0
تخفیف ها و فروش ویژه
تیغه کاتر آسفالت بر چه فرقی با تیغه بتن بر دارد 15 شهریور ماه
در این مقاله می خوانیم

تفاوت تیغه بتن بر و آسفالت بر سوالی است که خیلی از مخاطبان ممکن است در ذهن خود داشته باشند. در واقع تیغه کاترها که با عنوان تیغه الماسه نیز شناخته می‌شوند، صفحات فلزی دایره‌ای شکلی هستند که روی لبه‌های آن‌ها برش‌هایی وجود دارد که به آن‌ها سگمنت گفته می‌شود. وسط این تیغه‌ها نیز یک حفره یا سوراخ وجود دارد که با مهره مخصوص تیغه روی کاتر بسته می‌شود و همانگونه که از نام محصول پیداست، برای برش آسفالت و بتن از آن‌ها بهره می‌برند. 

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چه تفاوتی میان تیغه کاتر آسفالت‌بر و بتن‌بر وجود دارد؟ آیا اصلا می‌توان تفاوتی میان آن‌ها قائل شد و به عنوان مثال می‌توان برای تیغه برش بتن از تیغه کاتر آسفالت‌بر استفاده کرد یا برعکس؟! برای پاسخ به پرسش‌های بالا باید اشاره کنیم که بله قطعا میان این تیغه‌ها تفاوت وجود دارد که در ادامه می‌خواهیم به همین تفاوت‌ها اشاره می‌کنیم.

حتما بخوانید: راهنمای انتخاب تیغه کاتر آسفالت بر

حالا که با تیغه کاتر آشنایی پیدا کردید بیایید به صورت کاملا مختصر و مفید 2 تفاوت تیغ کاتر آسفالت بر و بتن بر را با هم مرور کنیم:

تفاوت تیغه بتن بر و آسفالت بر از نظر آلیاژی

شاید بتوان گفت مهم‌ترین تفاوت تیغه کاتر آسفالت بر و بتن بر در آلیاژی است که با استفاده از آن تیغه تولید شده است. به این نکته توجه کنید که برای ساخت انواع تیغه کاترها از آلیاژهای پرکربن که مقاومت بسیار بالایی دارند استفاده می‌شود؛ تفاوت تیغ کاتر آسفالت بر و بتن بر در میزان استفاده از آلیاژ پرکربن است که هرچه بیشتر باشد سختی آن بیشتر می‌شود بنابراین لبه‌های تیغه کاتر بتن‌بر از آلیاژهای پرکربن بیشتری برخوردار است؛ چراکه بتن به مراتب سخت‌تر از آسفالت است.

گاهی سگمنت‌ها عمیق‌تر و پهن‌تر است که اصطلاحا «آب‌خور» بیشتری دارد، اما گاهی کم عمق و باریک است. معمولا برای تیغه‌های بتن‌بر این سگمنت‌ها عمیق‌تر و پهن‌تر است تا عملیات برش بهتر صورت گیرد.

حتما بخوانید: نحوه کار با کاتر آسفالت بر برای کسانی که هیچ سررشته‌ای از این دستگاه ندارند!

تفاوت تیغ کاتر آسفالت بر و بتن بر از نظر تعداد و اندازه سگمنت‌ها

همانگونه که گفتیم سگمنت به برش‌هایی که روی لبه بیرونی تیغه خورده گفته می‌شود، گاهی این برش‌ها عمیق‌تر و پهن‌تر است که اصطلاحا می‌گویند «آب‌خور» بیشتری دارد، اما گاهی کم عمق و باریک است. معمولا برای تیغه‌های بتن بر، این سگمنت‌ها عمیق‌تر و پهن‌تر است تا عملیات برش بهتر صورت گیرد. از این جهت می‌گویند «آب‌خور بیشتری دارد» چون در هنگام برش، آب روی سطح تیغه ریخته می‌شود تا گرمای تیغه گرفته شده و باعث ذوب شدن آن نشود، برای همین تیغه‌های بتن بر آب‌خور بیشتر یا بهتری دارند چون سایش بین تیغه با ماده‌ای به سختی بتون، قطعا گرمای بالایی ایجاد می‌کند و نیاز است این دما کاهش یابد. نکته دیگر اینکه در آلیاژهای به کار رفته برای تولید این تیغه‌ها از موادی استفاده می‌شود که کمترین دما را به خود جذب کند که این مواد برای تیغه‌های بتن‌مسلح بر بیشتر استفاده می‌شود.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد نظرات 0

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

    ثبت نظر جدید

    پاسخ دهید

    امتیاز شما به مقاله

    Click outside to hide the compare bar
    Compare