0
تخفیف ها و فروش ویژه
تفاوت علف تراش با چمن زن 15 اردیبهشت ماه
در این مقاله می خوانیم

علف زن (علف تراش) و چمن زن دو دستگاه متفاوت با دو کارایی متفاوت و البته با دو شکل ظاهری متفاوت هستند اما برخی به اشتباه این دو دستگاه را یکی می‌دانند یا اسامی آن‌ها را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند. گرچه کار هردو کوتاه کردن و بریدن است اما سیستم کاری آن‌ها متفاوت است. ما در این مطلب می‌خواهیم به مهم‌ترین تفاوت‌های چمن زن و علفتراش (علف زن) اشاره کنیم تا اگر قصد خرید هر یک را داشتید، اشتباهی در کار نباشد!

چمن زن و علف زن چیست؟

چمن زن همانگونه که از نام آن پیداست برای کوتاه کردن چمن است. اما علف تراش برای از بین بردن علف‌های هرز، بریدن نی‌ها در نیزارها، علف‌های کلفت، بریدن گیاهان خودرو در حاشیه رودخانه، جوی آب، دیوارها، دور درختان و غیره است. گرچه می‌توانید با علف تراش به سختی چمن‌ها را هم کوتاه کنید اما هرگز با یک دستگاه چمن زن نمی‌توانید علف‌های هرز را برش دهید، چراکه اگر این کار را بکنید باید قید دستگاه خود را بزنید! در واقع چمن زن به گونه‌ای طراحی شده تا چمن‌ها را کوتاه کنند، چمن هم نرم و منعطف است و هم اندازه آن به بلندی علف‌های هرز و نی‌ها نیست. شما با یک علفتراش می‌توانید حتی یک یونجه‌زار را هم درو کنید، نی‌هایی به بلندی 1 متر یا بیشتر را هم برش دهید اما با علف‌تراش نهایتا می‌توانید تا 10 سانت ارتفاع تنظیم کنید. حالا با این مقدمه به سراغ مهم‌ترین تفاوت‌های چمن زن و علف تراش می‌رویم و درباره آن‌ها توضیح خواهیم داد.

تفاوت اول- تفاوت در شکل و ظاهر

چمن زن دستگاهی است که چهارچرخ زیر آن قرار گرفته و باید روی سطح زمین آنرا حرکت داد، ظاهری شبیه به یک چرخ دستی دارد که تیغه‌ها زیر آن قرار گرفته است. با این حال علف زن (علف تراش) دستگاهی است که هیچ گونه چرخی ندارد. این دستگاه به چند نوع تقسیم می‌شود:

 • علف زن دوشی: با یک بند روی دوش اپراتور قرار می‌گیرد.
 • علف تراش پشتی: دارای کوله پشتی است و دستگاه روی شانه‌های اپراتور قرار می‌گیرد.
 • علف تراش دستی: دارای یک فرمان خرگوشی یا فرمان دوچرخه‌ای است و اپراتور با گرفتن این دو دستگیره باید با دستگاه کار کند.

بین موتور تا تیغه‌های علف تراش یک لوله یا اهرم فلزی قرار گرفته است که فنر متصل به موتوری که باعث گردش هد علف تراش می‌شود از داخل آن عبور کرده است. همچنین تیغه‌ها در انتهای این لوله قرار گرفته است.

تفاوت دوم- تفاوت در نوع و اندازه تیغه‌ها

تیغه‌های چمن زن زیر آن قرار دارد. این تیغه دو عدد بوده و طول آن بیشتر از تیغه‌های چمن زن است. با این حال تیغه‌های علف‌تراش کوچکتر بوده و قطر آن نهایتا به اندازه قطر یک توپ چهل تکه است. تیغه علف زن انواع بسیار زیاد و متنوعی دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • تیغه 3 پر
 • تیغه 4 پر
 • تیغه 5 پر
 • تیغه 40 دندانه
 • تیغه 60 دندانه
 • تیغه 80 دندانه
 • تیغه 120 دندانه
 • تیغه زنجیری

علاوه بر این برای امنیت بیشتر می‌توان به جای تیغه‌های فولادی از نخ علف تراش استفاده کرد که با استفاده از توپی (پلاستیکی یا فلزی) نخ را به دستگاه متصل کرد و علف‌های هرز را از میان برداشت.

تفاوت سوم- تفاوت در نوع کاری که چمن زن و علف ترش انجام می‌دهند

همانگونه که در مطلع این مطلب نیز اشاره کردیم از چمن زن برای کوتاه و مرتب کردن چمن‌ها استفاده می‌شود اما از علف تراش برای بریدن علف‌های هرز، گیاهان هرز روییده در حاشیه رودها، رودخانه‌ها، جوی آب‌ها، کنار درختان، نیزارها، یونجه زارها و غیره می‌توان استفاده کرد.

با علف تراش می‌توان چمن‌ها را هم کوتاه کرد اما باید مراقب بود که تیغه با اجسام و موانعی همچون سنگ و غیره برخورد نکند اما با چمن زن امکان بریدن علف‌های هرز وجود ندارد.

تفاوت چهارم- قیمت علف تراش و قیمت چمن زن

معمولا علف تراش‌ها قیمت ارزانتری از انواع چمن زن دارند اما این ام مطلق نیست بلکه ممکن است یک چمن زن برقی قیمت کمتری از یک علف تراش برقی داشته باشد. تفاوت دیگری که می‌توان در همین قسمت به آن اشاره کرد این است که چمن‌زن‌های بنزینی دارای موتورهای چهارزمانه هستند اما علف تراش‌های بنزینی معمولا موتورهای دوزمانه دارند.

تفاوت پنجم- وزن چمن زن بیشتر از علف تراش است

علف تراش تقریبا دستگاه سبکی است برای همین به راحتی می‌توان روی دوش یا شانه‌ها یا حتی با دستان خود آنرا مهار کنید اما چمن زن وزن بیشتری دارد، علاوه بر این اندازه و حجم چمن زن بیشتری است بنابراین فضای بیشتری در انباری اشغال می‌کند، در صورتی که یک علف‌تراش را به راحتی می‌توانید روی دیوار آویزان کرده یا در یک گوشه انباری آن‌را نگهداری کنید.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 5 / 5. تعداد نظرات 1

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare