0
تخفیف ها و فروش ویژه
15 بهمن ماه
در این مقاله می خوانیم

در پاسخ به این سوال که دستگاه کمپکتور چیست می‌توان به این تعریف مختصر و خلاصه اکتفا کرد که دستگاهی جهت فشرده‌سازی، افزایش تراکم و مقاومت خاک به کار می‌روند کمپکتور یا زمین کوب می‌گویند.

کمپکتور دستی چیست؟

کمپکتور دستی به دو دسته کلی، کمپکتور صفحه ای (کمپکتور بنزینی) و کمپکتور قورباغه ای (کمپکتور کانگرویی) تقسیم می‌شود که در ادامه به نقد و بررسی انواع کمپکتور قیمت و مشخصات فنی آن‌ها و نکات ضرروی که هنگام خرید و فروش کمپکتور باید رعایت کرد خواهیم پرداخت و به برخی سوالات از جمله اینکه دستگاه کمپکتور چیست ، کار کمپکتور چیست ، کمپکتور دستی چیست و مواردی از این قبیل پاسخ خواهیم داد.

بررسی کمپکتور دستی

امروزه صنعت ساخت و ساز به صنعتی حرفه‌ای تبدیل شده است و برای اجرای هر بخش، مهندسان و پیمانکاران از دستگاه‌هایی بهره می‌برد که کار با بهترین کیفیت و در سریعترین زمان ممکن انجام شود، کمپکتور نیز از جمله همین دستگاه‌ها است که برای کوبش سطح خاک باید از آن استفاده کرد، این دستگاه با ایجاد کوبش‌هایی با تناژ بسیار بالا، سطح زمین را آماده انجام مراحل بعدی ساخت می‌کند. همانگونه که می‌دانید خاک ترکیبی از مواد معدنی، آب، هوا و مواد آلی است، در فرآیند ساختمان‌سازی، تثبیت خاک امری ضروری و حیاتی شناخته می‌شود. پی یا بنیانی که به خوبی ایجاد گردد مقاومت مورد نیاز برای پشتیبانی از سازه‌ها، پیاده‌روها، جاده‌ها و غیره را تضمین می‌کند.

کمپکتورها با فشرده سازی لایه‌های مختلف مواد، ضخامت لایه‌ها را کاهش و هوای ما بین را از بین می‌برند که این عمل موجب افزایش مقاومت خاک و قرارگیری محکم مولکول‌های آن در کنار یکدیگر می‌گردد.

خاک فشرده شده و خاک فشرده نشده
تفاوت زمینی که با کمپکتور کوبیده شده با زمین معمولی

 

مزایای کمپکت کردن (فشرده سازی)

شاید این سوال برای شما به وجود آمده باشد که فایده فشرده سازی خاک چیست و چرا باید این کار را انجام داد، برای پاسخ به این سوال می‌توان دلایل زیر را برشمرد:

 1. ظرفیت تحمل بار را افزایش می‌دهد.
 2. از نشست خاک جلوگیری می‌کند.
 3. ثبات خاک را فراهم می‌کند.
 4. موجب کاهش میزان تورم، انقباض و نفوذپذیری مایعات در خاک می‌شود.
 5. از آسیب‌هایی همچون یخ‌زدگی خاک جلوگیری می‌کند.

انواع کمپکتور کدام است؟

بعد از آشنایی کلی با دستگاه کمپکتور حالا نوبت به بررسی انواع این دستگاه می‌رسد، به طور کلی دو نوع کمپکتور در بازار وجود دارد که عبارتند از:

 1. کمپکتور صفحه ای (Plate Compactor)
 2. کمپکتور قورباغه ای (Tamping Rammer)

بررسی کمپکتور صفحه ای(Plate Compactor)

در پاسخ دستگاه کمپکتور چیست و همچنین کار کمپکتور چیست می توان گفت که کمپکتور صفحه ای یا فشرده ساز صفحه ای یکی از ضروری‌ترین تجهیزات ساختمانی است که برای فشرده‌سازی و کمپکت انواع مختلف خاک و شن و ماسه مورداستفاده قرار می‌گیرد.

هر یک از کمپکتورهای صفحه‌ای با توجه به برند و شرکت سازنده می‌تواند ویژگی‌های مخصوص به خود را داشته باشد اما به صورت کلی تمام آن‌ها از صفحه‌ فولادی سنگینی برخوردارند که به پایه دستگاه و ساپورت نصب شده و دارای طرح‌ها و قطعات مختلفی می‌باشند؛ این صفحه فلزی به وسیله یک موتور بنزینی یا دیزلی به به سمت بالا و پایین حرکت کرده و اقدام به کوبش خاک می‌کند.

بررسی کمپکتور صفحه ای
نمونه یک کمپکتور صفحه‌ای با موتور بنزینی

همچنین کمپکتورهای صفحه ای در اندازه، قدرت و مکانیزم عملکرد متفاوت هستند. یکی از تفاوت‌های اصلی کمپکتورها ابعاد صفحه‌ی فولادی آن‌ها است، کمپکتورهای صفحه ای یا در حقیقت کمپکتورهای رو به جلو در ابعاد کوچکتر جهت مساحت‌های کم و کارهای کوچکتر استفاده شده در حالی که دستگاه‌های بزرگتر دارای صفحات بزرگ‌تر و موتور قدرتمندتر بوده اما به همان نسبت قیمت آن نیز بیشتر و کارکردن با آن‌ها سخت‌تر است. نتیجه آن که بزرگتر بودن صفحه فشرده‌ساز کمپکتور موجب ایجاد نیروی بیشتر می‌گردد.

حتما بخوانید: سوالاتی که قبل از خرید کمپکتور صفحه‌ای باید از خودتان بپرسید

نکات مهم برای خرید دستگاه کمپکتور

برای انتخاب یک کمپکتور صفحه‌ای باید چه نکاتی را رعایت کرد؟ چه ویژگی‌هایی در یک کمپکتور صفحه‌ای باید وجود داشته باشد تا ما بتوانیم یک انتخاب آگاهانه داشته باشیم؟ برخی فاکتورها به هنگام خرید کمپکتور صفحه‌ای وجود دارد که باید آن‌ها را به خاطر داشته باشید:

۱- نیروی کوبش مورد نیاز شما چقدر است؟

یکی از مهمترین جنبه‌هایی که هنگام استفاده کمپکتور باید مورد توجه قرار گیرد نیروی کوبش مورد نیاز است، این میزان باتوجه به مواد پایه‌ای خاک و زمین و همچنین تغییر حالت زمین پس از کوبش تعیین می‌شود.

از اینکه چه میزان نیرو برای کار شما است مطمئن شده و آنرا محاسبه کنید، به عنوان مثال فشرده‌سازی کم می‌تواند مشکلات جدی را در جاده‌ها ایجاد کنید. اگر احساس می‌کنید که با خرید یک کمپکتور کوچکتر در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کنید، هزینه‌هایی که ممکن است در آینده برای شما به وجود بیاید، تمامی این صرفه‌جویی‌ها را از بین خواهد برد.

برای کاربری‌های عمومی، فشرده‌سازی خاک و پی‌سازی‌های ساختمان، کمپکتور صفحه ای به دلیل سطح مقطع بزرگ، سرعت کاری مناسب و نیروی گسترده‌ای که وارد می‌کند بسیار ایده‌آل است.

۲- چه مساحتی را می‌خواهید فشرده سازی کنید؟

مساحت کاری اصلی‌ترین و مهم‌ترین فاکتور برای انتخاب کمپکتور مناسب است. بی‌شک یک کمپکتور با صفحه بزرگتر مساحت بیشتری را در هر مرحله کاری پوشش می‌دهد، اما سرعت حرکت دستگاه نیز در محاسبات دخیل است. کمپکتورهای مختلف دارای سرعت‌های مختلفی می‌باشند که سرعت آن‌ها براساس «متر بر دقیقه» اندازه‌گیری می‌شود.

همچنین مسئله مهم دیگر ابعاد صفحه دستگاه است، اگر شما یک کمپکتور با ابعاد صفحه‌ای کمی بزرگتر از دیگری داشتید اما سرعت حرکت آن بسیار کندتر از دیگری باشد، کمپکتور بزرگتر ممکن است برای کار شما کارآیی نداشته باشد. شما باید بتوانید به سادگی تفاوت‌های محصول را محاسبه نمایید.

یکی از مهمترین مواردی که در هنگام خرید یک کمپکتور صفحه ای باید به یاد داشته باشید این است که دستگاه به طور نسبی با شرایط کاری شما منطبق باشد. اگر دستگاه را بر این اساس بخرید که تنها یک بار برای کار مشخص از آن استفاده کنید ممکن است به دستگاهی برسید که برای بخش‌های دیگر پروژه شما مناسب نباشد.

۳- چه انتظاری از کمپکتور دارید؟

اکثر کمپکتورهای صفحه ای ماشین‌های تقریبا پایه‌ای هستند که مشخصات نسبتا یکسانی دارند. تفاوت اصلی در مشخصات حرکت رو به جلو یا حرکت رفت و برگشتی دستگاه است. کمپکتورهای حرکت رو به جلو تنها به جهت جلو حرکت کرده اما کمپکتورهای قابل برگشت در هر دو جهت عقب و جلو قابلیت حرکت دارند.

کار کمپکتور چیست؟

هردستگاهی قابلیت‌هایی دارد که بیشتر این قابلیت‌ها را می‌توانید در دفترچه راهنمای هر محصول ببنید، اما از کمپکتور چه استفاده‌هایی می‌توان کرد و کار کمپکتور چیست؟

 1. مورد استفاده در مکان هایی که مانور کاری زیاد وجود دارد و فضا محدود نیست
 2. جهت پی سازی و ساخت زیربناهای مختلف
 3. صنایع راه سازی، محوطه سازی، تعمیرات آسفالت، ساخت پیاده رو،حیاط و پارکینگ
 4. برای فشرده سازی خاک، ماسه، شن و آسفالت به کار می روند
عملکرد کمپکتور صفحه ای
نحوه حرکت کمپکتور صفحه‌ای تک جهته

مزایای کمپکتور صفحه ای

مزایای استفاده از دستگاه کمپکتور صفحه‌ای عبارتند از:

 1. دارای ابعاد صفحه بزرگ جهت فضاهای وسیع
 2. قیمت مناسب در مقایسه با کمپکتورهای قورباغه ای و کمپکتورهای دارای تناژ بالا
 3. به دلیل بزرگی ابعاد صفحه و پخش شدن نیرو امکان آسیب رسیدن به خاک کمتر می گردد.
 4. مکانیزم ساده ای دارند و تعمیر و نگهداری آن ها بسیار ساده است.
عملکرد کمپکتور صفحه ای
نحوه حرکت کمپکتور صفحه‌ای دو جهته

بررسی کمپکتور قورباغه ای(Tamping Rammer)

کمپکتور قورباغه ای دستگاهی است که زمین را کوبیده و ذرات خاک را بهم می‌چسباند؛ اما طرز کار آن نسبت به کمپکتور صفحه ای متفاوت است. این دستگاه به جای استفاده از ارتعاش برای نشست دادن خاک، نیروی ضربه را برای فشرده سازی ذرات به کار می‌گیرد.

بررسی کمپکتور قورباغه ای
نمونه یک کمپکتور قورباغه‌ای یا کانگرویی

نحوه کارکرد یک کمپکتور قورباغه ای که به آن جک پرنده نیز می‌گویند، به این صورت است که پای دستگاه، کمپکتور را از زمین بلند کرده و با ضربه‌ای سنگین آن‌را روی خاک می‌کوبد، این عمل به معنی افزایش عمق فشرده‌سازی و راحتی مانور و کارکرد در گودال‌ها و فضاهای محدود کاری است.

نحوه کار کمپکتور قورباغه ای
فرآیند کاری در کمپکتورهای قورباغه‌ای

به این علت  کمپکتورهای کانگرویی به صورت عمودی طراحی شده‌اند تا قابلیت استفاده از آن‌ها برای فضاهای کم عرض مثل کانال‌ها فراهم باشد. صفحه‌ی کوبش فولادی و کم عرض این دستگاه امکان استفاده از آنرادر فضاهای نام برده می‌دهد.

نحوه کار کمپکتور قورباغه ای
کمپکتور قورباغه‌ای برای استفاده در فضاهای کم عرض بسیار مناسب است

کار کمپکتور قورباغه ای چیست؟

همانگونه که در بالا نیز اشاره کردیم برای زمانی که نمی‌توان از کمپکتور صفحه ای استفاده کرد، باید سراغ کمپکتورهای قورباغه‌ای برویم که گرچه قیمت بیشتری دارند اما مشکل استفاده از این دستگاه در فضاهای کم عرض را فراهم می‌کند. در ادامه به برخی دیگر از کاربردهای این دستگاه اشاره می‌کنیم:

 1. کمپکتور قورباغه ای برای فضاهای محدود و مکان‌هایی که جای مانور برای دستگاه وجود ندارد مناسب است.
 2. از کمپکتور قورباغه‌ای برای کانال‌سازی، حفاری، پی‌سازی و تعمیرات آسفالت می‌توان بهره برد.

برای کاربری‌های خاص و کوبش مناطق تنگ مانند کانال‌ها و نهرهای آب، کمپکتورهای قورباغه ای به علت سطح مقطع کوچک، طراحی عمودی، نیروی متمرکز و قابلیت مانور مناسبی که دارند بسیار ایده‌آل می‌باشند.

مزایای استفاده از کمپکتورهای قورباغه ای چیست؟

برای دستگاه کمپکتور قورباغه‌ای مزایای به شرح زیر می‌توان برشمرد:

 1. ماشین‌هایی باریک با صفحه‌ای کوچک هستند از همین جهت حمل و نقل آن‌ها آسان است.
 2. طراحی آن‌ها این اجازه را می‌دهد که قدرت مانور عالی در فضاهای محدود داشته باشید.
 3. عمق کوبش آن‌ها نسبت به کمپکتورهای صفحه‌ای بسیار بیشتر است.
 4. نحوه عملکرد آن‌ها به طور کامل متفاوت از کمپکتورهای صفحه ای است، همین امر باعث می‌شود بتوان از آن‌ها برای فشرده‌سازی سایر متریال‌ها استفاده نمود.

کمپکتور صفحه ای یا قورباغه ای؛ کدام بهتر است؟

دو مورد از رایج‌ترین دستگاه‌هایی که در امر فشرده‌سازی و کوبش خاک به کار می‌رود را در بالا به صورت کامل توضیح دادیم، حالا با توجه به تفاوت بین کمپکتور صفحه ای و کمپکتور قورباغه ای باید با سنجش میزان کار و نوع آن دستگاه مورد نیاز خود را انتخاب کنیم. در اینجا پارامترهایی را بیان می‌کنیم که شما را در انتخاب بین این دو دستگاه کمک خواهد کرد.

کار کردن با کمپکتورهای قورباغه ای نسبت به صفحه ای سخت‌تر است و اپراتور حتما باید آموزش‌های لازم در این زمینه را قبل از کار کردن با دستگاه دیده باشد، تا از حوادث مختلف جلوگیری گردد. کنترل کردن کمپکتور قورباغه ای که از دست اپراتور رها شده ، کاری بسیار دشواری است!

۱- تاثیر نوع خاک در انتخاب دستگاه کمپکتور

در هنگام انتخاب بین کمپکتور صفحه ای و قورباغه ای آگاهی نسبت به تفاوت‌های بین انواع خاک بسیار حائز اهمیت است. این امر به شما کمک خواهد نمود تا نوع تجهیزات مورد نیاز برای دستیابی به بهترین نتایج را تعیین کنید.

به طور کلی دو نوع مختلف خاک وجود دارد:

۱- خاک دانه‌ای

۲- خاک منسجم و چسباننده

در هنگام انتخاب نوع و تناژ کمپکتور، نوع خاک، میزان کوبش مورد نیاز، چسبندگی ذرات، مساحت کاری و جای مانوری که برای دستگاه وجود دارد را حتما در نظر بگیرید.

خاک‌های دانه‌ای:

خاک‌های دانه‌ای مانند شن و ماسه، خاک‌های شل هستند که می‌توان بدون در نظر گرفتن اینکه آیا مرطوب هستند یا خشک، فشرده شوند. آن‌ها هنگامی که برداشته می‌شوند تمایل به فرو ریختن دارند و قدرت چسبندگی خوبی ندارند، بنابراین به طور معمول نمی‌توان آن‌ها را مانند خاک‌های منسجم قالب‌بندی نمود.

خاک دانه‌ای

خاک‌های منسجم:

خاک‌های منسجم معمولا دارای مقادیر زیادی خاک رس هستند و به صورت کاملا محکم در کنار هم نگه داشته می‌شوند. آن‌ها نیاز به مقدار مشخصی از رطوبت جهت فشرده‌سازی دارند. اگر خیلی مرطوب با خیلی خشک باشند، امکان به وجود آمدن حباب‌های هوا و فشردگی نامناسب افزایش می‌یابد.

خاک منسجم

۲-مقایسه ویژگی‌های کمپکتور صفحه ای و قورباغه ای

در این قسمت ویژگی‌های اصلی دو دستگاه را برای شما برخواهیم شمرد؛ چیزی که به طور کامل شما را در جهت انتخاب بهتر راهنمایی می‌:

 • زمانی که می‌خواهید خاک‌های به هم پیوسته را کمپکت کنید، کمپکتورهای قورباغه ای به دلیل ابعاد صفحه، بسیار عالی کار می‌کنند. اندازه صفحه کوچکتر باعث ایجاد تمرکز کوبش می‌گردد که برای خاک‌هایی که نیاز به نیروی بیشتری جهت فشرده سازی دارند بسیار مفید می‌باشد.
 • به دلیل طراحی باریک و شیک آن‌ها کمپکتورهای قورباغه ای برای کانال‌ها و فضاهای تنگ که قدرت مانور وجود ندارد بسیار ایده آل می‌باشند.
 • کمپکتورهای قورباغه ای توانایی فشرده‌سازی عمیق‌تری از خاک را نسبت به کمپکتورهای صفحه ای دارند، زیرا نیروی صفحه عمودی‌تر و مستقیم‌تر است. بنابراین می‌توان ضخامت بیشتری به هر لایه خاک اضافه کرد که پروسه پرکردن و فشرده‌سازی حفره‌ها یا گودال‌ا را سریع‌تر می‌کند.
 • کمپکتور صفحه ای ایده آل برای زمانی است که با خاک‌های دانه‌ای کار می‌کنید؛ به دلیل آنکه آن‌ها از ارتعاش استفاده می‌کنند تا دانه‌ها را در خاک حل کنند.
 • کمپکتورهای صفحه ای ابعاد صفحه بزرگتری نسبت به کمپکتورهای قورباغه ای دارند، که موجب شده تا وزن و نیروی تراکم در مساحت بیشتری پخش شده و این موضوع به پخش شدن و استحکام بهتر مواد در محل کمک می‌کند.
 • همچنین به دلیل طراحی و عملکرد ایده آل، کمپکتورهای صفحه‌ای کارآیی بهتری برای مساحت‌های بزرگ و صاف دارند.

دو اشتباه رایج در خرید کمپکتور

چند اشتباه رایج بین خریداران در هنگام انتخاب دستگاه کمپکتور وجود دارد که بهتر است شما از آن‌ها اجتناب کنید، این اشتباهات عبارتند از:

اشتباه اول- کوبش بیش از حد

برخی بر این باورند که هرچه خاک بیشتر فشرده شود بهتر است و خاک از مقاومت بیشتری نیز برخوردار خواهد شد در حالی که این تصوری کاملا اشتباه است؛ هر ماده‌ای یک نقطه‌ی شکست دارد. کوبش بیش از حد توسط کمپکتور باعث خرد شدن خاک گردیده و قابلیت تقویت و پی‌سازی آنرا به دلیل جدایی که در ترکیب خاک اتفاق می‌افتد کاهش می‌دهد. کوبش بیش از حد باعث ضعف است نه قدرت! این طور فکر کنید، اگر توده‌ای از سنگ‌های کوچک داشته باشید و بخواهید آن‌ها را با چکشی مسطح کنید، می‌توانید این کار را با مقدار مناسبی نیرو انجام دهید اما اگر کوبش را ادامه دهید، آن‌ها به قطعات کوچکتر تبدیل خواهند شد و در نهایت شما با شن و ماسه‌ای کاملا متفاوت نسبت به  ماده‌ای که کار را با آن شروع کردید مواجه خواهید شد. در نتیجه فشرده‌سازی بیش از حد، مواد را در خاک می‌شکند و ترکیب شما را تغییر خواهد داد.

در انتخاب تناژ کمپکتور بسیار دقت کنید! کوبش بیش از حد باعث افزایش مقاومت خاک نمی‌گردد، این عمل تنها ذرات خاک را خرد و آن را سست می‌کند.

گاهی اوقات شما با توجه به عملکرد دستگاه می‌توانید به میزان کوبش بیش از حد پی‌ببرید. اگر به نظر می‌رسد که دستگاه غیرطبیعی عمل می‌کند، این می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که خاک بیش از حد فشرده شده است.

اشتباه دوم- کوبش کم

کوبش کم صرفا به خود دستگاه بستگی ندارد بلکه می‌تواند عوامل مختلفی در این کار تاثیرگذار باشند از جمله:

۱- در مرحله اول، نداشتن یک دستگاه به اندازه بزرگ برای انجام کار می‌تواند منجر به کوبش ناکافی شود.

۲- اگر اپراتور به اندازه کافی با کمپکتور از روی کار عبور نکند و پاس‌های مورد نیاز برای کوبش را طی نکند ممکن است کوبش کم بوده و نامناسب باشد.

همچنین وجود پستی و بلندی نامناسب می‌تواند به عدم فشردگی مناسب خاک منجر گردد، زیرا سطح خاک فشرده‌تر شده، تاثیر تجهیزات کاهش پیدا کرده و بیشتر انرژی کوبش به خود دستگاه باز می‌گردد. خاک دارای ارتفاع زیاد و عمق زیاد می‌تواند در کوبش مشکل ایجاد نماید.

کوبش نامناسب می‌تواند باعث نشست نامتوازن و ناهموار گردد. از آنجا که خاک به درستی فشرده نشده، نمی‌تواند به طور موثر وزن ساختار را تحمل کند. به همین دلایل بدیهی نشست نامتوازن می‌تواند به مشکلات ساختاری منجر گردد.

نکته مهم : وجود پستی و بلندی‌های زیاد در خاک باعث آسیب به دستگاه و کارکرد نامناسب آن و در نتیجه عدم فشردگی مناسب خاک خواهد گردید. از این رو خاک‌های بسیار ناهموار را در ابتدا باید با تجهیزاتی صاف نموده و سپس اقدام به فشرده‌سازی آن‌ها کرد.

برای پروژه های بزرگ ساخت شهر، معمولا یک مهندس متخصص که با نوع خاک و درصد مواد مختلف در خاک آشنایی دارد میزان تراکم مناسب را شناسایی و تصویب می‌کند که کمپکتور صفحه ای مناسب‌تر است یا کمپکتور قورباغه ای، اما در پروژه‌های کوچک مهم است که نکات کلیدی را به یاد داشته باشید؛ از اینکه تجهیزات مناسب برای این کار را دارید اطمینان حاصل کرده و نوع خاکی که در حال کار با آن هستید را به طور کامل بررسی کنید، همین موارد باعث بهبود چشمگیری در عملکرد و نتیجه کار شما خواهد گردید و از فشردگی بیش از حد یا فشردگی کم خاک محل مورد نظر جلوگیری خواهد نمود

حتما بخوانید:

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 3.5 / 5. تعداد نظرات 14

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  whatsapp
  Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Price
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
  • Attributes
  • Custom attributes
  • Custom fields
  برای خروج، بیرون از صفحه کلیک کنید.
  مقایسه