تخفیف ها و فروش ویژه
مواد سازنده تیغه کاتر آسفالت بر چیست؟ 18 شهریور ماه
فهرست مطالب

تیغه‌های برش دهنده از گذشته تاکنون یکی از ابزارهای برش دهنده اجسام و متریال‌های مختلف بوده‌اند که برای برش انواع چوب، سنگ، فلز، بتن، آسفالت، شیشه و غیره مورداستفاده قرار گرفته‌اند. این تیغه‌ها حالت گرد داشته و دارای دندانه‌هایی روی لبه بیرونی خود هستند که با گردش دور تند به‌وسیله انواع موتورها می‌توانند به‌راحتی اجسام را برش دهد. البته باتوجه‌به اینکه چه چیزی بخواهید با این تیغه‌ها ببرید، مقاومت و پایداری آن‌ها متفاوت است؛ اما به‌صورت کلی به‌تمامی این تیغه‌ها از جمله تیغه کاتر آسفالت بر تیغه الماسه می‌گویند؛ اما چرا الماسه؟ چون مواد سازنده تیغه کاتر متفاوت است که در این پست قصد بررسی همین موضوع را داریم.

تیغه الماسه کاتر آسفالت بر چیست؟

حتماً شما هم صفحات فلزی مدور دندانه‌دندانه را در بسیاری از نجاری‌ها، آهنگری‌ها، ساختمان‌های نیمه‌ساز و غیره دیده‌اید، برای کاتر آسفالت بر هم از همین تیغه‌ها استفاده می‌شود و از آن برای برش بتن، بتن مسلح و آسفالت بهره می‌برند. البته برای هر یک از این مواردی که ذکر کردیم، تیغه مخصوص استفاده می‌شود اما دستگاه کاتر همه آن‌ها یکسان است که به کاتر آسفالت بر شهرت دارد.

راهنمای انتخاب بهترین تیغه کاتر آسفالت بر حتماً بخوانید: چگونه یک تیغه کاتر بتن بر خوب انتخاب کنیم؟

مواد سازنده تیغه کاتر چیست؟

اگر دوران دانش‌آموزی و تحصیلات متوسطه را گذرانده باشید، با جدول تناوبی آشنا هستید، یکی از عناصری که در این جدول به آن اشاره شده بود عنصری به نام کربن بود که با علامت اختصاری C نمایش داده می‌شد. این عنصر اساساً یک عنصر غیرفلزی است که قابلیت ترکیب با عناصر دیگر را دارد، مثلاً اگر با اکسیژن ترکیب شود، دی‌اکسیدکربن تولید می‌کند، اگر با هیدروژن ترکیب شود هیدروکربن، اگر با هر دو ترکیب شود اسید چرب و هزاران هزار عنصر دیگر را تولید می‌کند.

انواع شکل‌های کربن

کربن در طبیعت به سه شکل یافت می‌شود:

 • شکل سخت و مقاوم آن که بسیار متراکم است و به آن کربن خالص می‌گویند. به کربن به شکل الماس در طبیعت یافت می‌شود و رنگی شفاف و شیشه‌ای دارد.
 • شکل نرم آن که به رنگ سیاه مشخص است و با نام گرافیت شناخته می‌شود. از این ماده برای ساخت انواع نوک مداد استفاده می‌کنند.
 • شکل مولکولی که با نام فولرن شناخته می‌شود و به شکل‌های مختلفی در می‌آید.

الماس سخت‌ترین ماده‌ای است که تاکنون شناخته شده است، به‌قدری سخت است که از آن برای برش و سوراخ کردن سنگ و فلز استفاده می‌کنند و دقیقاً وجه تسمیه تیغه کاتر آسفالت بر به تیغه الماسه همین است که در ساخت آن‌ها از فولاد کربن‌دار استفاده کرده‌اند.

امروزه تمام مته‌ها، تیغه‌های کاتر، الماسه شیشه‌بری و … که می‌بینید با استفاده از همین عنصر ساخته می‌شود. همچنین فولاد که به‌عنوان مقاوم‌ترین و سخت‌ترین فلز شناخته می‌شود در حقیقت همان آهن است که به آن کربن اضافه کرده‌اند.

در مواد سازنده تیغه کاتر چه میزان کربن به‌کاررفته است؟

امروزه فولاد کربن‌دار، ماده اصلی و تشکیل‌دهنده بسیاری از قطعاتی است که در خودروها، ماشین‌های صنعتی، ماشین‌های کشاورزی، قطعات کامپیوتری و غیره استفاده می‌شود، اما میزان کربن استفاده شده برای هر یک از این‌ها متفاوت است. مثلاً برای برش بتن مسلح میزان کربن استفاده شده برای ساخت تیغه کاتر بتن بر مسلح بیشتر از تیغه‌ای است که برای برش آسفالت از آن استفاده می‌کنند.

