تخفیف ها و فروش ویژه
موتور ویبراتور بتن چیست؟ 25 بهمن ماه
فهرست مطالب

شاید شما که پیمانکار ساختمانی هستید بدانید موتور ویبراتور بتن چیست اما برای کسانی که نمی‌دانند ویبراتور بتن چیست این محتوا را آماده کردیم تا کارکردهای این دستگاه را توضیح داده و بگوییم چه فوایدی در بتن ریزی دارد و چرا حتما باید از آن استفاده شود. بنابراین اگر با ما همراه باشید علاوه بر اینکه به پرسش‌های مختلفی مثل اینکه ویبره بتن چیست پاسخ خواهیم داد، ده‌ها سوال دیگر را نیز جواب می‌دهیم؛ پس با ما همراه باشید.

ویبراتور بتن چیست و چه کاربردی دارد؟

در واقع این دستگاه یک موتور است که نیروی گردشی خود را به شیلنگ منتقل کرده تا به این وسیله بتن متراکم شده و هیچ‌گونه هوا و حبابی داخل آن نماند. موتور ویبراتور برحسب نیروی محرکه، انواع مختلفی دارد؛ از جمله موتور ویبراتور بنزینی، موتور ویبراتور برقی و موتور ویبراتور دیزلی که در ادامه به بررسی هر یک از این موتور ویبراتورها خواهیم پرداخت.

این دستگاه به شیلنگ ویبراتور متصل می‌شود؛ اگر نمی‌دانید شیلنگ ویبراتور چیست حتما پست مرتبط با این موضوع را بخوانید.

کاربرد موتور ویبراتور بتن چیست
نمونه‌ای از خلل و فرج موجود در بتن

موتور ویبراتورها حرکت دورانی را به شیلنگ ویبراتور انتقال داده و شیلنگ با استفاده از قسمتی به نام پوکر این حرکت دورانی را به حرکت ارتعاشی و ضربه تبدیل می‌کند.

ویژگی‌های مرغوبیت ویبره بتن چیست

در قسمت قبل پیرامون اینکه دستگاه ویبره بتن چیست توضیح دادیم حالا به این نکته می‌رسیم که یک دستگاه ویبره بتن چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ در این مورد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارای توان و قدرت مناسبی برای به کار انداختن شیلنگ باشد.
 • دارای دور متناسب بوده به صورتی که به مرور زمان شیلنگ را دچار آسیب ننماید.
 • تعمیر و نگهداری آن سهل و آسان باشد.
 • حمل و نقل آن آسان باشد.
 • نحوه راه اندازی و کار کردن با آن سهل و آسان باشد.

 

کاربرد اصلی موتور ویبراتور بتن چیست

اگر می‌خواهید بدانید ویبره بتن چه کاربردهایی دارد می‌توان در این باره به موارد زیر اشاره کرد:

 1. از بین بردن حباب‌های هوا موجود در بتن و جلوگیری از کرمو شدن بتن
 2. افزایش چسبندگی بین ذرات بتن و در نتیجه افزایش استحکام
 3. با گرفتن آب‌های اضافی بتن که باعث افزایش مقاومت بتن می‌گردد
 4. کاهش و از بین بردن ترک‌های موجود در سطح بتن و در نتیجه افزایش دوام بتن
 5. پیوند بتن با مقاطعی که قرار است در آن میلگرد و آرماتور قرار داده شود بسیار بیشتر می‌گردد
ویبره بتن چیست
فرآیند انجام هواگیری با استفاده از شیلنگ و موتور ویبراتور
راهنمای خرید بهترین موتور ویبراتور بتن راهنمای خرید: بهترین مارک ویبره برقی (راهنمای خرید)

انواع موتور ویبراتور کدام است؟

موتور ویبراتورها در انواع برقی، دیزل و بنزینی با قدرت‌های مختلف در بازار موجود می‌باشند که در ادامه به بررسی هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

۱- موتور ویبراتور بنزینی چیست؟

یکی از رایج‌ترین و پرکاربردترین نوع موتور ویبراتورها بوده، نیروی محرکه این دسته از موتور ویبراتورها از بنزین تامین شده و در قدرت های مختلف در برندهای متنوع به بازار عرضه می گردند.

