لوگو ابزارینو
0
تخفیف ها و فروش ویژه
چند نوع ماله داریم؟ 29 مرداد ماه
فهرست مطالب

ماله ابزاری قدیمی است که در بنایی استفاده می‌شده و هنوز هم کاربردهای فراوانی دارد، به کاری که با ماله انجام می‌شود، ماله کشی می‌گویند، هرچند ماله کشی معانی سیاسی و فرهنگی نیز پیدا کرده است، اما منظور از ماله کشی، کاری است که در هنگام بنایی انجام می‌شود و قسمتی از دیوار، زمین، پله، سقف، ستون و غیره را با استفاده از مصالحی مانند گچ، سیمان و بتن پوشانده و آنرا صاف می‌کنند. ما در این مطلب به طور کامل توضیح خواهیم داد که ماله چیست و انواع ماله کدام است چون تنوع بالایی از این محصول با کاربری‌های مختلفی وجود دارد.

مقدمه‌ای بر ماله و ماله کشی!

وقتی صحبت از ماله و ماله کشی می‌افتد [به ویژه با اوضاع و احوال این روزهای کشور!] خواه ناخواه، یاد این اصطلاح در فلکلور سیاسی کشور می‌افتیم. دقیقا به همین دلیل است که در فرهنگ سیاسی کشور ما نیز این اصطلاح جای خود را باز کرده و به توجیه یا لاپوشانی برخی رفتارها، گفتارها و اعمال نامطلوب افراد مختلف اعم از چهره‌های سیاسی و غیره ماله کشی می‌گویند. ما در این مطلب نه قصد پرداختن به معانی سیاسی و فرهنگی ماله کشی را داریم و نه اساسا می‌خواهیم درباره ماله کشی در بنایی توضیح دهیم یا به آموزش آن بپردازیم. بلکه هدف از نگارش این مطلب، بررسی انواع ماله است که طیف زیادی از ماله‌های دستی تا موتوری را در بر می‌گیرد که هر یک کاربردهای متفاوتی دارند.

ماله چیست و چه کاربردهایی دارد؟

وقتی می‌گوییم ماله، منظور ما ابزارهای زیادی است که تمام آن‌ها در بنایی و ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین انواع ماله، طیف وسیعی از محصولات را در بر می‌گیرد. کار همه آن‌ها نیز عملیات پرداخت سطح بتن است. وقتی از پرداخت سطح بتن سخن می‌گوییم، منظور ما صاف کردن، تراز کردن، لیسه کشی و از بین بردن حفره‌ها، شیارها، ترک‌های سطحی و حباب‌هایی است که روی سطح بتن ایجاد شده است.

تمامی این فرآیندها به وسیله ابزاری به نام ماله صورت می‌گیرد. حالا که با چیستی و ماهیت ماله و کابرد آن آشنا شدید تصویر زیر را مشاهده کنید تا با انواع ماله آشنا شوید، بعد از آن به صورت جداگانه هر یک از این ماله‌ها را با هم بررسی کرده و کاری که با آن می‌توان انجام را مد نظر قرار خواهیم داد.

انواع ماله

انواع ماله کدام است؟

اگر نگاهی به تصویر بالا بندازید متوجه خواهید شد که انواع ماله به دو دسته کلی تقسیم می‌شود:

 1. ماله دستی
 2. ماله موتوری

هر یک از این ماله‌ها نیز خود به چند دسته تقسیم می‌شود که در ادامه این مطلب به صورت کامل توضیخ خواهیم داد.

انواع ماله بنایی

منظور ما از انواع شمشه بنایی یا ماله دستی ماله‌هایی است که بدون هیچ موتور یا الکتروموتوری کار می‌کنند و فرآیند کار با آن‌ها کاملا دستی است، این ماله‌ها همانگونه که در تصویر مشاهده می‌کنید شامل موارد زیر است:

 1. شمشه ماله بنایی
 2. شمشه ماله تلسکوپی
 3. شمشه ماله ترازدار
ماله بنایی چیست؟

ماله بنایی چیست؟

قدیمی‌ترین و ساده‌ترین نوع ماله همین ماله‌های بنایی است که ابعاد کوچکی دارند و با داشتن یک دستگیره کوچک فلزی، چوبی یا پلاستیکی به همراه یک تیغه 20 الی 30 سانتی در عرض 15 سانت، می‌توان برای کارهای کوچک بنایی از آن استفاده کرد. تیغه‌های ماله بنایی به نوعی حالت فنری داشته تا قدرت مانور بیشتری روی سطوح داشته باشد.