فولاد کربن دار حدود 2.1 درصد کربن دارد. هرچه میزان کربن فولاد بیشتر باشد سختی و مقاومت آن نیز بیشتر است.

تیغه کاتر بتن بر از جمله قطعاتی است که بیشترین میزان کربن در آن استفاده شده است. این کار چند ویژگی در فولاد تیغه به وجود می‌آورد:

 • به علت وجود میزان بالایی از کربن، دمای ذوب تیغه کاتر آسفالت بر پایین می‌آید. برای همین هنگامی که با تیغه کار می‌کنید و تیغه با آن سرعت داخل بتن، بتن مسلح و آسفالت وارد می‌شود گرچه داغ می‌کند اما ذوب نمی‌شود.
 • وجود کربن بالا در ترکیبات ساخت تیغه کاتر آسفالت بر و بتن بر شکل‌پذیری تیغه را کاهش می‌دهد، به همین خاطر است که تیغه داخل بتن یا آسفالت کمتر دچار تاب برداشتگی می‌شود بلکه تیغه دچار شکستگی می‌شود؛ البته این اتفاق خیلی نادر رخ می‌دهد.

میزان کربنی که در ساخت تیغه کاتر آسفالت بر و بتن بر استفاده شده حدوداً ۶ دهم درصد است. تقریباً تمامی تیغه‌های برش یا همان تیغه‌های گردبر همین میزان کربن دارند، علاوه بر این مته دریل‌ها نیز همین مقدار عنصر کربنی دارند.

آیا تیغه کاتر آسفالت بر و بتن بر ضدزنگ است؟

به‌صورت کلی همین که به آهن، عنصر کربن را اضافه کرده و فولاد کربنی تولید می‌شود تقریباً خاصیت ضدزنگ بودن در فولاد به وجود می‌آید اما برای مقاومت بیشتر این آلیاژ در برابر رطوبت به آن میزانی بیشتر از 4درصد کروم اضافه می‌کنند، کروم به هر فلزی اضافه شود آن را ضدزنگ می‌کند اما این میزان نباید کمتر از ۴ درصد باشد. استیل نیز همان فولاد ضدزنگ است که با اضافه‌کردن کروم به ترکیبات خاصیت استینلس بودن به آن می‌دهد.

آیا تمام قسمت‌های تیغه کاتر آسفالت بر و بتن بر دارای کربن است؟

این بستگی به تولیدکننده تیغه و کیفیت آن دارد؛ اما عموما تنها سگمنت‌ها دارای بیشترین میزان کربن هستند.

منظور از سگمنت‌های تیغه همان قسمت‌های دندانه داندانه‌ای است که روی لبه تیغه وجود دارد، بقیه قسمت‌های تیغه کاتر آسفالت بر و تیغه کاتر بتن بر و بتن مسلح بر، ترکیبات کربنی کمتری دارند؛ چراکه اگر تمام قسمت‌ها دارای همین میزان کربن باشد، قیمت تیغه کاتر آسفالت بر و بتن بر خیلی بالا رفته و مقرون به صرفه نخواهد بود.

تیغه کاتر آسفالت بر و بتن بر چه انواعی دارد؟

انواع تیغه کاتر آسفالت بر و بتن بر که بیشترین فروش را نیز دارند در دو اندازه تولید می‌شوند که عبارتند از:

 • تیغه کاتر آسفالت بر و بتن بر 35 سانتی متری

قطر این تیغه 35 سانتی متر است و برای برش‌هایی در عمق 8 الی 12 سانتی متری مناسب است.

 • تیغه کاتر آسفالت بر و بتن بر 45 سانتی متری

قطر این تیغه 45 سانتی متر بوده و برای برش‌هایی در عمق 15 الی 17 سانتی متری مناسب است. قیمت تیغه کاتر آسفالت بر و بتن 45 سانتی بیشتر از 35 سانتی است.

میانگین امتیاز 3.3 / 5. تعداد آرا 4

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

ثبت نظر جدید

پاسخ دهید

امتیاز شما به مقاله

ورود | ثبت نام
شماره موبایل خود را در کادر زیر وارد کنید
برگشت
کد ارسالی را در کادر زیر وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد ارسالی را در کادر زیر وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Price
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
برای خروج، بیرون از صفحه کلیک کنید.
مقایسه