تخفیف ها و فروش ویژه
دلایلی برای نخریدن کاتر آسفالت بر برقی 23 مرداد ماه
فهرست مطالب

همه ما دنبال بهترین‌ها هستیم، بهترین خانه، بهترین لباس، بهترین ماشین، بهترین موبایل و هرآنچه فکرش را بکنید. اما واقعاً بهترین چیست؟ چه معیارها، فاکتورها، اصول، عوامل و ویژگی‌هایی می‌تواند یک چیز را بهتر از چیز دیگر کند؟ شاید برای خیلی‌ها قیمت عامل مؤثری باشد، مثلاً در حوزه تجهیزات ساختمانی اگر قیمت یک کاتر آسفالت بر بیشتر از دیگری باشد، ممکن است برای برخی این تصور به وجود بیاید که حتماً محصول گران‌تر، بهتر هم هست! شاید داشتن حس خوب نسبت به وسیله‌ای، آن را در کلکسیون بهترین‌های ما قرار دهد و شاید برای افراد دیگری کیفیت بالای محصولات عامل مؤثرتری باشد. اما در حوزه تجهیزات ساختمانی آن چیزی که اهمیت بالایی دارد تا بتوان آن محصول را جزو بهترین‌ها به‌حساب آورد، علاوه بر کیفیت، امنیت است. شاید در همین چند خط لُبِ کلام را بیان کرده باشیم که چرا نباید کاتر آسفالت بر برقی بخریم؟! چون امنیت ندارد. حالا اگر می‌خواهید بدانید چرا این دستگاه امنیت شما را به خطر می‌اندازد، توصیه می‌کنیم تا انتهای این مطلب را بخوانید.

چرا کاتر آسفالت بر برقی نخریم؟

قبل از اینکه به علت این موضوع بپردازیم بد نیست ابتدا بدانیم چند نوع کاتر آسفالت بر داریم.

اولاً وقتی از کاتر آسفالت بر صحبت می‌کنیم، منظور ما دستگاهی است که به‌وسیله آن می‌توان هم آسفالت و هم بتن را برش داد و تنها چیزی که برای برش متریال‌های نام‌برده باید تغییر کند، تیغه‌های آن است وگرنه دستگاه، همان دستگاه است؛ اما این دستگاه به اسم کاتر آسفالت بر مشهور است.
دوماً، تمامی کاترهای آسفالت بر موجود در ایران، دارای شاسی‌های ایرانی و موتورهای خارجی است.
سوما، کاتر آسفالت بر یکی از تجهیزات خطرناک صنعتی، راه‌سازی و ساختمانی است و باید دستگاهی انتخاب کرد که امنیت بیشتری داشته باشد.

با این سه نکته، سراغ انواع کاترها می‌رویم که سه نوع است:

 1. کاتر آسفالت بر بنزینی
 2. کاتر آسفالت بر دیزلی
 3. دستگاه برش بتن برقی

مقاله مرتبط: چه چیزهایی باید برای انتخاب کاتر آسفالت بر بدانیم؟

حالا که این سه نوع را شناختید، خوب است درباره هر یک از آن‌ها سه نکته را بدانید:

ردیفکاتر آسفالت بر بنزینیکاتر آسفالت بر دیزلیکاتر آسفالت بر برقی
1بیشترین فروش را داردمقام دوم فروش را داردکمترین فروش را دارد
2مناسب‌ترین قیمت را داردتقریباً گران استبیشترین قیمت را دارد
3بیشترین امنیت را داردبیشترین قدرت را داردکمترین امنیت را دارد

روی کاترهای آسفالت بر بنزینی موتورهای چهارزمانه و تک سیلندر بنزینی بسته می‌شود، موتوری که برای برش بتن بسته می‌شود توان بیشتری از موتور و آسفالت توان آن‌ها متفاوت است، اگر موتور 13 اسب بسته شود برای برش کاتر مناسب است اما برای بتن نه، اما اگر موتورهای 15 و 16 اسب بسته شود می‌توان با همان شاسی اقدام به برش بتن نیز کرد. تیغه‌های این دستگاه نیز 35 سانتی و 45 سانتی است که با توجه به میزان عمق برشی که می‌خواهید انجام دهید باید تیغه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

فراموش نکنید برای برش آسفالت باید تیغه آسفالت بر، برای برش بتن باید تیغه بتن بر و برای برش بتن آرمه باید تیغه بتن بر مسلح روی دستگاه بسته شود.

کاتر آسفالت بر برقی

ممکن است شما تصاویری در اینترنت از کار کردن با کاترهای آسفالت بر یا بتن برقی دیده باشید که در کشورهای غربی استفاده می‌کنند، در واقع آن کاترها با رعایت کامل استانداردهای مورد تایید ساخته می‌شود و مانند بسیاری از تجهیزات برقی است، اما هیچ وقت کاترهای آسفالت بر برقی که در ایران به فروش می‌رسد را در هیچ جای دنیا مشاهده نخواهید کرد، در واقع کاتر آسفالت بر برقی که در ایران به فروش می‌رسد، همان کاتر بنزینی است با این تفاوت که موتور آن را برقی کرده‌اند.

3 دلیل برای نخریدن کاتر آسفالت بر برقی

با این مقدمه نسبتاً طولانی حالا می‌توانیم سر اصل مطلب برویم که چرا بهتر است کاتر آسفالت بر برقی نخریم؟ ما چند دلیل برای این موضوع ذکر کرده و بعد هر یک را جداگانه بررسی می‌کنیم:

 1. کاتر آسفالت بر برقی امنیت ندارد
 2. کاتر آسفالت بر برقی مقرون‌به‌صرفه نیست
 3. کار با کاتر آسفالت بر برقی دشوار است

چرا کاتر آسفالت بر برقی امنیت ندارد؟

همان‌طور که در ابتدای مطلب گفتیم، مهم‌ترین دلیل برای نخریدن کاتر آسفالت بر برقی، عدم وجود امنیت کافی آن است. برای این دستگاه هم می‌توان الکتروموتورهای تک‌فاز بست و هم سه‌فاز، هرکدام را ببندید تفاوتی در امنیت دستگاه ندارد؛ چراکه نیروی اصلی تأمین‌کننده آن برق است. حتماً می‌پرسید بسیاری از دستگاه‌ها با برق‌کار می‌کنند و امنیت بالایی هم دارند، پس چرا کاتر آسفالت بر برقی امنیت ندارد؟ جواب در دو چیز خلاصه می‌شود:

 1. دستگاه دارای منبع آب است و تیغه‌ها باید دائما با آب خنک شود و از آنجایی که آب رسانای برق است خطر برق گرفتگی بالایی دارد.
 2. محیط برش به دلیل آبپاشی دستگاه مرطوب است و شما در این محیط مرطوب با دستگاه حرکت می‌کنید.

بدنه کاتر آسفالت بر تماما از ورق‌های آهنی ساخته می‌شود، حتی دستگیره‌های این دستگاه آهنی است و برخی برندهای روی دستگیره‌ها یک عایق پلاستیکی قرار داده‌اند. تیغه‌ها نیز از فولاد ساخته شده است. بنابراین ترکیب آب و آهن و برق، می‌تواند یک خطر بالقوه برای سلامتی و جان شما ایجاد کند.

چرا کاتر آسفالت بر برقی مقرون به صرفه نیست؟

حالا ممکن است برخی این نکته را مطرح کنند که اگر امنیت دستگاه تأمین شده باشد چه اشکالی دارد که کاتر آسفالت بر برقی استفاده کنیم؟ در پاسخ باید گفت این کار هزینه‌های بیشتری روی دوش شما خواهد گذاشت.