از انواع شمشه بنایی برای ماله کشی گچ دیوار، سیمان و غیره استفاده می‌شود و کاربرد آن برای فضاهای کوچک و محدود است. درزگیری دیوار، پرکردن حفره‌های کوچک روی دیوار یا زمین، صاف و تراز کردن لبه‌های جداول و غیره از جمله کاربردهای دیگر ماله بنایی است.

شمشه ماله تلسکوپی چیست

شمشه ماله تلکسوپی چیست؟

یکی از بهترین، به روزترین و کارآمدترین ماله‌ها، شمشه ماله تلسکوپی است. ماله دسته بلند در واقع برای مرحله آخر پرداخت بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد و کار لیسه نهایی بتن را با این دستگاه انجام می‌دهند. وقتی که کار بتن ریزی به پایان رسید و از دستگاه‌های مختلف برای پرداخت سطح بتن استفاده شد، نوبت به این دستگاه بسیار کارآمد می‌رسد تا سطحی صاف همچون آیینه از بتن بسازید. این دستگاه از چند قسمت تشکیل شده است که عبارتند از:

 1. تیغه شمشه ماله تلسکوپی
 2. گیربکس شمشه ماله تلسکوپی
 3. دسته شمشه ماله تلسکوپی

 تیغه شمشه ماله تلسکوپی

تیغه‌های این دستگاه دو نوع است:

 الف) تیغه‌های آلومینیومی سخت و غیرقابل انعطاف

این تیغه‌ها از آلیاژ آلومینیوم ساخته شده و ضخامت بالایی دارند به همین خاطر انعطاف پذیری نیستند. علت استفاده از آلومینیوم برای ساخت این تیغه‌ها دو چیز است. یکی سبک بودن آن‌ها و دیگری مقاومت بالای آن‌ها در برابر سایش با سطوحی همچون بتن. برای افزایش مقاومت تیغه، شیارهایی روی آن طراحی شده است که مانند ستون پشت تیغه تعبیه شده تا هیچ‌گونه تاب برداشتگی پیدا نکند.

ب) تیغه‌های فولادی ساخته شده از استیل آبی یا blue gliders و منعطف

مدل دیگری از تیغه‌های شمشه ماله تلسکوپی که روی برندهایی مانند شمشه ماله تلسکوپی مارشال تون آمریکا و بی‌تی بلژیک قابل مشاهده است، تیغه‌های ساخته شده از نوعی فولاد به نام استیل آبی است که از ترکیب آلیاژهایی همچون فسفر، مگنان، کربن، سیلیکون و سولفور ساخته شده است که مقاومت بسیار بالایی داشته و علاوه بر زیبایی بسیار زیاد، ضدخش است به همین خاطر وسیله‌ای بسیار مناسب برای ماله کشی بتن است. تیغه استیل آبی بسیار منعطف است و در صورتی که تیغه تاب بردارد، به حالت اول خود باز می‌گردد.

این تیغه‌ها از نظر شکل و ظاهر دو نوع هستند:

 • تیغه‌های گِرد: دو لبه انتهایی تیغه گرد بوده و برای فضاهایی که زاویه ندارند مناسب است.
 • تیغه‌‎های زاویه‌دار: دو لبه انتهایی زاویه‌های قائم داشته و برای فضاهایی که زاویه دارند مناسب است.

گیربکس شمشه ماله تلسکوپی

تقریبا یکی از اجزای مهم این دستگاه، گیربکس آن است. منظور از گیربکس قطعه‌ای فلزی است که پشت تیغه نصب شده و دستگیره نیز به آن متصل می‌شود. گیربکس شمشه ماله تلسکوپی این ویژگی را دارد که با حرکت دستگاه به سمت جلو، لبه جلویی تیغه را کمی به سمت بالا آورده و یک زاویه کوچک ایجاد می‌کند. علت این کار این است که به هنگام حرکت تیغه روی بتن، اگر لبه زاویه پیدا نکند، بتن روی آن آمده و مانع حرکت نرم و روان دستگاه خواهد شد اما اگر تیغه کمی زاویه دار باشد، بتن به راحتی لیسه خواهد شد. از سویی دیگر به هنگام حرکت دستگاه به سمت عقب، لبه داخلی تیغه بالا آمده تا همان فرآیند در هنگام حرکت به سمت عقب اتفاق افتاده و مانع از جمع شدن بتن روی تیغه شود. یکی از گرانقیمت‌ترین قطعات شمشه ماله تلسکوپی، همین گیربکس آن است.

دسته شمشه ماله تلسکوپی

علت نام گذاری این شمشه ماله به تلسکوپی، دستگیره‌های بلند آن است که مانند تلسکوپ که کوتاه و بلند می‌شود، از چنین قابلیتی برخوردار است. در واقع دلیل اصلی برای طراحی چنین دستگیره‌هایی این است که شما مجبور نباشید برای ماله کشی بتن، وارد آن شده و جای پای شما در بتن بماند یا کار کردن برای شما سخت باشد. هر شمشه ماله تلسکوپی که شما خریداری می‌کنید معمولا یک تا دو دسته دارد اما اگر به طول بیشتری نیاز داشته باشید می‌توانید دسته سوم را نیز خودتان به صورت جداگانه خریداری کنید و به دستگاه متصل کنید.

طول هر دسته 180 سانت است، البته در مدل‌های ایرانی یعنی شمشه ماله تلسکوپی ایران کوب که جدیدا اقدام به تولید این محصول کرده و تنها تولیدکننده ایرانی این دستگاه به حساب می‌آید، طول دسته‌ها 150 سانت است. با اتصال دسته‌ها به یکدیگر که به وسیله یک پین انجام می‌شود مجموعا 5 متر و 40 سانت طول دستگیره‌های شمشه ماله تلسکوپی خواهد شد که تقریبا برای هر نوع ماله کشی در هر مقطع بتن ریزی مناسب است. این رقم برای شمشه ماله تلسکوپی ایران کوب 4 متر و نیم خواهد بود.
است، البته در مدل‌های ایرانی یعنی شمشه ماله تلسکوپی ایران کوب که جدیدا اقدام به تولید این محصول کرده و تنها تولیدکننده ایرانی این دستگاه به حساب می‌آید، طول دسته‌ها 150 سانت است. با اتصال دسته‌ها به یکدیگر که به وسیله یک پین انجام می‌شود مجموعا 5 متر و 40 سانت طول دستگیره‌های شمشه ماله تلسکوپی خواهد شد که تقریبا برای هر نوع ماله کشی در هر مقطع بتن ریزی مناسب است. این رقم برای شمشه ماله تلسکوپی ایران کوب 4 متر و نیم خواهد بود.ی‌آید، طول دسته‌ها 150 سانت است. با اتصال دسته‌ها به یکدیگر که به وسیله یک پین انجام می‌شود مجموعا 5 متر و 40 سانت طول دستگیره‌های شمشه ماله تلسکوپی خواهد شد که تقریبا برای هر نوع ماله کشی در هر مقطع بتن ریزی مناسب است. این رقم برای شمشه ماله تلسکوپی ایران کوب 4 متر و نیم خواهد بود.

نکته فنی |کارشناس ابزارینو می‌گوید:

ممکن است این سوال پیش بیاید که با وجود دستگیره‌هایی به این بلندی که تماما از فلز ساخته شده، وزن آن‌ها اپراتور را خسته نخواهد کرد. باید گفت این دسته‌ها از آلیاژ آلومینیوم ساخته شده و توخالی است و اگر یکبار آن‌ها را به دست بگیرید متوجه خواهید شد که چقدر این دستگیره‌ها سبک است.

قیمت شمشه ماله تلسکوپی چقدر است؟

به طور کلی به دلیل اینکه این محصول وارداتی است، گرانقیمت است. همچنین قیمت شمشه ماله تلسکوپی با توجه به اینکه چه کشوری سازنده آن است و چه برندی اقدام به تولید آن کرده است، متفاوت است. با این حال یک خبر خوب اینکه برای اولین بار، شمشه ماله تلسکوپی ایران کوب که تمام در داخل تولید می‌شود به بازار عرضه شده که همین باعث شده است تا قیمت شمشه ماله تلسکوپی با هزینه مقرون به صرفه به دست مشتریان برسد. تقریبا تفاوت قیمت نوع ایرانی و خارجی این محصول حدودا 3 تا 5 برابر است.

