0
تخفیف ها و فروش ویژه
خلاطه نام دیگر بتونیر است 8 بهمن ماه
در این مقاله می خوانیم

اختلاف در برداشت معانی واژه‌ها و تفاوت‌های زبانی باعث به وجود آمدن برخی اشتباهات می‌شود؛ مثلا یکی از سوالات مخاطبان ما این است که آیا تفاوتی بین بتونیر با خلاطه است؟ پاسخ مشخص است؛ هیچ تفاوتی بین خلاطه و بتونیر نیست. تنها تفاوت این دو این است که «خلاطه» یک واژه عربی است که از ریشه خلط گرفته شده و به معنی مخلوط کردن است و بتونیر از همان کلمه بتن گرفته شده که یک واژه فرانسوی است و وقتی می‌گوییم بتونیر منظور ما همان مخلوط کن بتن است. در زبان انگلیسی به بتن کانکریت concrete گفته می‌شود اما در زبان فارسی معادلی برای واژه بتن وجود ندارد، در زبان انگلیسی به بتونیر یا خلاطه، میکسر بتن می‌گویند.

از آنجایی که بسیاری از واژگانِ برآمده از دوران مدرنیته از فرهنگ فرانسوی وارد زبان فارسی شده، امروزه به عنوان لغات رایج در بین مردم استفاده می‌شود. به عنوان مثال آلمانی، ژرمنی و داتچ هر سه اشاره به مردم و سرزمین آلمان دارد، اما در انگلیسی به آن‌ها ژرمن گفته می‌شود (اشاره به نژاد ژرمن)، داتچ اشاره به فرهنگ این مردمان دارد که خود ساکنین این سرزمین خودشان را به همین نام می‌خوانند و فرانسوی‌ها به آن‌ها آلمانی می‌گویند که نام یکی از تیره‌های نژاد ژرمنی بود که در منطقه‌ای به نام آله‌مان ساکن بودند که همین آلمان امروزی است و همانطور که می‌دانید ما ایرانی‌ها به ساکنین این سرزمین، آلمانی و به کشورشان آلمان می‌گوییم. برخی نویسندگان و پژوهشگران زبان و ادبیات فارسی، قرابت‌های فرهنگی به ویژه از زمان قاجار بین ایران و فرانسه را علت این امر می‌دانند. واژه‌های دیگری مثل آپارتمان، آبونمان، اتومبیل، آتلیه، آسفالت و غیره نیز همه فرانسوی است و به استناد فرهنگ لغاتی مثل لغتنامه معین تا 1700 واژه فرانسوی در زبان فارسی راه پیدا کرده است.

 

هرگاه واژه بتونیر، میکسر بتن، خلاطه و مخلوط کن بتن را شنیدید منظور دستگاهی است که دارای یک دیگ بوده و با یک موتور بنزینی، دیزلی یا برقی کار کرده که موجب به گردش در آمدن دیگ بتونیر می‌شود. این دیگ حاوی مواد بتنی است تا با گردش دیگ آماده شده و به اصطلاح به عمل بیاید.

 

آیا خلاطه و بتونیر تفاوتی با هم دارند؟

 

انواع بتونیر یا خلاطه کدام است؟

بتونیر انواع مختلفی دارد؛ این تنوع می‌تواند شامل موتور دستگاه باشد؛ برخی میکسر بتن‌ها دارای موتورهای بنزینی چهار زمانه هستند، برخی دیگر موتورهای دیزلی دارند و برخی دیگر نیز مجهز به موتورهای برقی می‌باشند.

خلاطه بتن ریز بنزینی معمولا دارای موتورهای 6.5 اسب بخار هستند که با بنزین کار کرده و از نوع موتورهای تک سیلندر به حساب می‌آیند؛ با افزایش حجم دیگ خلاطه، قیمت آن هم افزایش می‌یابد. حجم دیگ انواع بتونیر عبارتند از:

 • میکسر بتن ریزی 120 لیتری یا آزمایشگاهی
 • خلاطه بتونیر 250 لیتری
 • خلاطه بتن ریز 500 لیتری
 • بتونیر 750 لیتری
 • میکسر بتن 1000 لیتری

هرچه حجم دیگ بالاتر برود قیمت بتونیر نیز افزایش خواهد یافت البته بتونیر، انواع دیگری هم دارند که عبارتند از بتونیر دنده زیر و دنده دور که به لحاظ قیمت با هم تفاوت‌هایی دارند.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

به این مطلب امتیاز بدهید !

میانگین امتیازات 4.2 / 5. تعداد نظرات 5

هنوز امتیازی ثبت نشده است !

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
عضویت در خبرنامه ابزارینو برای اطلاع از آخرین فروش های ویژه

  ثبت نظر جدید

  پاسخ دهید

  امتیاز شما به مقاله

  Click outside to hide the compare bar
  Compare