0
تخفیف ها و فروش ویژه
تفاوت علف تراش دوشی با علف تراش پشتی 16 اردیبهشت ماه
در این مقاله می خوانیم

از بین بردن علف‌های هرز با وجود دستگاهی به نام علف زن (علف تراش) کاری راحت و آسان شده است و در عرض چند دقیقه می‌توانید مساحت زیادی از یک زمین پر از علف را درو کنید. علف تراش هم مدل دوشی دارد و هم مدل پشتی که در واقع در این مطلب می‌خواهیم به بررسی تفاوت‌ها، مزایا و معایب هر یک از این دو بپردازیم. بنابراین اگر قصد خرید یک علف تراش را دارید، عجله نکنید، ابتدا این مطلب را تا انتها بخوانید تا متوجه شوید کدام یک از مدل‌های پشتی یا دوشی مناسب کار شما است.

.

تعریف علف تراش دوشی و علف زن پشتی

علف تراش‌ها با توجه به نوع حمل و نقل آن‌ها از سوی کاربر یا اپراتور به سه دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

 1. علف تراش دوشی
 2. علف زن پشتی
 3. علفتراش دستی

ممکن است دو علفتراش از نظر موتور و نوع تیغه‌ها کاملا شبیه به هم باشند، مثلا علفتراش اشتیل آلمان با یک عدد تیغه 3پر و یک نخ علف تراش ساده، اما یکی دارای بند دوشی بوده و دیگری دارای کوله پشتی و نوع سوم دارای یک فرمان دوچرخه‌ای بدون هیچگونه بند یا کوله‌ای که صرفا باید با دو دست آنرا بلند کرده و کار کنید. در واقع تفاوت این سه دستگاه تنها در شیوه حمل و نقل آن‌ها است.

علفتراش دوشی با داشتن یک بند روی دوش کاربر به صورت حمایل قرار گرفته و اپراتور می‌تواند آنرا به جهت‌های مختلف حرکت دهد.

.

علف زن پشتی دارای یک شاسی فلزی است که موتور دستگاه روی آن قرار گرفته و به وسیله دو بند مانند کوله پشتی روی شانه‌های اپراتور قرار می‌گیرد.

.

علف زن دستی دارای یک فرمان خرگوشی یا فرمان دوچرخه‌ای است که اپراتور این دو دسته را در اختیار گرفته و اقدام به بریدن علف‌ها می‌کنید. در واقع تمامی کلیدهای دستگاه نیز روی همین دسته قرار گرفته و کاربر به راحتی می‌تواند با علف تراش کار کند.

.

علف تراش دوشی و پشتی چه تفاوتی‌هایی با هم دارند؟

در زیر ما به مهم‌ترین تفاوت‌ها یک علف تراش دوشی و پشتی که دارای موتوری مشابه هستند اشاره می‌کنیم:

.

تفاوت علف تراش دوشی و علف زن پشتی در قیمت

شاید این تصور پیش بیاید اگر دو دستگاه دارای موتورها و تیغه‌هایی مشابه هستند اما یکی دوشی و دیگری پشتی است، بنابراین قیمت آن‌ها نیز تفاوتی با هم ندارند، اما این تصور اشتباهی است؛ چراکه علف زن دوشی فقط یک بند دارد که با دو عدد قلاب به دستگاه متصل می‌شود، بنابراین تجهیزات زیادی ندارد اما علف تراش پشتی تجهیزات بیشتری دارد، این قطعات شامل شاسی فلزی، فنر علف تراش پشتی، کوله برزنتی و کمربند می‌شود. بنابراین علف تراش دوشی در مقایسه با علف زن پشتی، ارزان قیمت به حساب می‌آید.

.

تفاوت لوله‌های اتصال به موتور در علف تراش دوشی و پشتی

از آنجایی که موتور علف تراش پشتی در پشت کاربر قرار می‌گیرد تیغه‌ها با یک شیلنگ یا فنر منطعف متصل شده که این شیلنگ به موتور کوپله شده است. اما در مدل‌های دوشی با استفاده از یک لوله فلزی ثابت، تیغه نیروی خود را از موتور می‌گیرد. از آنجایی که قیمت فنر و شیلنگ علف تراش پشتی بیشتر است بنابراین قیمت تمام شده علف زن پشتی گرانتر از نوع دوشی است.

.

.

تفاوت در زاویه کار با علف تراش دوشی و پشتی

علف تراش دوشی زاویه بهتری به کاربر برای کار کردن می‌دهد، با یک چرخش کمر، می‌توانید با یک علف تراش دوشی زاویه بیشتری را پوشش داده و علف‌های آن منطقه را برش دهید. اما در علف تراش پشتی این امکان محدودتر است.

.

حمل و نقل آسان‌تر علف زن پشتی و دوشی

علف تراش پشتی از آنجایی که به وسیله کوله پشتی روی شانه‌های اپراتور قرار می‌گیرد، به راحتی حمل می‌شود، بنابراین برای کارهای طولانی مدت مناسب‌تر است چراکه وزن کل دستگاه روی تمامی بدن کاربر تقسیم می‌شود. اما علف زن دوشی به دلیل فشار آوردن به یک ناحیه از بدن کاربر، زودتر باعث خستگی اپراتور می‌شود. از طرف دیگر نباید از این موضوع نیز غافل شد که کار کردن با علف تراش پشتی، دست و بازوهای اپراتور را بیشتر خسته می‌کند در حالی که در علف تراش دوشی بیشتر فشار روی شانه و کمر است نه روی دست‌ها.

.

.

تفاوت در وزن علف تراش دوشی و پشتی

علف زن دوشی سبک‌تر از نوع پشتی است و این به خاطر تجهیزات بیشتر علف تراش پشتی است که باعث شده وزن سنگین‌تری داشته باشد. با این حال این سنگینی به وسیله کوله پشتی مهار شده و از آنجایی که وزن آن در تمام بدن کاربر تقسیم می‌شود، احساس خستگی کمتری به اپراتور دست می‌دهد.

.

علف زن دوشی علف تراش پشتی
وزن سبک وزن سنگین
قیمت کمتر قیمت بیشتر
فشار بیشتر به کمر و شانه فشار کمتر به کمر و شانه
فشار کمتر به دست‌ها فشار بیشتر به دست‌ها و بازوها
نامناسب برای کارهای طولانی مناسب برای کارهای طولانی مدت
اتصال تیغه به موتور با اهرم فلزی میانی ثابت اتصال تیغه به موتور با فنر منعطف

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 3.2 / 5. تعداد نظرات 17

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare