تخفیف ها و فروش ویژه
شیلنگ ویبراتور چیست؟ 3 شهریور ماه
فهرست مطالب

شیلنگ ویبراتور یا شیلنگ ویبره بتن جهت ایجاد ارتعاش در بتن و ازبین‌بردن حباب‌ها و خلل‌وفرج‌های موجود در آن مورداستفاده قرار می‌گیرد. این محصول به لحاظ سایز و اندازه به انواع مختلفی تقسیم‌بندی می‌شود؛ شلنگ ویبره بتن در سایزهای مختلف ۱، ۱٫۵، ۲، ۲٫۵ و ۳ اینچ در بازار موجود هستند. قیمت شیلنگ ویبراتور با افزایش سایز آن بیشتر می‌شود.

شیلنگ ویبراتورها در سه دسته کلی مکانیکی، برقی و بادی تولید می‌شوند. در بیشتر پروژه‌ها از مدل‌های مکانیکی که شامل نوع بنزینی و دیزلی می‌شود استفاده می‌کنند. اما از شیلنگ ویبراتورهای برقی، بادی و کانورتوری معمولاً در پروژه‌های وسیع و بتن‌ریزی‌های با حجم بالا مورداستفاده قرار می‌گیرند. آیا می‌خواهید بدانید ویبراتور برقی چیست؟ یا ویبراتور بادی چه تفاوتی با مدل بنزینی دارد، بنابراین برای دریافت پاسخ این سؤالات همراه ما باشید.

نحوه عملکرد شیلنگ ویبراتور

شیلنگ ویبراتورها قسمتی به نام پوکر دارند که در حقیقت انرژی موردنیاز که می‌تواند از نیروی الکتریکی، مکانیکی یا پنوماتیک تأمین شود را دریافت و آن را تبدیل به ضربه و ارتعاش می‌کنند، قسمت پوکر در سر انواع شیلنگ ویبره قرار داشته و می‌توان گفت اصلی‌ترین قسمت یک شیلنگ ویبراتور همین پوکر است که با بتن در تماس بوده و عمل ارتعاش و ازبین‌بردن حباب‌های موجود در بتن را انجام می‌دهد.
در بین مشخصات شیلنگ ویبراتور یکی از مهم‌ترین قسمت‌ها همین پوکر است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

اگر شیلنگ ویبراتور به مدت‌زمان کمی در داخل بتن نگه داشته شود، بتن دارای ضعف ساختاری می‌گردد، این امر باعث خرد شدن دانه‌ها و کاهش مقاومت بتن می‌شود.

شیلنگ ویبره
اجزای تشکیل دهنده شیلنگ ویبره

کوپلینگ شیلنگ ویبراتور
کوپلینگ شیلنگ ویبراتور

مشخصات شیلنگ ویبراتور ایده آل

اگر قصد خرید این محصول را دارید باید به مشخصات شیلنگ ویبراتور توجه کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید، این ویژگی‌ها و فاکتورهای به شرح زیر است:

 1. دارای انعطاف‌پذیری و مقاومت بالا در برابر خم شدن و پیچ خوردن
 2. مقاومت بالا در برابر فشار، سایش و پاره شدن
 3. رابطه متناسب میان دامنه ارتعاش و میزان فرکانس و تعداد ضربات جهت ایجاد بتنی با تراکم مناسب
 4. تعمیر و نگهداری آسان و سادگی روغن‌کاری و روانکاری قسمت‌های داخلی شیلنگ

همیشه در هنگام کار به این نکته توجه داشته باشید که شیلنگ ویبراتور را باید به‌آرامی وارد بتن نموده و به‌سرعت از آن خارج کرد. به‌سرعت خارج کردن شیلنگ از داخل بتن به‌این‌علت است که حفره‌ای در داخل بتن ایجاد نشود.

کاربردهای شیلنگ ویبراتور چیست؟

شیلنگ ویبراتور همان گونه که گفتیم ابزاری کاربردی در صنعت ساخت‌وساز است و عملیات ازبین‌بردن حباب‌های داخل بتن را با این وسیله باید انجام داد، اما به‌غیراز این، شیلنگ ویبراتورها چه کاربرد دیگری دارند؟

 • ایجاد ارتعاش در بتن و ازبین‌بردن خلل‌وفرج موجود در آن
 • ازبین‌بردن آب‌های اضافی بتن و در نتیجه ایجاد مصالحی با مقاومت و تراکم بالا
 • جهت بتن‌ریزی در حجم کم و متوسط همانند پروژه‌های ساختمانی
 • بتن‌ریزی در حجم‌های وسیع و باکیفیت بالا همچون فرودگاه‌ها، راه‌آهن، پروژه‌های تجاری عظیم، سدسازی

 

بیشتر بخوانید: در هنگام خرید شیلنگ ویبراتور به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ (راهنمای خرید)

انواع شیلنگ ویبراتورها

امروزه هر محصولی به لحاظ انرژی دریافتی و تأمین نیروی محرکه، به انواع مختلفی تقسیم می‌شود و شیلنگ ویبراتورها نیز از این قاعده مستثنی نیستند، برای همین این محصول نیز در انواع متنوعی تولید شده که هر یک کاربری خود را داشته و باید متناسب با حجم پروژه، اقدام به انتخاب شیلنگ ویبراتور کرد؛ در ادامه انواع شیلنگ ویبره و ویژگی‌های هر یک را بررسی خواهیم کرد:

۱- شیلنگ ویبراتورهای مکانیکی

عکس شیلنگ ویبره

شیلنگ ویبراتور مکانیکی یا همان شیلنگ ویبراتور بنزینی یکی از متداول‌ترین و پرکاربردترین نوع شیلنگ ویبراتورها بوده که در بیشتر پروژه‌های ساختمانی با حجم کم و متوسط از آن‌ها استفاده می‌شود، نیروی محرکه این دسته از شیلنگ ویبراتورها توسط موتور ویبراتورهای برقی یا بنزینی تأمین شده که از طریق کوپلینگ به دستگاه موتور ویبراتور متصل می‌شوند.

موتور ویبره بتن برقی
موتور ویبره بتن

ویبراتور بنزینی با شیلنگ ویبراتور بتن و شیلنگ ویبره
ویبراتور بنزینی با شیلنگ ویبراتور بتن و شیلنگ ویبره

۲- شیلنگ ویبراتور برقی چیست؟

شیلنگ ویبراتورهای برقی به سه دسته کلی شیلنگ ویبراتور برقی تک‌فاز، شیلنگ ویبراتور برقی پرتابل و شیلنگ ویبراتور کانورتوری تقسیم می‌گردند.

الف- شیلنگ ویبراتور برقی تک‌فاز

شیلنگ ویبراتور برقی
شیلنگ ویبراتور برقی

این دسته از شیلنگ ویبراتورهای برقی دارای دوشاخه برق بوده و قابل کارکردن با برق تک فاز می‌باشند و از آن‌ها در مکان‌هایی استفاده می‌شود که دسترسی به برق وجود داشته باشد؛ گفتنی است از این وسیله برای استفاده در پروژه‌های با حجم کم بهره برداری می‌شود.

ب- شیلنگ ویبراتور کانورتوری

شیلنگ ویبراتور کانورتوری
شیلنگ ویبراتور کانورتوری

وظیفه اصلی کانورتور تبدیل جریان برق به جریان مناسب جهت به کار انداختن شیلنگ ویبراتور است. این دسته از ویبراتورها در پروژه‌های حرفه‌ای در حجم وسیع همچون سدسازی، ساخت راه‌آهن، فرودگاه‌ها و بتن‌ریزی در حجم‌های بالا به کار می‌روند. کانورتورها دارای انواع مختلف و تعداد خروجی‌های مختلف از ۱ تا ۴ خروجی برای شیلنگ هستند.

استفاده از شیلنگ ویبراتور کانورتوری برای ویبره زدن بتن
استفاده از شیلنگ ویبراتور کانورتوری برای ویبره زدن بتن

مزایای شیلنگ ویبراتور کانورتوری

 1. ایمنی بالا و ازبین‌رفتن خطر برق‌گرفتگی
 2. دارای چندین خروجی برای اتصال و کار با چند شیلنگ به‌صورت هم‌زمان
 3. دارای قدرت و توان بالا برای اتصال شیلنگ با قطرهای بالا
 4. میزان ارتعاش مناسب و ضربات بالا در سر شیلنگ برای دانه‌ریز کردن و بالابردن کیفیت بتن
 5. امکان کار در پروژه‌های وسیع و بتن‌ریزی‌های با حجم بسیار بالا
استفاده از شیلنگ ویبراتور در پروژه ساختمانی
استفاده از شیلنگ ویبراتور در پروژه ساختمانی

ویبره زدن بتن با استفاده از شیلنگ ویبراتور برقی
ویبره زدن بتن با استفاده از شیلنگ ویبراتور برقی

ج- شیلنگ ویبراتور پرتابل برقی

عکس شیلنگ ویبره
شیلنگ ویبراتور پرتابل برقی

جهت کارهای تخصصی و بتن‌ریزی در کیفیت‌های بسیار بالا از این دسته از شیلنگ ویبراتورها استفاده می‌شود. عکس شیلنگ ویبره پرتابل را در بالا می‌توانید مشاهده کنید. میزان ضربات در دقیقه این شیلنگ ویبراتورها بسیار بالا بوده و باعث ریزدانه شدن بتن و کیفیت بالای بتن می‌شوند. این دستگاه‌ها نیز با برق تک‌فاز کار می‌کند.

شیلنگ ویبراتور پرتابل برقی
شیلنگ ویبراتور پرتابل برقی

د- شیلنگ ویبراتور دریلی

شیلنگ ویبراتور دریلی
شیلنگ ویبراتور دریلی

جهت بتن‌ریزی در حجم‌های متوسط و پایین از این دسته از شیلنگ ویبراتورها استفاده می‌گردد؛ نحوه عملکرد آن‌ها همانند دریل است به این صورت که با دست، دکمه دستگاه را فشار می‌دهیم تا موتور الکتریکی دستگاه شروع به حرکت کرده و نیرو را به شیلنگی که بر سر دریل است انتقال دهد.

شیلنگ ویبراتور دریلی
شیلنگ ویبراتور دریلی

کارکردن با شیلنگ ویبراتورهای دریلی بسیار آسان و قیمت آن بسیار ارزان‌تر از انواع دیگر است ازاین‌جهت است که در پروژه‌های ساختمانی با حجم پایین بسیار پرکاربرد هستند.

انواع شیلنگ ویبراتور دریلی
شیلنگ ویبراتور دریلی

درصورتی‌که به یک شیلنگ ویبراتور دریلی نیاز دارید، قبل از هر کاری مقاله‌ای که در این باره در بلاگ ابزارینو منتشر شده را بخوانید:

بیشتر بدانید: برای خرید شیلنگ ویبراتور دریلی این راهنمای خرید را بخوانید

۳- شیلنگ ویبراتور بادی

شیلنگ ویبراتور بادی
شیلنگ ویبراتور بادی

نیروی محرکه این مدل از کمپرسور باد تأمین شده و در طول‌های ۲ تا ۴ متر در بازار موجود می‌باشند. نحوه اتصال به این صورت است که از کمپرسور تا شیلنگ ویبراتور را با یک شیلنگ واسطه به هم متصل می‌کنند، این دسته از شیلنگ ویبراتورها در سایزهای ۱ تا ۵ اینچ آماده عرضه و ارائه به مشتریان می‌باشند.

شیلنگ ویبراتورهای بادی دارای قدرت مناسب بوده و در فضاهای کاری که دسترسی به کمپرسور باد ممکن است استفاده می‌شود، یکی از مزایای این مدل وجود چند خروجی برای شیلنگ ویبراتور بوده که امکان کارکردن هم‌زمان با چند شیلنگ را فراهم می‌کند.

برای همین اگر پروژه شما بزرگ بوده و نیاز دارید تا به‌صورت هم‌زمان از چند شیلنگ ویبراتور استفاده کنید، بهترین گزینه شما شیلنگ ویبراتور بادی است چراکه به‌صورت هم‌زمان می‌توانید چند شیلنگ ویبراتور را تنها به یک کمپرسور باد متصل کنید.

اندازه‌های شیلنگ ویبراتور بادی
اندازه‌های شیلنگ ویبراتور بادی

۴- شیلنگ ویبراتور بنزینی کوله‌پشتی دار

شیلنگ ویبراتور بنزینی کوله پشتی دار
شیلنگ ویبراتور بنزینی کوله‌پشتی دار

این دسته از شیلنگ ویبراتورها دارای یک کوله‌پشتی بوده که بر روی کمر نصب شده و کارکردن با دستگاه را بسیار ساده می‌کند. به دلیل انتقال راحت و عدم نیاز به برق یا محلی برای استقرار موتور از این دستگاه می‌توان در محل‌های مختلف استفاده کرد.

شیلنگ ویبراتور بنزینی کوله پشتی دار
شیلنگ ویبراتور بنزینی کوله پشتی دار

نکات مهم در هنگام کار با شیلنگ ویبراتور

برای کار با شیلنگ ویبراتور باید به نکاتی توجه کنید، رعایت این نکات در واقع به‌دست‌آوردن بتن با بهترین کیفیت خواهد بود، در غیر این صورت، باوجود هزینه‌های انجام شده زیاد، بتن به استاندارد لازم نخواهد رسید؛ این موارد به شرح زیر است:

1- بتن را حداکثر در لایه‌ای با ضخامت ۵۰ سانتی‌متر بریزید و از تکان دادن شیلنگ ویبراتور به‌صورت افقی یا اوریب در بتن خودداری نمایید.

نحوه کار با شیلنگ ویبراتور

2- شیلنگ را به‌صورت عمودی در بتن قرار دهید، فاصله مرکز به مرکز محل ورود شیلنگ‌ها به بتن باید حدود ۱٫۵ برابر شعاع نفوذ به منطقه قرارگیری باشد.

نحوه کار با شیلنگ ویبراتور

3- – اجازه دهید ویبراتور با استفاده از وزن خود داخل بتن نفوذ کرده و حدود ۱۵ سانت داخل بتن نفوذ کند.

زمان نگه‌داشتن شیلنگ ویبراتور در داخل بتن و انجام ارتعاش باتوجه‌به دانه‌بندی بتن و ضخامت سطح ریخته شده متفاوت است. اما زمان تقریبی 5 تا 15 ثانیه می‌باشد.

4- ویبراتور را به‌تدریج و با حرکت بالا و پایین از داخل بتن در بیاورید تا حباب‌های هوا از جلوی ویبراتور وارد بتن نگردند.

نحوه کار با شیلنگ ویبراتور
نحوه کار با شیلنگ ویبراتور

5- هنگام خارج کردن سر ویبراتور از بتن این کار را به‌سرعت انجام دهید. اگر حفره مقطعی که شیلنگ را در آن قرار دادید پر نشد، بار دیگر و در نزدیکی آن سوراخ عمل ویبره کردن بتن را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: از سیر تا پیاز روش صحیح استفاده از شیلنگ ویبراتور و نکات مهم آن

نکات مهم در تعمیر و نگهداری شیلنگ ویبراتور

برای اینکه شیلنگ ویبراتور شما عمر مفید بالایی داشته باشد و در هر بار کارکردن بتوانید بهترین راندمان را دریافت کنید باید نکاتی درباره نگهداری از این محصول را بدانید؛ این نکات به شرح زیر است:

 • برای انجام عملیات تعمیر و نگهداری در ابتدا موتور را خاموش کنید.
 • در عملیات تعمیر و نگهداری حتماً از قطعات اصلی استفاده نمایید.
 • هر روز پس از انجام عملیات، شیلنگ و مخصوصاً قسمت پوکر را شستشو داده تا عاری از هرگونه بتن گردد.
 • هر ۱۰۰ ساعت کاری شفت را روغن‌کاری کنید.

پس از اتمام کار با شیلنگ ویبراتور، آن را شستشو و تمامی بتن‌ها را از سطح آن پاک کنید. این امر موجب افزایش طول عمر شیلنگ می‌شود. همچنین از قراردادن شیلنگ ویبراتور در زیر نور آفتاب خودداری نمایید

برای عملیات تعمیر و نگهداری مراحل زیر را دنبال کنید:

 • قطعات را با حلال بشویید و تمام قسمت‌ها را پاک کنید، بسیار حائز اهمیت است که قسمت مخروطی را تمیز نگه دارید.
 • بلبرینگ و اتصالات آب‌بند را بررسی کنید اگر بازرسی نشان می‌دهد که گریس به سر پوکر انتقال‌یافته باید آب‌بندها را تعویض کنید.
 • تمامی اجزا پس از تعمیر و نگهداری باید به‌درستی محکم و سفت شوند تا از ورود بتن یا آب به داخل پوکر و آسیب رسیدن به آن جلوگیری کند.
 • بعد از عملیات تعمیر و نگهداری قطعات باید به‌درستی جایگزین شوند و مونتاژ گردند.

دلایل اصلی خراب‌شدن شیلنگ ویبراتور

حتماً باید نحوه کار با شیلنگ ویبراتور را بلد باشید در غیر این صورت، ممکن است با استفاده ناصحیح از آن، به شیلنگ ویبراتور آسیب برسانید، برای جلوگیری از این اتفاق هرگز اقدامات زیر را در حین کار با شیلنگ انجام ندهید!

 1. ضربه‌زدن به پوکر در هنگام کار با شیلنگ
 2. پیچ خوردن، تاب برداشتن و خم شدن بیش از حد شیلنگ
 3. تمیز نکردن و ماندن ذرات بتن بر روی شیلنگ و قسمت پوکر که موجب آسیب و فرسایش آن می‌گردد.
 4. استفاده از موتورهای با دور بالا که در طولانی‌مدت به دلیل نامتوازن بودن نیروی وارد شده موجب آسیب‌زدن به شیلنگ می‌شود.
 5. نگهداری شیلنگ در مکان نامناسب و زیر نور آفتاب که باعث خشک‌شدن و ترک خوردن شیلنگ در طولانی‌مدت خواهد شد.
 6. عدم توجه به توصیه‌های مربوط به تعمیر و نگهداری

در هنگام کار با شیلنگ ویبراتور از کوبیدن و ضربه‌زدن به قسمت سر شیلنگ (پوکر) خودداری نمایید، زیرا این عمل باعث کاهش طول عمر شیلنگ می‌شود

 

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد آرا 4

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

ثبت نظر جدید

پاسخ دهید

امتیاز شما به مقاله

ورود | ثبت نام
شماره موبایل خود را در کادر زیر وارد کنید
برگشت
کد ارسالی را در کادر زیر وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد ارسالی را در کادر زیر وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Price
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
برای خروج، بیرون از صفحه کلیک کنید.
مقایسه