0
تخفیف ها و فروش ویژه
30 شهریور ماه
در این مقاله می خوانیم

شمشه ماله موتوری یکی از بهترین ابزارآلاتی است که در سال‌های اخیر برای عملیات‌های عمرانی و ساخت و ساز از آن استفاده شده و در ایران نیز بسیاری از پیمانکاران حرفه‌ای برای ادامه فعالیت‌های خود حتما یک نمونه از این محصول را خریداری کرده‌اند. شمشه ماله جایگزینی برای ماله‌های قدیمی است که به وسیله آن می‌توان بتن و سیمان را خیلی سریع‌تر، با حجم بیشتر و بسیار تمیز و دقیق صاف کرد و دیگر نیاز نیست به با شمشه‌های دستی همچون گذشته اقدام به این کار کنیم.

در این مطلب قصد داریم روش کار با شمشه ماله موتوری (شمشه ویبره) را به شما آموزش دهیم، در مطالب قبلی انواع شمشه ماله موتوری و قیمت شمشه ماله را بررسی کردیم، حالا اگر شمشه ماله خریدیم چگونه باید از آن استفاده کنیم؟ آیا استفاده از آن کاری سخت و دشوار است؟ برای مراقبت از دستگاه به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ روش حرکت دستگاه روی بتن باید چگونه باشد؟ همه این‌ها سوالاتی است که می‌خواهیم در ادامه به آن‌ها پاسخ دهیم.

روش کردن دستگاه در روش کار با شمشه ماله موتوری

روشن کردن دستگاه شمشه ماله موتوری کار چندان سختی نیست، معمولا موتورهایی که روی این محصول بسته می‌شود از نوع GX35 هوندا است که طریقه روشن کردن آن بسیار ساده است، برای این کار ابتدا دکمه پاور را روی حالت روشن قرار دهید، شیر بنزین را باز کنید، یک قسمت پستونکی برای به جریان انداختن بنزین روی موتور وجود دارد که باید آن را فشار دهید، بعد از این کار هندل را کشیده تا موتور روشن شود.

روش کار با شمشه ماله موتوری

روش کار با شمشه ماله موتوری

 • همانگونه که در تصویر می‌بینید یک اهرم هلالی شکل مقابل موتور وجود دارد که به وسیله آن می‌توانید ماله را بلند کرده و در نقطه دلخواه بگذارید، روی اهرمی که موتور روی آن قرار گرفته یک جک فلزی وجود دارد برای اینکه ماله را در زمانی که نمی‌خواهید از آن استفاده کنید روی جک به حالت ایستاده قرار دهید.
 • دو اهرم فلزی عمودی نیز وجود دارد که اپراتور به وسیله آن‌ها شمشه ماله را حرکت می‌دهد، این اهرم‌ها دارای یک پیچ قابل تنظیم دارد تا اپراتور متناسب با قد خود آن را تنظیم کند، همچنین در انتهای بالایی این دو اهرم دو دستگیره پلاستیکی وجود دارد که آن‌ها نیز قابل تنظیم به سمت بیرون یا داخل و همچنین قابل تنظیم با زوایای مختلف بوده تا به دست و مچ اپراتور آسیب و فشاری وارد نشود.
 • روی یکی از دستگیره‌های پلاستیکی نیز اهرم گاز قرار دارد که به وسیله آن میزان ویبره دستگاه تنظیم می‌شود. همه اتصالات برقی دستگاه نیز از داخل اهرم‌های فلزی عبور کرده تا احتمال آسیب به تجهیزات برقی وجود نداشته باشد.
شمشه چیست حتما بخوانید: شمشه ماله چیست؟ آشنایی با انواع شمشه ماله

اگر کنترل دستگاه از دستمان خارج شد چه باید کرد؟

یکی از نکات مهمی که در روش کار با شمشه ماله موتوی اهمیت دارد، استفاده از قطع کن اضطراری است. اگر احیانا در موقعیتی اضطراری قرار گرفتید یا کنترل دستگاه به هر نحوی از دست شما خارج شد برای اینکه هم به دستگاه و هم به اپراتور آسیبی وارد نشود یک کلید قطع کن فوری روی شمشه ماله تعبیه شده است که با زدن آن شمشه به سرعت خاموش می‌شود.

پیچ‌ها و بست‌های شمشه ماله موتوری را حتما بازرسی کنید!

قبل از هر بار استفاده از شمشه ماله موتوری به اتصالات و پیچ و بست‌ها توجه کنید، دو قسمت بسیار مهم روی هر شمشه ماله موتوری وجود دارد که حتما باید چک شود، یکی قسمت ضربه‌گیرهای لاستیکی است که حتما بازدید کنید که شل نبوده و دچار پارگی نشده باشد، قسمت بعد محل اتصال تیغه به شمشه ماله است که به وسیله دو جفت پیچ و مهره فیکس می‌شود، اگر این پیچ و مهره‌ها کاملا سفت و محکم نشده باشد به این علت که شاسی از جنس آلومینیوم است احتمال هرز شدن جای پیچ‌ها یا به اصطلاح گشادکردن جا پیچ وجود دارد که در این صورت دستگاه باید به تعمیرگار برود چون دیگر تیغه‌ها به درستی در جای خود قرار نمی‌گیرند.

 

دو قسمت بسیار مهم روی هر شمشه ماله موتوری وجود دارد که حتما باید چک شود، یکی قسمت ضربه‌گیرهای لاستیکی است که حتما بازدید کنید که شل نبوده و دچار پارگی نشده باشد، قسمت بعد محل اتصال تیغه به شمشه ماله است که به وسیله دو جفت پیچ و مهره فیکس می‌شود.

جهت حرکت دستگاه شمشه ماله ویبره در هنگام کار

بعد از اینکه تیغه‌ها را بستید و اتصالات را چک کردید، دستگاه را در نقطه انتهایی که بتن ریخته شده قرار دهید، حالا موتور را روشن کنید و خودتان پشت دستگاه قرار بگیرید، نحوه حرکت شمشه ماله موتوری به سمت عقب است، یعنی وقتی اپراتور پشت شمشه قرار می‌گیرد باید خود به سمت عقب حرکت کند و به همین ترتیب شمشه ماله نیز به سمت مخالف حرکت می‌کند. برای بهبود عملکرد شمشه ماله، بهتر است چند نفر با شمشه‌های دستی با تیغه‌های یک متری پشت اپراتور سیمان یا بتن را تا حدودی صاف مسطح کنند.

نکات مهم برای افزایش عمر مفید دستگاه شمشه ویبره

هر محصول مکانیکی دارای برخی موارد مصرفی بوده که در هر بار استفاده باید چک شده و بعد از مدتی تعویض شوند که در جدول زیر برای شما نمایش دادیم. هر سوالی درباره روش کار با شمشه ماله موتوری دارید نیز می‌توانید با یک ساده تماس با همکاران فنی ما در فروشگاه اینترنتی ابزارینو مطرح کنید و پاسخ خود را بگیرد.

جدول بازدیدها و تعویض‌های دوره‌ای شمشه ماله موتوری

 بازدید دوره‌ایزمان تعویض
روغن موتورقبل از هربار استفادههر ماه یکبار یا بعد از 10 ساعت استفاده
فیلتر هواقبل از هربار استفادهبعد از هر 25 ساعت کار
شمع موتورهر 100 ساعت کار یا بعد از یک سالهر 300 ساعت کار یا بعد از دو سال
اتصالات الکتریکیقبل از هر بار استفادهنیازی به تعویض ندارد
تیغه‌هاقبل از هر بار استفادههر 30 ساعت کار
بنزینقبل از هر بار استفادههر زمان سوخت به پایان رسید
راهنمای خرید: دستگاهی بی‌نظیر برای صاف کردن بتن؛ مثل آیینه!

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 5 / 5. تعداد نظرات 1

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare