0
تخفیف ها و فروش ویژه
تیغه کاتر آسفالت بر چیست؟ 18 شهریور ماه
در این مقاله می خوانیم

یکی از مهمترین نکاتی که باید قبل از برش انواع سطوح از جمله بتن یا آسفالت به آن توجه شود اطمینان در استفاده از تجهیزات مناسب است، یکی از مهم‌ترین تجهیزات این کار، تیغه کاتر بتن بر و آسفالت بر است. در واقع بر خلاف تصور رایج، صرفا یک کاتر همه کارها را انجام نمی‌دهد بلکه انتخاب تیغه مناسب آن است که عملیات برش را به بهترین وجه برای شما به انجام می‌رساند.

برش آسفالت، نیاز به تیغه منحصر به فرد خود را دارد همانگونه که برای برش بتن نیز نیازمند تیغه مناسب خود هستیم، قطعا شما نمی‌توانید با تیغه آسفالت بر، سنگ مرمر یا گرانیت را آنگونه که مطلوب باشد برش دهید، چون آسفالت نرم اما سنگ مرمر سخت است و به تیغه الماسه با مقاومت بیشتری نیاز دارد.

تیغه کاتر آسفالت بر چیست؟

تیغه کاتر چیست؟

تیغه کاتر قطعه‌ای دایره‌ای شکل و بسیار مقاوم با تعدادی سگمنت روی لبه آن است که روی انواع دستگاه کاتر بسته شده و برای برش سطوح مختلف از جمله دیوار و کف به کار می‌رود.

مقاله مرتبط: نکاتی برای کسانی که قصد تهیه تیغه کاتر آسفالت بر دارید

تیغه کاتر انواع مختلفی دارد از کاتر کاغذ گرفته تا کاتر آهن و سنگ، منظور ما در اینجا تیغه کاترهای صنعتی است که برای برش سطوح مختلف روی کاترها نصب شده و به وسیله آن سطوحی مثل بتن، آسفالت، سنگ و غیره برای پروژه‌های عمرانی مثل ساختمان‌سازی، سدسازی، جاده‌ها و بزرگراه‌ها، پاساژها و غیره برش داده می‌شود.

تیغه کاتر آسفالت بر از چه موادی تولید می‌شود؟

متریال به کار رفته برای تولید تیغه کاترها قطعا باید مقاومتی بالاتر از سطوحی که می‌خواهد برش دهد داشته باشد و به اصطلاح توان غلبه بر مقاومت آن‌ها را داشته باشد، برای این کار از آلیاژهای پرکربن استفاده می‌شود.

منظور از آلیاژ پرکربن استفاده از فولادی است که با اضافه شدن برخی مواد به آن قدرت به مراتب بیشتری پیدا می‌کند.به عنوان مثال زمانی که به فولاد، درصدی از کربن اضافه شود سختی آن بیشتر می‌شود. در علوم مهندسی اندازه‌های مختلفی برای این کار وجود دارد.

بطور مثال: اگر کمتر از 6 دهم درصد کربن به فولاد اضافه کنیم، آلیاژ به دست آمده برای استفاده در قطعات خودروها مناسب خواهد بود، اما برای محصولاتی مانند تیغه کاتر، این میزان باید بالای 6 دهم درصد باشد. بنابراین متریال اصلی تیغه کاترها، فولادهای پرکربن است که با ترکیب موادی مانند کروم نیز ضدزنگ می‌شود.

تیغه کاتر بتن بر چیست؟

آشنایی با انواع تیغه برش آسفالت و بتن

تیغه کاترها را می‌توان به دو نوع خشک و مرطوب تقسیم بندی کرد، تیغه‌های مرطوب در هنگام استفاده باید با آب خنک شوند، اما تیغه‌های خشک کمتر نیاز به خنک‌کاری دارند. در یک تقسیم بندی دیگر تیغه کاترها به دو نوع تیغه کاتر آسفالت بر و تیغه کاتر بتن‌بر تقسیم می‌شوند که می‌توانید تفاوت‌های این دو را در مقاله «چه تفاوتی بین تیغه کاتر آسفالت بر با بتن‌بر وجود دارد؟» مطالعه کنید.

تیغه کاتر آسفالت‌بر مقاومت بیشتری نسبت به تیغه بتن‌بر دارد، از تیغه کاتر بتن‌بر می‌توان برای برش آسفالت استفاده کرد اما خلاف این امر صادق نیست و نباید از تیغه آسفالت‌بر برای برش بتن استفاده کنیم.

همچنین باید در هنگام خرید به این نکته نیز توجه کنید که چه عمقی را می‌خواهید برش دهید؟ اگر عمق برش شما زیاد است باید از تیغه کاترهای بزرگتر استفاده کنید، اندازه‌های تیغه کاتر شامل 350 میلی‌متری، 400 میلی‌متری و 450 میلی‌متری است.

تیغه بتن بر گرانتر است یا آسفالت بر؟

تیغه کاترهای بتن‌بر قیمت بیشتری نسبت به تیغه‌های آسفالت‌بر دارند، و همچنین تیغ های برش بتن مسلح بر نیز از دو مدل قبلی قیمت بالاتری دارد.
با این حال باید به این نکته توجه کرد که برند و کشور سازنده تیغه کاتر در قیمت موثر هستند. گفتنی است بیشتر تیغه‌های موجود در بازار تولید کشور چین هستند.

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

    ثبت نظر جدید

    پاسخ دهید

    امتیاز شما به مقاله