برای تامین امنیت دستگاه باید تمامی بدنه آن عایق کاری شود که هزینه جداگانه‌ای برای آن در نظر گرفته می‌شود. از طرفی برای جلوگیری از شوک‌های الکتریکی که ممکن است به دستگاه‌های برقی وارد شود و امنیت کاربر را به خطر بیاندازد باید از تابلو برق برای دستگاه استفاده شود که آن هم هزینه دیگری به دستگاه اضافه می‌کند. موتور باید کاملا آب‌بندی شود تا هیچ‌گونه رطوبتی به آن نرسد. همه این‌ها را اگر با هم جمع بزنید خواهید دید که دستگاهی با قیمت بالا خواهد بود در حالی که کارایی چندان بهتری از کاترهای بنزینی ندارد.

علاوه بر این، آنچه به اسم کاتر آسفالت بر برقی در ایران به فروش می‌رسد ساخت کشورهای خارجی است، حتی شاسی این دستگاه نیز خارجی است اما در ایران مونتاژ می‌شود و متاسفانه در فرآیند مونتاژ آن موارد ایمنی رعایت نمی‌شود. هم خارجی بودن محصول بر قیمت دستگاه می‌افزاید و هم مونتاژ داخلی بودن آن، از امنیت آن می‌کاهد.

به همه اینها این نکته را اضافه کنید که اگر در محیطی که برق وجود ندارد بخواهید از کاتر آسفالت بر برقی استفاده کنید باید یک موتور برق هم خریداری کنید که به تنهایی برابر با قیمت یک کاتر آسفالت بر بنزینی یا دیزلی است.

چرا کار کردن با کاتر آسفالت بر برقی دشوارتر است؟

فرض کنید می‌خواهید یک مسیر 10 متری را با این کاتر برش دهید، اولا که همواره باید مراقب سیم دستگاه باشید تا جلوی دست و پای شما و تیغه کاتر را نگیرد!

نکته دوم اینکه، برای مسافت‌های بیشتر، سیم کاتر بلندتری نیاز دارید که محدودیت‌های کاری شما را زیادتر می‌کند.

با این همه، نحوه روشن کردن دستگاه راحت‌تر از مدل‌های بنزینی و دیزلی است اما این مزیت تحت تاثیر این نکته قرار می‌گیرد که اگر در هر نقطه‌ای از کار تیغه درون آسفالت یا بتن گیر کند، از آنجایی که موتور دستگاه برش آسفالت از نوع برقی است به سیم پیچی آن فشار مضاعفی وارد می‌شود و ممکن است در اثر همین موضوع بسوزد برای رفع این مشکل باید از کلیدهای قطع اضطراری استفاده کرد که باز هم هزینه بر است.

اگر کاتر برقی خوب نیست، چه کاتر آسفالت بری بخریم؟

دستگاه برش آسفالت بنزینی به این خاطر بیشترین فروش را به خود اختصاص داده است که همه نکات منفی که یک کاتر برقی می‌تواند داشته باشد را ندارد. یعنی هم قیمت مناسبی دارد، هم هزینه تعمیرات آن مقرون‌به‌صرفه است، هم امنیت بالایی دارد و هم کارکردن با آن بسیار آسان بوده و دست‌وپاگیر نیست.
بنابراین بهترین گزینه استفاده از همین مدل دستگاه است. شاید برخی این نکته را هم مطرح کنند که بنزین گران است بنابراین صرفه اقتصادی با مدل‌های برقی است. در پاسخ باید گفت هزینه اولیه‌ای که برای یک دستگاه برقی می‌کنید، خیلی بیشتر از هزینه بنزین مورداستفاده برای کاتر بنزینی است و از طرفی میزان مصرف یک کاتر بنزینی کمتر از میزان برق مصرفی یک دستگاه برش آسفالت برقی است.

میانگین امتیاز 2.3 / 5. تعداد آرا 3

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

ثبت نظر جدید

پاسخ دهید

امتیاز شما به مقاله

ورود | ثبت نام
شماره موبایل خود را در کادر زیر وارد کنید
برگشت
کد ارسالی را در کادر زیر وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد ارسالی را در کادر زیر وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Price
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
برای خروج، بیرون از صفحه کلیک کنید.
مقایسه