متری] آلومینیومی دارد تا در عین سبکی، مقاومت خوبی هم داشته باشد و بالای این تیغه، موتور روی شاسی دستگاه سوار شده است. اگر یک صلیب وارونه را تجسم کنید، در قسمت پایینی دستگاه که با زمین تماس دارد، تیغه قرار دارد و بالای تیغه یک مخروط گلدونی شکل به همراه دو عدد اهرم یا لوله فلزی نصب شده که تا دست‌های کاربر یا اپراتور امتداد دارد.

موتور دقیقا روی همین اهرم‌ها نصب می‌شود و با توجه به اینکه کجای این شاسی یا اهرم فلزی، موتور را ببندیم نوع دستگاه مشخص می‌شود که موتور پایین است یا موتور بالا.

هرچه موتور در قسمت تحتانی و نزدیک به تیغه بسته شود به آن شمشه ماله موتور پایین گفته می‌شود و هرچه انجین در قسمت فوقانی و دور از تیغه بسته شود به آن شمشه ماله موتور بالا گفته می‌شود.

تفاوت شمشه ویبره موتور بالا با موتور پایین در چیست؟

این دو دستگاه هیچ تفاوتی با هم ندارند به جز همین جایی که موتور بسته می‌شود. در واقع شاسی همان شاسی و موتور نیز همان موتور است با همان قدرت و توان خروجی. اما موتور برخی دستگاه‌ها بالای شاسی و نزدیک دستان اپراتور نصب شده و برخی دیگر در پایین و نزدیک تیغه. این تفاوت در جایگاه موتور، تغییراتی در شیوه عملکرد دستگاه ایجاد نمی‌کند اما در کیفیت عملکرد، تفاوت‌هایی به وجود خواهد آورد که این موارد را می‌توان در ادامه بخوانید.

 1. تفاوت در قدرت ویبره کردن
 2. تفاوت در عمر مفید موتور دستگاه

حتما بخوانید: راهنمای انتخاب شمشه ماله موتوری مناسب

تفاوت شمشه ویبره موتور بالا و پایین به لحاظ قدرت ویبره کردن

وقتی موتور دستگاه شما پایین [نزدیک تیغه] نصب شده باشد، لرزش‌هایی که موتور ایجاد می‌کند بهتر به تیغه منتقل می‌شود بنابراین لرزش‌های تیغه قدرتمندتر خواهد بود و بتن با کیفیت بهتری پرداخت خواهد شد. اما وقتی موتور را از شمشه دور کرده و به دستان کاربر نزدیک می‌کنید، لرزش‌ها و ارتعاشاتی که موتور بنزینی ایجاد می‌کند کمتر به تیغه منتقل می‌شود بنابراین نیاز به ماله کشی بیشتری خواهد بود.

اگر موتور شمشه‌ای که خریداری می‌کنید از نوع موتور بالا باشد، به جای یکبار بهتر است دوبار کار ماله‌کشی را انجام دهید تا کیفیت بهتری به دست آورید اما با شمشه‌های موتور پایین، می‌توانید به همان یکبار بسنده کنید.

تفاوت شمشه ماله موتور پایین و بالا از نظر عمر مفید موتور

درست است که وقتی موتور، پایین دستگاه قرار بگیرد، لرزش‌ها بهتر به تیغه منتقل می‌شود، اما به همان نسبت، آلودگی، ذارت خیس بتن و رطوبت بهتر به موتور منتقل می‌شود که همین عامل می‌تواند از عمر مفید موتور بنزینی دستگاه شما کم کند و موتور شما را کثیف کند. به همین خاطر بعد از هر بار کار پرداخت بتن با شمشه ماله بنزینی، باید اقدام به تمیز کردن موتور شمشه ماله خود کنید. اما اگر موتور بالای دستگاه بسته شود، کثیفی‌ها و رطوبت کمتر به موتور رسیده و در نتیجه دستگاه شما سال‌های بیشتری برای‌تان کار خواهد کرد و نیاز به تمیز کردن مکرر نخواهید داشت.

آیا قیمت شمشه ماله موتوری مدل بالا و پایین با هم تفاوتی دارد؟

در حال حاضر بیشتر اجناس موجود در بازار شمشه ماله موتور بالا است و کمتر شمشه ماله ویبره موتور پایین وجود دارد با این حال اختلاف قیمتی در حدود 200 هزار تومان [با توجه به تاریخ نگارش این مطلب] بین این دو وجود دارد. عامل دیگری که در قیمت شمشه ماله موتوری موثر است، اندازه‌ی تیغه‌های این دستگاه است.

حتما بخوانید: روش کار با شمشه ماله موتوری

شمشه ماله موتور بالا فروش بیشتری دارد یا موتور پایین؟

با توجه به همان نکته‌ای که در پارگراف بالا ذکر کردیم که بیشتر موجودی بازار مدل موتور بالا است، بنابراین فروش این مدل بیشتر است با این حال اگر بخواهیم نگاهی به سلیقه مشتریان نیز بیاندازیم باید گفت انتخاب اکثر مشتریان خرید شمشه ماله موتوری موتور بالا است؛ چرا که به زحمت تمیز کردن و خراب شدن دستگاه نمی‌ارزد که موتور پایین خریداری شود.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 3 / 5. تعداد نظرات 2

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  مقایسه محصولات