شمشه ماله دستی ترازدار چیست

شمشه ماله دستی ترازدار چیست؟

نوع دیگری از ماله‌های دستی، شمشه ماله دستی ترازدار است که در دو اندازه 1.5 متری و 3 متری تولید می‌شود. این دستگاه یک پروفیل فلزی ساده است که روی آن یک دستگیره نصب شده است. ویژگی اصلی این محصول که باعث تمایز آن می‌شود وجود یک محفظه‌ی شیشه‌ای است که داخل آن مایع سبزرنگ سیالی وجود دارد. روی شیشه نیز درجاتی درج شده است.

در واقع شما با نگاه کردن به مایع سیال و درجه‌هایی که روی محفظه شیشه‌ای درج شده است، می‌توانید متوجه شوید که زمین شما صاف و تراز هست یا خیر. از شمشه ماله ترازدار باید به صورت دستی استفاده کرد و هیچگونه دستگیره‌ی بلندی ندارد بلکه باید دستگیره آن به موازات تیغه روی آن نصب شده و کاربر باید به صورت نشسته اقدام به ماله کشی به وسیله این دستگاه کند.

با توجه به اینکه شما محدودیت عرض دارید یا خیر، می‌توانید انواع اندازه‌های مختلف شمشه ماله ترازدار را خریداری کنید. از جمله شرکت‌های معتبر تولیدکننده این محصول می‌توان به شرکت بی تی بلژیک اشاره کرد که به صورت تخصصی روی تجهیزات ساختمانی فعالیت می‌کند.

به تمامی موارد تجهیزات بالا که به آن‌ها اشاره کرده و هر یک را توضیح دادیم، شمشه ماله دستی هم گفته می‌شود. قیمت شمشه ماله دستی با توجه به اینکه چه مدلی است متفاوت خواهد بود و تفاوت قیمت شمشه ماله دستی با در نظر گرفتن برند و کشور سازنده آن می‌تواند گاهی خیلی زیاد باشد.

انواع ماله موتوری

انواع ماله موتوری چیست؟

دسته دیگری از ماله‌ها که به ماله موتوری شهرت دارند، تجهیزاتی در همین دسته است که دارای موتورهای بنزینی، دیزلی یا برقی هستند. این دستگاه‌ها همانگونه که در تصویر ابتدای مطلب مشاهده کردید شامل موارد زیر می‌شود:

 1. ماله پروانه ای
  • ماله پروانه ای دستی
  • ماله پروانه ای نفربر
 2. شمشه ماله موتوری
  • شمشه ماله بنزینی
  • شمشه ماله برقی

در ادامه به بررسی هر یک از این موارد خواهیم پرداخت:

ماله پروانه ای چیست؟

اگر نمی‌دانید ماله پروانه ای چیست، باید گفت که ماله پروانه ای بتن که با نام دیگر ماله هلکوپتری نیز شناخته می‌شود از جمله دستگاه‌های اولیه برای بتن ریزی و پرداخت سطح بتن است به همین دلیل به آن ماله پروانه ای اجرای بتن نیز گفته می‌شود. این دستگاه از چند قسمت تشکیل می‌شود که در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

1 تیغه ماله پروانه ای2سینی ماله پروانه ای
3 شاسی ماله پروانه ای4 تجهیزات ناوبری ماله پروانه ای

ماله پروانه ای بتن در دو نوع مختلف تولید می‌شود که عبارتند از:

 1. ماله پروانه ای دستی
 2. ماله پروانه ای نفربر

ماله پروانه ای دستی چیست؟

منظور ما از دستی در اینجا به معنی نداشتن موتور نیست، بلکه منظور از دستی دستگاهی است که اپراتور باید پشت آن ایستاده و در حالی که موتور روشن است، کار هدایت دستگاه را به صورت ایستاده انجام دهد. ماله پروانه ای بتن دارای موتورهای بنزینی چهارزمانه است، معمولا موتورهای روبین 5 اسب و هوندا 6.5 اسب بخار روی این دستگاه بسته می‌شود. این موتورها جزو موتورهای تک سیلندر است که به صورت هندلی باید آنها را روشن کرد.

حدودا 3600 دور در دقیقه گشتاور آن است و برای استفاده از آن باید از سوخت بنزین استفاده کنید. البته با توجه به اینکه ماله پروانه ای شما چند سانتی است نوع موتور آن به لحاظ توان متفاوت خواهد بود.