از ویژگی های مثبت موتور ویبراتورهای بنزینی می توان قدرت و توان بالای موتور و عدم نیاز به جریان برق در مناطقی که دسترسی به برق وجود ندارد جهت کار کردن را نام برد، همچنین این دسته از موتورها به دلیل همخوانی و تناسب میزان دوران موتور با کارکرد شیلنگ، به مرور زمان آسیب کمتری به شیلنگ خواهند رساند.

این دستگاه دو مدل شاسی ثابت و شاسی گردان دارد که هر یک مزایا و معایب خود را دارد. در مطلب زیر می‌توانید درباره تفاوت موتور ویبراتور شاسی ثابت و شاسی گردان بیشتر بخوانید.

موتور ویبراتور بتن چیست
نمونه یک موتور ویبراتور بنزینی روی شاسی گردان
7 تفاوت موتور ویبراتور برقی، بنزینی و دیزلی حتما بخوانید: 7 تفاوت موتور ویبراتور برقی، بنزینی و دیزلی

۲- موتور ویبراتور برقی چیست

نیروی محرکه این دسته از موتور ویبراتورها از جریان برق تامین شده و در انواع قدرت و توان‌های مختلف به بازار عرضه می‌گردند، یکی از مشکلاتی که موتور ویبراتورهای برقی ایجاد می‌کنند این است که به دلیل بالا بودن میزان دور، با گذشت زمان شیلنگ ویبراتور را تا حدی دچار آسیب خواهند نمود.

این دسته از موتور ویبراتورها در دو نوع پایه ثابت و پایه متحرک در بازار عرضه می‌گردند و معمولا نسبت به موتور ویبراتورهای بنزینی دارای قیمت‌های پایین‌تری هستند.

کاربرد موتور ویبراتور برقی چیست
نمونه موتور ویبراتور برقی با شاسی گردان
تفاوت موتور ویبراتور شاسی ثابت و شاسی گردان حتما بخوانید: بررسی تفاوت‌های موتور ویبراتور شاسی ثابت و شاسی گردان
وییراتور برقی ثابت
نمونه موتور ویبره برقی شاسی ثابت

 ۳- ویبره بتن دیزلی چیست

نیروی محرکه این دسته از موتورها توسط گازوئیل تامین گردیده و دارای توان و قدرت بیشتری نسبت به مدل های بنزینی و برقی می باشند. موتورهای دیزل به دلیل سر و صدای زیاد، سنگینی موتور و بالطبع حمل و نقل دشوار آن و همچنین تولید آلودگی فراوان در مناطق شهری بسیار به ندرت استفاده می‌شوند.

نحوه نصب شیلنگ بر سر موتور ویبراتور

شیلنگ ویبراتور را با استفاده از اتصالی مطمئن توسط کوپلینگ بر روی موتور می‌بندند، که این امر باعث می‌شود شیلنگ به محکمی بر روی موتور قرار گرفته و با قدرت خوب نیرو را انتقال داده و کار کند، همچنین امکان جدا شدن شیلنگ از موتور به حداقل می رسد.

نحوه انتخاب نوع ویبراتور مناسب

نحوه انتخاب نوع ویبراتور مناسب به عوامل زیر بستگی دارد:

 1. نوع ریختن: دیوار، کف، ستون، جدول، بلوک
 2. ارتفاع دیوار یا سازه
 3. عرض دیوار یا سازه
 4. میزان دسترسی به برق در محل کار و فاصله تا منبع برق
 5. مقدار فولاد و آرماتوری که میخواهیم در کار استفاده کنیم.
 6. ترکیبات بتن و نحوه درست کردن مخلوط بتن
 7. مشخصات کار

 

نحوه تشخیص کافی بودن میزان ارتعاش

همان طور که می‌دانید بتن باید به اندازه کافی و مناسب مورد ارتعاش و لرزش قرار گیرد تا مقاومت آن افزایش یابد. در صورتی که بیش از حد بتن را مورد ویبره و ارتعاش قرار دهیم ذرات آن از یکدیگر جدا شده و تبدیل به ترکیبی ناپایدار خواهد گردید.

شکست بتن در اثر ارتعاش بیش از حد

موارد جهت تشخیص کافی بودن میزان زمان ارتعاش در بتن

تشخیص اینکه چه زمان ارتعاشی برای بتن کافی است تا میزان زیادی تجربیست، اما با مشاهده عوامل زیر می‌توان تشخیص داد که ارتعاش به حد کافی رسیده است و می‌توان محل قرار دادن شیلنگ ویبراتور را تغییر داد.

 1. سنگ دانه‌های درشت داخل سطح بتن فرو خواهد رفت.
 2. سطح بتن تا حدی صاف و تراز می‌گردد.
 3. پیرامون سر ویبراتور شیره ی شفافی ظاهر خواهد گردید.
 4. خارج شدن هوا از ویبراتور متوقف خواهد گردید.
 5. صدای ویبراتور به حالت یکنواختی در می‌آید.

تعمیر و نگهداری موتور ویبراتورها

به دلیل پرکاربرد بودن و رایج بودن استفاده از موتور ویبراتورهای بنزینی و برقی در اینجا دستورالعلی از تعمیر و نگهداری هرکدام ارائه می‌دهیم.

تعمیر و نگهداری موتور ویبراتورهای بنزینی:

زمان مورد نظرنوع عملیات
به صورت روزانه (هر ۸ ساعت کاری)موتور را تمیز کنید، اتصالات شامل پیچ و مهره ها را بررسی کنید، مخزن روغن را بررسی و آن را پر کنید
به صورت هفتگی (هر ۵۰ ساعت کاری)روغن موتور را تعویض کنید (برای اولین بار در ۲۰ ساعت اول کاری)، فیلتر هوا و شمع ها را تمیز کنید.
به صورت ماهانه (هر ۲۰۰ ساعت کاری)فیلتر روغن را تمیز کنید، شمع ها را تعویض و تنظیم کنید
هر ۵۰۰ ساعت کاریکاربراتور را تمیز و تنظیم کنید، سر سیلندرها را تمیز کنید، سوپاپ ها را تنظیم کنید

نکات زیر را در تعمیر و نگهداری موتور ویبراتورهای بنزینی رعایت نمایید

 1. در هر بار تعمیر و نگهداری فقط از قطعات اورجینال استفاده کنید.
 2. امنیت اتصالات پس از هر بار تعمیر و نگهداری بررسی گردد.
 3. موتورها باید هر ۱۲ ماه یکبار توسط مکانیک ماهر سرویس گردد.
 4. در هنگام سیگار کشیدن یا در نزدیکی هرگونه منبع احتراق مخزن بنزین را پر نکنید. همچنین از بنزین بدون سرب استفاده نموده و در هنگام پر کردن مخزن سوئیچ ورودی سوخت را قفل کنید.
 5. حداکثر سرعت موتور نباید بیشتر از ۳۰۰۰ دور در دقیقه باشد (تنظیمات استاندارد کارخانه). بعد از هر بار تعمیر و نگهداری سرعت موتور باید چک و تنظیم گردد تا بر روی ۳۰۰۰ دور در دقیقه قرار داشته باشد.

تعمیر و نگهداری موتور ویبراتورهای برقی

 1. فقط یک متخصص حق کار کردن روی موتور ویبراتورهای برقی را دارد.
 2. حتما اطمینان حاصل کنید که ورودی برق موتور در حین عملیات تعمیر و نگهداری قطع است.
 3. در عملیات تعمیر و نگهداری فقط از قطعات اصل استفاده گردد.
 4. روغنکاری و روانکاری دوره ای بلبرینگ های موتور ویبراتور الکتریکی ضروری نیست.
 5. سیم اتصال موتور به برق کاملا بررسی شود، سیم نباید دارای زدگی و پارگی باشد.
 6. برای جلوگیری از گرم شدن موتور، به صورت دوره ای دریجه های تهویه در قسمت جلو و عقب مبدل را بررسی کنید.
 7. پس از تعمیر و نگهداری، تمام قسمت های ایمنی باید به طور صحیح مونتاژ شوند.
 8. پس از ۴۰ ساعت کاری پیچ های قاب نگهدارنده موتور را بررسی کنید.
 9. هر ۱۲ ماه یکبار یا بیشتر، دستگاه را نزد یک متخصص جهت سرویس ببرید.
 10. همیشه سعی شود موتور ویبراتور در یک فاصله مناسب از آب و بتن نگهداری شود.

نکات حائز اهمیت در به کار بردن ویبراتورها

 • نوع ویبراتور را بر اساس ابعاد سازه ای که می خواهید ارتعاش دهید انتخاب کنید، همچنین فاصله بین آرماتورها و میزان روان بودن ساختار اهمیت دارد، توصیه می گردد همیشه یک ویبراتور اضافی در محل کار داشته باشید.
 • قبل از شروع کار مطمئن شوید که ویبراتور بتن در وضیعت مناسب بوده و به درستی کار می کند. از ابزارهای ایمنی و محافظ ها استفاده نمایید.
 • بتن را در مقادیر متناسب بریزید و از ریختن ارتفاع های زیاد جلوگیری کنید، سعی کنید بتن را تقسیم بندی شده و به صورت لایه لایه بریزید، ضخامت هر لایه باید کمتر از ۵۰ سانتیمتر باشد. مقدار توصیه شده بین ۳۰ تا ۵۰ سانتیمتر می باشد.
 • سر ویبراتور باید در فواصل منظم داخل بتن گردد که این فاصله ۸ تا۱۰ برابر بزرگتر از قطر پوکر است به صورتی که مناطقی که در آن ها ویبراتورها وارد نمی شود همپوشانی گردند.
 • ویبراتور را به صورت عمودی در داخل بتن وارد کرده و به هیچ وجه در جهت افقی آن را حرکت ندهید. همچنین از ویبراتورهایی که نیروهای افقی وارد می‌کنند استفاده نکنید. برای رسیدن به فشرده‌سازی مطلوب بتن، ویبراتور را ۱۰ سانتیمتر در لایه پیشین قرار دهید تا ضریب اطمینان خوبی بدست آورید. زمان قرارگیری ویبراتور در لایه‌های مختلف نباید زیاد باشد تا از جداشدگی دانه‌ها در بتن جلوگیری گردد. همچنین در زمان قرار دادن ویبراتور در بتن آن را هل نداده و به آن نیرو و فشار وارد نکنید زیرا ممکن است باعث گیر کردن در آرماتورها گردد.
 • زمان ارتعاش در هر نقطه بستگی به نوع بتن، سایز ویبراتور و فاکتورهای دیگر دارد. زمان برای غوطه‌وری بین ۵ تا ۱۵ ثانیه در هر نقطه می‌باشد، همچنین این زمان برای یک حجم رقیق کوتاه‌تر است و لرزش بیش از حد باعث جدا شدن دانه‌ها می‌گردد. بسیاری از نقص‌های به وجود آمده در بتن به دلیل ارتعاش به صورت غیراصولی و با عجله زیاد است.
 • ویبراتور را در داخل آرماتورها فشار ندهید و به آن نیرو وارد نکنید، همچنین ویبراتور را در فاصله حداقل ۷ سانتی متری از دیوارها نگه دارید.
 • همیشه پوکر را به صورت عمودی با حرکات به سمت بالا و پایین از داخل بتن در بیاورید تا فضای خالی جای شیلنگ در بتن را دوباره پر کنید. تا زمانی که ارتعاش را به طور کامل متوقف نکرده‌اید سوئیچ را خاموش نکنید. سرعت تخلیه حدود ۸ سانتی متر در ثانیه است هنگامی که لرزاننده در حال خروج از بتن است برای جلوگیری از ارتعاش در سطح به سرعت آن را بیرون بکشید.
 • ویبراتور بتن به صورت روشن را به مدت زمانی طولانی بیرون از سطح بتن قرار ندهید، اگر قرار است با آن کار نکنید دستگاه را متوقف کنید.
 • بتن باید به دقت آماده شود تا از نظر مقاومت و استحکام به بهترین حالت برسد.

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا 0

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

ثبت نظر جدید

پاسخ دهید

امتیاز شما به مقاله

ورود | ثبت نام
شماره موبایل خود را در کادر زیر وارد کنید
برگشت
کد ارسالی را در کادر زیر وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد ارسالی را در کادر زیر وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Price
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
برای خروج، بیرون از صفحه کلیک کنید.
مقایسه