ماله پروانه ای دستی خود به سه مدل متفاوت به لحاظ اندازه تقسیم می‌شود که در زیر به توضیح هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت؛ این مدل‌ها عبارتند از:

 1. ماله پروانه ای 60 سانت
 2. ماله پروانه ای 90 سانت
 3. ماله پروانه ای 120 سانت

ماله پروانه ای 60 سانت یا گوشه زن

کوچک‌ترین مدل ماله پروانه ای است که مجموع اندازه‌های دو تیغه آن، یک شعاع 60 سانتی‌متری را تشکیل می‌دهد و به همین خاطر به آن 60 سانت گفته می‌شود. علت اینکه به این مدل گوشه زن هم گفته می‌شود این است که برای ماله کشی گوشه دیوارها، ستون‌ها، قرنیزها و غیره می‌توان از آن استفاده کرد. از آنجایی که یک صفحه هرزگرد بالای تیغه‌های این دستگاه وجود دارد در برخورد با دیوار یا موانع مختلف، ضربات آن‌ها را مهار کرده و مشکلی برای دستگاه شما پیش نخواهد آمد. روی این دستگاه هم تیغه و هم سینی ماله پروانه ای بتن بسته می‌شود و در بین انواع ماله پروانه ای دستی کمترین قیمت را دارد.

ماله پروانه ای 90 سانت

نوع دوم و متوسط ماله پروانه ای دستی، مدل 90 سانت آن است که از بیشترین فروش برخوردار است. از این ماله برای انواع پروژه‌های متوسط و بزرگ می‌توان استفاده کرد. معمولا اکثر پیمانکاران یک مدل ماله پروانه ای 60 سانت و یک مدل ماله 90 سانت خریداری می‌کنند تا علاوه بر گوشه‌ها بتوانند به سرعت سایر مقطع بتن ریزی شده را ماله کشی کنند.

این دستگاه دارای چهار تیغه و یک سینی ماله پروانه ای است. ابتدا با سینی سطح بتن را صاف کرده و سپس با تیغه کار ماله کشی نهایی را انجام می‌دهند. تیغه‌های ماله پروانه ای 90 سانت فولادی است و سینی آن آهنی است. برای اینکه در برابر سایش با بتن مقاومت خوبی داشته باشند معمولا ضخامتی معادل 2 میلی‌متر دارند. این ضخامت نباید کم یا زیاد باشد. کم بودن آن باعث فرسایش تیغه و سینی خواهد شد و ضخامت زیاد باعث سنگینی مضاعف و وارد آمدن فشار بالا به موتور خواهد شد.

ماله پروانه ای 120 سانت

این دستگاه تقریبا مشابه ماله 90 سانت است با این تفاوت که تیغه‌های آن طول بیشتری داشته و مجموع آن‌ها شعاعی 120 سانتی را تشکیل می‌دهد. از ماله پروانه ای 120 سانت برای مقاطع بتن ریزی زیاد استفاده می‌شود تا سرعت انجام کار بالاتر رود. به لحاظ مشخصات فنی شبیه ماله 90 سانتی است و موتور آن‌ها یکی است اما می‌توان برای مدل 120 سانت از موتورهایی با توان بالاتر نیز استفاده کرد. این دستگاه نیز همچون نمونه قبلی هم تیغه و سینی داشته و ضخامت آن‌ها نیز 2 میلی متر است. گفتنی است تمامی مدل‌های ماله پروانه ای دستی که در بالا نام بردیم، دارای محفظه عنکبوتی است که تیغه‌ها داخل آن قرار گرفته تا امنیت اپراتور افزایش یابد.

مقاله مرتبط: چگونه باید با یک دستگاه ماله پروانه ای دستی کار کنیم؟

انواع ماله پروانه ای به لحاظ نوع موتور

ماله پروانه ای از نظر نوع موتور به دو نوع مختلف تقسیم می‌شود که عبارتند از:

 • ماله موتوری بنزینی
 • ماله برقی

نوع اول را که در بالا توضیح دادیم، اما منظور از ماله برقی، دستگاهی است که از موتورهای الکتریکی برخوردار است و دقیقا به همین دلیل استقبال چندانی از آن‌ها نمی‌شود؛ چراکه وجود موتورهای برقی، دربردارنده برخی خطرات است و به همین خاطر نه ما توصیه به خرید ماله برقی می‌کنیم و نه مشتریان استقبال چندانی برای خرید ماله برقی دارند.

 

ماله پروانه ای سرنشین دار

 ماله پروانه ای نفربر چیست؟

مدل دیگر این دستگاه، ماله پروانه ای نفربر است که به اسم ماله پروانه ای سرنشین دار نیز شناخته می‌شود. تفاوت ماله پروانه ای نفربر با نوع دستی که انواع آن را در بالا بر شمردیم در چند چیز است که در زیر می‌توانید آن‌ها را ببینید:

ردیف ماله پروانه ای نفربر (سرنشین دار) ماله پروانه ای دستی
1 دارای موتور 24 اسب بخار دارای موتورهای 5 تا 7 اسب بخار
2 دارای  عدد8 تیغه دارای 4 عدد تیغه
3 دارای 2 عدد سینی دارای 1 عدد سینی
4 مجهز به آبپاش فاقد آبپاش
5 مجهز به صندلی راننده فاقد صندلی (حرکت به صورت دستی)
6 مجهز به پرژکتور جهت کار در شب فاقد پرژکتور
7 وزن و حجم و اندازه بزرگ وزن و حجم و اندازه کوچک
8 قیمت بیشتر قیمت کمتر
9 سرعت بیشتر کار سرعت کمتر کار

ماله پروانه ای نفربر برای کارها و پروژه‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد اما در ایران کمتر استفاده از این دستگاه جا افتاده است. با این حال مشتریان خود را دارد. یکی از دلایل فروش کمتر این نوع ماله پروانه ای قیمت بالای آن است که به دلیل نوسانات ارزی این میزان جهش چشمگیری داشته است.

توصیه فنی | کارشناس ابزارینو می‌گوید:

بسیاری از مشتریان در کامنت‌های مختلفی که برای ما می‌گذارند این پرسش را مطرح می‌کنند که آیا شما ماله پروانه ای دست دوم هم به فروش می‌رسانید یا خیر؟ فروشگاه ابزارینو به هیچ عنوان تجهیزات دست دوم از جمله ماله پروانه ای دست دوم به فروش نرسانده و به مشتریان خود توصیه می‌کند که چنین تجهیزاتی نخرند.

مقاله مرتبط: راهنمای خرید انواع ماله پروانه ای


شمشه ماله موتوری چیست

شمشه ماله موتوری چیست؟

نوع دیگری از انواع ماله که استفاده بسیار زیادی دارد، شمشه ماله موتوری است، در انواع دستی ماله به نوع تلسکوپی و ترازدار اشاره کردیم که فاقد هرگونه موتوری بودند، این دستگاه تقریبا کاری شبیه به همان تجهیزات انجام می‌دهد با این تفاوت که دارای موتور است. شمشه ماله موتوری به دو دسته کلی تقسیم می‌شود که عبارتند از:

 • شمشه ماله موتوری بنزینی
 • شمشه ماله موتوری برقی

شمشه ماله موتوری بنزینی چیست و چه کاربردی دارد؟

 • شمشه ویبره بنزینی موتور پایین
 • شمشه ویبره بنزینی موتور بالا

شمشه ویبره بنزینی موتور پایین چیست؟

موتور این دستگاه نزدیک به تیغه و دقیقا بالای آن نصب می‌شود؛ البته این مدل کمتر در بازار ایران وجود دارد اما نمونه‌های کمی از آن موجود است. شمشه ماله ویبره موتور پایین مزایا و معایبی دارد که در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

ردیفمزایای شمشه ماله ویبره موتور پایینمعایب شمشه ماله بنزینی موتور پایین
1ایجاد لرزش‌ها پرقدرت‌ترموتور در معرض آلودگی و بتن خیس است
2کیفیت بهتره ویبره سطح بتننیاز به تمیزکاری بعد از اتمام هر بار انجام کار

شمشه ماله بنزینی موتور بالا چیست؟

این دستگاه دقیقا مشابه همان مدل موتور پایین است با این تفاوت که موتور این دستگاه در قسمت بالا و نزدیک به دستگیره‌های هدایت کننده نصب می‌شود. در حال حاضر بیشترین فروش شمشه ماله ویبره متعلق به این مدل است که در زیر می‌توانید مزایا و معایب آن را مشاهده کنید:

ردیف مزایای شمشه ماله بنزینی موتور بالا معایب شمشه ماله ویبره موتور بالا
1 موتور در معرض آلودگی و ذرات بتن نیست ایجاد لرزش‌های ضعیف‌تر
2 طول عمر مفید موتور بیشتر است کیفیت ویبره سطح بتن کمتر از مدل موتور پایین است

مقاله مرتبط: هرآنچه باید درباره تفاوت شمشه ماله ویبره موتور بالا و پایین بدانید

شمشه ماله برقی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

شمشه ماله برقی یا شمشه ویبره ماله برقینیز کارکردی شبیه مدل بنزینی دارد با این تفاوت که نیروی محرکه این دستگاه توسط یک الکتروموتور برقی تامین می‌شود. فروش شمشه ماله موتوری برقی چندان زیاد نیست اما مشتریان خاص خود را دارد به دلیل استفاده از برق که ممکن است در همه جا وجود نداشته باشد و از طرفی به دلیل پرخطر بودن استفاده از این دستگاه به ویژه در محیط‌های مرطوب (بتن خیس) معمولا مشتریان کمتر سراغ این شمشه ماله را می‌گیرند.به خاطر همین خطرات، ما توصیه به خرید شمشه ماله برقی نمی‌کنیم. قیمت شمشه ماله برقی کمتر از انواع بنزینی است با این حال فروش کمتری از نوع بنزینی دارد. پیش از این ما در مطلبی به صورت مفصل به این موضوع پرداختیم که چرا بهتر است شمشه ماله برقی نخرید که در لینک زیر می‌توانید آن مطلب را بخوانید. به طور کلی به دلایل زیر بهتر است شمشه ویبره ماله برقی خریداری نکنید:

 1. امنیت ندارد.
 2. سیم آن دست و پا گیر است.
 3. به علت وجود سیم، محدودیت حرکتی برای شما ایجاد می‌کند.
خرید شمشه ماله موتوری

همانطور که اشاره کردیم بهترین گزینه در بین تمامی محصولات این دسته، نوع بنزینی است و خرید شمشه ماله موتوری از نوع برقی آن پیشنهاد نمی‌شود. در بین انواع ماله، دستگاه‌هایی که به آن‌ها نام شمشه اطلاق می‌شود خرید بالایی دارند چراکه با کمترین تکنولوژی کارایی بسیاری زیادی دارند.

نتیجه گیری پایانی

همانطور که دیدید انواع ماله، تجهیزات زیادی را در بر می‌گیرد، شاید در گذشته فقط یک نوع ماله وجود داشت که از آن برای کارهای مختلفی استفاده می‌شد اما امروزه با گسترش صنعت ساخت و ساز و رونق آن، انواع ماله ها به بازار آمده و هر یک برای انجام کاری مناسب است.

میانگین امتیاز 3.8 / 5. تعداد آرا 10

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  نظرات کاربران ابزارینو (2 نظر)
  رضا صمدی
  رضا صمدی 11 شهریور ماه 1402 / ساعت 15:02 بعد از ظهر
  5
  پاسخ دادن

  سلام مرسی از این همه توضیحات ، الان دیگه به راحتی میتونم کاربرد این دستگاه ها را از هم تشخیص بدم.

  حمید حدادی
  حمید حدادی 12 شهریور ماه 1402 / ساعت 10:27 صبح
  پاسخ دادن

  سلام جناب صمدی، سپاس از توجه شما

  ورود | ثبت نام
  شماره موبایل خود را در کادر زیر وارد کنید
  برگشت
  کد ارسالی را در کادر زیر وارد کنید
  کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
  ارسال مجدد کد تا دیگر
  برگشت
  رمز عبور را وارد کنید
  رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
  برگشت
  رمز عبور را وارد کنید
  رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
  برگشت
  درخواست بازیابی رمز عبور
  لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
  برگشت
  کد ارسالی را در کادر زیر وارد کنید
  کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
  ارسال مجدد کد تا دیگر
  ایمیل بازیابی ارسال شد!
  لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
  تغییر رمز عبور
  یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
  تغییر رمز با موفقیت انجام شد
  Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Price
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
  برای خروج، بیرون از صفحه کلیک کنید.
  مقایسه